Arī akciju tirgus dalībnieki var mācīties no loterijām
Periodiski pasaulē dzirdams par kādu gigantisku naudas summu, ko kāds ir laimējis loterijā. Nupat, piemēram, ASV loterijā laimēti 1,54 miljardi ASV dolāru, ko skaidrā naudā uz rokas gan izdotos pārvērst «vien» par 878 miljoniem. Eksperti norāda - pareiza investēšana, protams, nebūtu jāuztver kā loterija. Šajā pašā laikā cilvēku masas domāšana mēdz iet pa kādām noteiktām sliedēm, kas nozīmē, ka ieguldītāji var gūt zināmas mācības arī no tiem, kas mēdz krist šajā azartā.
Valdot šādam fonam, piemēram, The Wall Street Journal komentētājs Džeisons Cveigs raksta – pēdējo nedēļu ASV loterijas biļešu pirkšanas trakums apstiprinājis vairākas lietas, kas raksturīgas mūsu dabai, – viena ir tā, ka tiekšanās pēc nauda nebūt nesaistās vien ar «pliku» vēlmi nodrošināt sev labklājību, un otra – cilvēki nesaprot varbūtības. «Pat, ja loterijas biļetes nepērkat un to negrasāties darīt, cilvēku vērošana, kas to dara, var sniegt zināmas mācības,» piebilst minētais eksperts.
Nauda saistās ar emocijām
Tiek skaidrots - ja cilvēkiem tiek teikts, ka uzvaras iespējamība loterijā palielinājusies no viens pret simts miljoniem līdz viens pret simts tūkstošiem, tad labākajā gadījumā tas raisa vien mērenu interesi. Tomēr pilnīgi citādi esot, ja līdzīgi jaunumi aptver laimesta summu. Proti, ja cilvēki uzzina, ka džekpota apmērs no 100 tūkstošiem ASV dolāru vai eiro palielinājies līdz 100 miljoniem, tad emocijas esot krietni izteiktākas – zinātnieki nomanījuši, ka, piemēram, šajos gadījumos ievērojami paātrinās pulss. Tiek rezumēts – iespējamības ir bezkrāsainas un bezpersoniskas, bet nauda – spilgta un saviļņojoša. Bailes no potenciāli negatīvām sajūtām pēc naudas zaudēšanas nomāc pārdomas, ka var piepildīties pozitīvais scenārijs, kurš paredz krietni lielāku guvumu iespēju.
Kompānijas un valdības (tām bieži pieder loteriju organizēšanas uzņēmumi) šo cilvēka vājību ir izmantojošas gadsimtiem. Tiek norādīts, ka vēsturiski nauda visai bieži piesaistīta vispirms ar loteriju palīdzību. WSJ piemin, ka vairāku ASV pilsētu būvniecība tika finansēta ar loteriju biļešu tirdzniecību Londonā. Valdības būtībā šādā veidā var finansēt savas darbības, jo lielākā daļa biļešu pircēju zaudē naudu. Mēdz pat jokot, ka loterija ir nodoklis visiem radītajiem muļķiem (būtībā ieņēmumi no loterijas parasti pārsniedz kopējā laimesta summu).
Ir optimisti
Daudzi cilvēki, spriežot par savām izredzēm, ir ļoti optimistiski. WSJ ziņo - kādā britu aptaujā secināts, ka gandrīz ceturtā daļa valsts iedzīvotāju savas dzīves laikā grasās nacionālajā loterijā izcelt džekpotu. Kāds to patiešām arī izdarīs, un sajūta ir – kāpēc lai tas nebūtu es! Tiek norādīts - arī investoriem bieži vien patīk riskēt ar kādas individuālas akcijas vai fonda daļu uzpirkšanu (kāds ar riskantajām akcijām uzvarēs, un kāpēc tas nevarētu būt es?). Mānīga kontroles sajūta galu galā gan var novest pie neadekvātu risku uzņemšanās.
Visu rakstu Labāk akcijas, nevis loterija lasiet 31. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.