Turpmāk tiks novērstas situācijas, kad ilgstošo tiesas procesu dēļ maksātnespējīgu uzņēmumu darbinieki nesaņem likumā paredzēto atlīdzību, paredz Saeimas otrajā galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi likumā «Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā».
Grozījumi izstrādāti pēc Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) iniciatīvas. «Galvenā problēma ir tajā, ka cilvēki, kuru jau ilgu laiku tiesājas ar darba devēju par maksājumu piedziņu, uzvar procesā, bet darba devēji tiesas spriedumu nepilda. Tad tiek konstatēts, ka piedziņa nav iespējama,» DB iepriekš skaidroja LBAS jurists Kaspars Rācenājs. Ja arī tiek iesniegts uzņēmuma maksātnespējas pieteikums, no darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļus nav iespējams iegūt. Proti, pašlaik likums «Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā» paredz, ka no prasījumu garantiju fonda tiek apmierināti tikai tie prasījumi, kas radušies ne agrāk kā 12 mēnešus pirms darba devēja maksātnespējas. «Respektīvi, ja prasījums tiek iesniegts tagad, tiesībām uz attiecīgo summu bija jārodas ne senāk par 2011. gada maiju,» norādīja K. Rācenājs, piebilstot, ka tiesas procesi mēdz ilgt divus gadus, rezultātā maksātnespējīgā uzņēmuma darbinieki no garantiju fonda neko saņemt nevar.
Tagad likums paredz gadījumā, ja darbinieks ir cēlis prasību tiesā pret darba devēju par maksājumu, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, piedziņu, iepriekš minēto 12 mēnešu termiņu aizstāt ar 12 mēnešu periodu pirms darbinieka prasības celšanas tiesā. Tas būs pieļaujams, ja tiesas nolēmums, ar kuru darbinieka prasība ir apmierināta, stājies spēkā pēc maksātnespējas gadījuma iestāšanās vai ne agrāk kā 12 mēnešu periodā pirms darba devēja maksātnespējas. Likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Maksātnespējas administrācijas dati liecina, ka 2012. gada pirmajos četros mēnešos no darbinieku prasījumu garantiju fonda veiktas izmaksas par 347,7 tūkstošiem latu (75 uzņēmumos par 753 nodarbinātajiem). Salīdzinot ar 2011. gada četriem mēnešiem, izlietots par 224,4 tūkst. latu jeb 39,2% mazāk.