Salīdzinot ar pagājušā gada 2.ceturksni, Latvijas uzņēmumu kreditēšana bankās palielinājusies par 21%, taču kapitāla piesaistē kustība varētu būt vēl pamanāmāka, ja uzņēmumi izvēlētos meklēt savam biznesam piemērotāko finansējumu, norāda Latvijas Komercbanku asociācija (LKA).
Naudas piesaistē no neauglīgi iztērēta laika ir iespējams izvairīties, ja finansējumu meklē atbilstoši uzņēmuma attīstības pakāpei. Piemēram, zaļo gaismu klasiskajam komercbanku kredītam var gaidīt sevi pierādījuši uzņēmumi, kamēr tikko dibinātajiem piemērotāks būs riska kapitāls vai valsts atbalsta instrumenti.
«Spēcīgas tautsaimniecības attīstībā būtiska ir uzņēmumu prasme atrast piemērotāko kapitālu, tāpēc Latvijas uzņēmumiem ir pēdējais laiks sākt finansējumu piesaistīt gudrāk – atbilstoši sava biznesa attīstībai. Lai arī bankas kā viens no finansējuma piesaistes avotiem vēlas uzņēmējdarbības kreditēšanu palielināt, aizdevums bankā nav risinājums visām situācijām – kredītam ir noteiktas prasības, līdz kurām jāizaug. Tajā pašā laikā vajadzētu apzināt un izvērtēt arī citas finansējuma saņemšanas iespējas,» norāda LKA prezidents Mārtiņš Bičevskis.
Kā liecina LKA apkopotā informācija, situācija ar Latvijas uzņēmumu kreditēšanu uzlabojas. 2015. gada 2.ceturksnī bankas aizdevumos biznesa attīstībai izsniegušas 312 miljonus eiro, kas ir par 21% vairāk nekā pagājušā gada 2.cetursknī. Kopumā šā gada pirmajā pusē jauni kredīti uzņēmumiem izsniegti 602 miljonu eiro vērtībā, aizdevumus saņēmuši vairāk nekā 2600 uzņēmumi.
Aicinot nepieciešamo kapitālu piesaistīt produktīvāk, LKA apkopojusi zināmākos uzņēmumu finansēšanas veidus, kurus apsvērt dažādos attīstības etapos. Galerijā augstāk ar tiem iespējams iepazīties sīkāk.
#1/4
Kad uzņēmums vēl idejas līmenī
Jaunām un drosmīgām idejām bez personīgo līdzekļu ieguldīšanas pastāv vairākas finansējuma piesaistes iespējas. Pretendēt uz atbalstu bez saistībām var startējot grantu programmās, kur svarīgākais ir pārliecināt par idejas dzīvotspēju ilgtermiņā.
Biznesa stratēģijas vai pirmo prototipu izveidei atbalsts meklējams arī sēklas kapitāla fondos. Te gan jāņem vērā, ka pretī ieguldītajai naudai fonda investori vēlēsies saņemt topošā uzņēmuma daļas. Latvijā pieejamāki kļūst arī jaunākie finanšu pakalpojumu veidi – savstarpējo aizdevumu (peer-to-peer lending) un pūļa finansēšanas (crowdfunding) platformas, kurās privātpersonas biznesa projektus atbalsta ar saviem brīvajiem līdzekļiem.
Tāpat jaunie uzņēmēji netiešu finansiālu atbalstu var gūt biznesa inkubatoros, kur tiek piedāvātas ievērojamas atlaides dažādiem pakalpojumiem, piemēram, juridiskajām, pārdošanas, mārketinga u.c. konsultācijām, grāmatvedības pakalpojumiem.
#2/4
Uzņēmuma startam
Pārvēršot ideju jau noteiktā uzņēmējdarbībā, raksturīga ir nepieciešamība pēc apjomīgāka finansējuma. Šajā fāzē naudas piesaistes iespējas paplašinās, tomēr klasiskais bankas kredīts vēl nebūs atbilstošākais aizņēmuma veids. Kamēr uzņēmumam nav īpašumu un stabilu ienākumu, lielāku ieguldījumu ilgtermiņā ir iespējams saņemt riska kapitāla fondos, kur visbiežāk finansējumu piešķir uzņēmumiem ar augstu straujas izaugsmes potenciālu, piemēram, ja ir unikāls produkts vai produkts ar augstu eksportspēju. Finansējumu uzņēmējdarbībai var sniegt arī biznesa eņģeļi – pieredzējuši uzņēmēji, kas investē privātos līdzekļus jaunos un daudzsološos projektos un ir gatavi dalīties savā biznesa pieredzē. Abos gadījumos pretī tiek sagaidīta partnerība uzņēmumā un nereti uz noteiktu laiku arī balsstiesības valdē.
#3/4
Uzņēmuma agrīnajai izaugsmei
Šis ir pirmais brīdis, kad uzņēmējs var sākt interesēties par finansējuma saņemšanu bankā. Nelieliem uzņēmuma pirkumiem vai investīcijām piemērots risinājums ir mikrokredīts. Tam kā nodrošinājums parasti tiek prasīts naudas līdzekļu apgrozījums norēķinu kontā un īpašnieka galvojums. Mikrokredīta saņemšanai iespējams izmantot valsts atbalstu – Latvijas attīstības finanšu institūcijas ALTUM mikrokreditēšanas programmu.
Tāpat uzņēmumam agrīnās izaugsmes fāzē ir iespējas saņemt kredītlīniju vai overdraftu – īstermiņa aizdevumu apgrozāmo līdzekļu apjoma palielināšanai, piemēram, lai sāktu jaunas preču grupas tirdzniecību vai veicinātu sadarbību ar partneriem, kuriem nav pieejami atliktie maksājumi. Šie aizdevumi ir pieejami salīdzinoši īsā laikā, un tiem nav nepieciešams papildu nodrošinājums – tam kalpo konta apgrozījums un īpašnieka galvojums.
#4/4
Paplašinoties un stabili attīstoties
Nobrieduša uzņēmuma stadijā, ko raksturo stabilas bilances un finanšu rādītāji, uzņēmums turpmākajai attīstībai ir gatavs apjomīgākām saistībām, veicot aizņēmumu bankā. Šajā posmā veselīgus uzņēmumus (ir pietiekams pašu kapitāls, bizness ir caurspīdīgs) bankas ir ne tikai ieinteresētas kreditēt, bet par finansējuma piešķiršanu savstarpēji pietiekami asi konkurē. Šādam kredītam vienmēr būs nepieciešams nodrošinājums, taču salīdzinājumā ar citiem aizdevuma veidiem, tas ir finansiāli izdevīgāks un ar mazākiem riskiem uzņēmumam.
Iegūt kredītu bankā var arī uzņēmums, kas vēl neatbilst visām prasībām, kā, piemēram, uzņēmumam nepietiek līdzfinansējuma kredīta iegūšanai. Šādā situācijā atbalstu iespējams gūt no ALTUM, piesakoties mezanīna aizdevumam, kas nozīmē trūkstošā finansējuma piešķiršanu, lai varētu saņemt kredītu bankā. Mezanīna aizdevumam nodrošinājums var nebūt nepieciešams vai arī tas var tikt prasīts nelielā apmērā.
Latvijā mazāk izplatīts, taču pie noteiktu prasību izpildes īstenojams finansējuma piesaistes veids ir arī kotēšanās biržā. Veicot akciju vai obligāciju pārdošanu publiskā tirgū, tā ir iespēja gūt nepieciešamo papildu kapitālu. Šobrīd šo iespēju Latvijā izmanto tikai lielākie uzņēmumi, piemēram, Latvenergo un vairākas bankas, taču šo instrumentu vajadzētu attīstīt arī mazāka mēroga uzņēmumiem un iedzīvināt kā labu finansēšanas alternatīvu.