Finanses

Kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēji var pieteikties darbības atļaujas saņemšanai

Db.lv,02.01.2025

Jaunākais izdevums

Latvijas Banka no 2. janvāra pieņem kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēju pieteikumus darbības atļaujas saņemšanai atbilstoši jaunās Eiropas Savienības (ES) regulas par kriptoaktīvu tirgiem (Markets in Crypto-Assets Regulation, MiCA) prasībām.

MiCA regula stājās spēkā 2024. gada 30. decembrī, ieviešot ES vienotu kriptoaktīvu nozares tiesisko regulējumu, tostarp prasību, ka kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem ir jāsaņem darbības atļauja.

MiCA regulējums nodrošina kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem līdzvērtīgas iespējas ES valstīs neatkarīgi no tā, kurā valstī uzņēmums saņēmis darbības atļauju. Tātad – saņemot darbības atļauju Latvijā, kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējs varēs sniegt pakalpojumus visā ES saskaņā ar pārrobežu darbības paziņošanas mehānismu.

"Latvijas Bankas izsniegta licence ir kvalitātes zīme. Latvijā esam sasnieguši izcilību atbilstības jomā un esam labi sagatavoti, lai atbalstītu uzņēmumus, kas saskaras ar izaicinājumu orientēties MiCA regulējuma sarežģītajās prasībās. Turklāt uzraudzības izmaksas pēc licences iegūšanas ir konkurētspējīgas," uzsver Latvijas Bankas prezidenta vietniece Santa Purgaile.

Lai uzņēmumi varētu kvalitatīvi sagatavot savus pieteikumus darbības atļaujas saņemšanai un pieteikumu izskatīšana noritētu raiti, Latvijas Banka aicina uzņēmumus izmantot pirmslicencēšanas posmā piedāvātās bezmaksas konsultācijas. Šajā iepazīšanās posmā Latvijas Bankas eksperti konsultē uzņēmumus par piemērojamo regulējumu un iesniedzamajiem dokumentiem un sākotnēji novērtē uzņēmuma atbilstību regulējuma prasībām.

2024. gadā Latvijas Bankas eksperti snieguši ap 35 konsultācijas Eiropas valstu uzņēmumiem, kas plāno Eiropā sniegt kriptoaktīvu pakalpojumus saskaņā ar jauno MiCA regulējumu un izskata iespēju izvēlēties Latviju kā mītnes zemi sava biznesa veikšanai.

Uzņēmēju ērtībai Latvijas Banka izveidojusi izsmeļošus ceļvežus par darbības atļaujas saņemšanu kriptoaktīvu pakalpojumu sniegšanai un žetonu emisijai. Ceļveži sniedz pārskatu, kā sagatavot un iesniegt pieteikumu Latvijas Bankai, kādi dokumenti jāiesniedz, cik ilgā laikā Latvijas Banka izvērtē pieteikumu un pieņem lēmumu. Nozares uzņēmējiem Latvijas Banka sagatavojusi pārskatu par kriptoaktīvu klasifikāciju atbilstoši MiCA un skaidrojumu, uz kuriem kriptoaktīviem attiecas MiCA regulējums, bet uz kuriem – cita veida tiesību akti.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Uzņēmumi pamatkapitāla apmaksai drīkstēs izmantot kriptoaktīvus

Db.lv,20.11.2024

Latvijas Blokķēdes attīstības asociācijas izpilddirektors Reinis Znotiņš.

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gatavojoties Eiropas Savienības kriptoaktīvu regulas (MiCA) ieviešanai, Saeima apstiprinājusi grozījumus Komerclikumā, kā rezultātā turpmāk Latvijā reģistrētie uzņēmumi pamatkapitāla apmaksai varēs izmantot kriptoaktīvus.

“Šī iniciatīva ļaus Latvijai kļūt par vēl pievilcīgāku galamērķi kriptoaktīvu un blokķēdes nozares uzņēmumiem. Domājot par vietām, kur potenciāli attīstīt savu uzņēmējdarbību, WEB 3.0. nozares uzņēmumi ļoti novērtē, ja konkrētā valsts savā maksājumu infrastruktūrā legāli piedāvā daļu no pakalpojumiem apmaksāt ar kriptoaktīviem. Latvija līdz ar to kļuvusi par vienu no pirmajām valstīm Eiropas Savienībā, kur šāda opcija uzņēmumiem būs pieejama,” norāda Latvijas Blokķēdes attīstības asociācijas izpilddirektors Reinis Znotiņš.

“Ņemot vērā, ka līdz ar MICA regulas stāšanos spēkā tiks būtiski sakārtota kriptoaktīvu nozare visā Eiropas Savienībā, nodrošinot augstākus drošības un caurspīdīguma standartus, tiks ievērojami samazināti arī riski, kas saistīti ar tādu stabilo kriptoaktīvu kā aktīviem piesaistītu žetonu un elektroniskās naudas žetonu izmantošanu. Līdz ar to nepieciešams apsvērt, kā veicināt šādu kriptoaktīvu plašāku izmantošanu komercdarbībā, tai skaitā, kā atvieglot iespēju tos izmantot ieguldīšanai kapitālsabiedrību pamatkapitālā, ņemot vērā, ka līdzīgā veidā savulaik tika atvieglota pamatkapitāla apmaksa ar vērtspapīriem kā mantisko ieguldījumu,” teikts Tieslietu ministrijas sagatavotajā priekšlikumā par grozījumiem Komerclikumā.

Komentāri

Pievienot komentāru