Krievijas Federālais veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienests izskata iespēju atcelt dzīvu cūku importa ierobežojumu vairākām Eiropas Savienības (ES) valstīm. Vispirms aizliegums varētu tikt atcelts Dānijai un Spānijai, pavēstījis dienesta vadītājs Sergejs Dankverts, raksta RIA Novosti.
«Ja mums kāds pierādīs, ka viņiem ir sistēma, mēs sāksim noņemt ierobežojumus. Mūsu pierādījumu bāze atšķiras no Eiropas. Aizliegumu Dānijai mēs pārskatīsim – viņi strādā efektīvi. Spānija pēc aizlieguma samazinājusi uzņēmumu [iespējamo cūku importētāju] skaitu. Arī vācieši samazināja, taču izrādījās, ka viņu federālajam dienestam vispār nav tiesību izsniegt izvešanas atļaujas,» klāstīja S. Dankverts.
Viņš tomēr norādīja, ka aizlieguma atcelšana neattieksies uz visām ES valstīm, jo ne visas spēj nodrošināt produkta drošību.
Db.lv jau vēstīja, ka kopš 20. marta Krievijā ir aizliegts dzīvu mājlopu imports no ES valstīm. «Vissmagāk no šā lēmuma cieš Baltijas valstis, arī Latvija, kuru eksporta apjoms veido lauvas tiesu (80%) no aizlieguma skartajiem 75 miljoniem eiro gadā,» iepriekš skaidroja EK pārstāvniecība Latvijā.
ES uzskata, ka Krievijas noteiktais dzīvu mājlopu (cūku, liellopu, kazu un aitu) importa aizliegums no ES valstīm ir nesamērīgs un nekavējoties jāatceļ.
Savukārt Maskava ir pārliecināta, ka ES valstīs dzīvnieku eksports netiek pienācīgi kontrolēts, eksportam paredzēto dzīvnieku dokumenti ir nepilnīgi un ES nedarot pietiekami, lai novērstu ar Šmalenbergas vīrusu inficētu dzīvnieku nonākšanu Krievijā.
Pašlaik ES turpina divpusējas sarunas ar Krieviju, lai pēc iespējas ātrāk panāktu aizlieguma atcelšanu un novērstu cūkgaļas importa aizliegumu no ES valstīm – tā gada apjoms ir vairāk nekā 1,3 miljardi eiro, un tas skartu daudzas ES valstis.