Tas, vai Latvijā tiks ievērota fiskālā disciplīna, būs atkarīgs no sabiedrības iekšējā konsensa, nevis pieņemtajiem likumiem, skaidro likvidācijas procesā esošās Tautas partijas politiķis, bijušais finanšu ministrs un Rīgas domnieks Edmunds Krastiņš.
«Sabiedrībā bija ļoti stiprs konsenss, ka lata fiksētais kurss pret eiro ir laba lieta. Ja šāda konsensa sabiedrībā nebūs par fiskālo disciplīnu, var pieņemt jebkuru likumu, tas nestrādās,» uzsver bijušais politiķis.
Jau 1996.gadā, pēc bankas Baltija krīzes, esot bijusi plaša diskusija sabiedrībā, vai bezdeficīta budžetu vajag vai nevajag. «Bija asa polarizācija, un izdevās nedaudz uzlabot Latvijas fiskālo situāciju, jo tomēr sabiedrība radīja priekšstatu, ka jādzīvo būtu atbilstoši saviem līdzekļiem. Pēc iestāšanās Eiropas Savienībā šis konsenss pamazām pagaisa. ES nauda Latvijā nāca milzīgos apjomos, par to nebija jāuztraucas. Bet, kā daudzas labās lietas, tā pēkšņi izbeidzās. Krīzes situācijā jau trešo ceturto gadu veicam līdzekļu samazinājumu,» skaidro Krastiņš.
Viņš norāda, ka Eiropas līmenī Māstrihtas līgumā bija noteikti kritēriji, kuri jāievēro un kurā bija noteiktas soda naudas par kritēriju pārkāpšanu, taču tas nestrādājot. «Tāpēc var jau noteikt soda naudas ar likumu, bet, ja pie tā nepieturēsies un sabiedrība nepieprasīs, tas nestrādās,» viņš uzsver.
Piemēram, Igaunijā esot bijusi ārkārtīgi vienkārša formula: budžeta deficīts - nulle. Desmitiem gadu. «Kad vienu gadu izdomāja darīt citādi, sacēlās tāda sabiedriskā pretestība, ka bija jāatkāpjas no šīs idejas,» skaidro bijušais politiķis.
Kā ziņots, 1.martā Eiropadomes laikā Briselē starpvalstu valdību līgumu par Ekonomiskās un monetārās savienības stabilitāti, koordināciju un pārvaldību parakstīs 25 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu valdību galvas, to skaitā Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).
Lai arī par līguma parakstīšanu spriež tikai valdība, par tā ratifikāciju būs jāvienojas Saeimai. Līgums uz parlamentu tiks virzīts uzreiz pēc tā parakstīšanas Briselē. Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Zanda Kalniņa-Lukaševica (ZRP) prognozē, ka līguma ratifikācija varētu notikt līdz vasaras brīvdienām, tas būs jāpieņem ar parasto balsu vairākumu. Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš tomēr aicina nesteigties ar ratifikācijas kārtības apspriešanu - tā varot mainīties.
Saeimā jāspriež arī par izmaiņām ES pamatlīgumā, kas paredz Eiropas Stabilitātes mehānisma (ESM) izveidošanu.
Starpvalstu valdību līgums paredz, ka eirozonas valstu nacionālajās likumdošanās jāiestrādā fiskālās disciplīnas rādītāji (strukturālais deficīts - 0,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), ārējais parāds līdz 60% no IKP). Ja tas netiks darīts, galējais soda mērs var būt naudas sods līdz 0,1% no IKP, ko eirozonas valstis iemaksātu ESM, savukārt neeirozonas valstis - ES vispārējā budžetā.