Konsolidētajā kopbudžetā šā gada deviņos mēnešos ir uzkrājies finansiālais pārpalikums 261,5 miljonu latu apmērā, liecina Valsts kases dati.
Taču kopš vasaras beigām pārpalikums pieaug mērenākā tempā, un ir sagaidāms, ka tradicionāli gada pēdējos mēnešos izdevumi pieaugs – gan valsts budžetā, gan pašvaldību budžetos, sarūkot budžeta pārpalikumam.
Ņemot vērā to, ka ekonomikas izaugsmes tempi šogad tiek prognozēti zemāki nekā pagājušajā gadā, kā rezultātā palēninās nodokļu ieņēmumu pieauguma tempi, kopbudžeta pārpalikums šā gada deviņos mēnešos salīdzinājumā ar 2012. gada deviņiem mēnešiem ir par 79,8 miljoniem latu mazāks. Šā gada deviņos mēnešos budžeta pārpalikums samazinājās gan valsts budžetā, gan pašvaldību budžetos, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu kopbudžeta izpildē šā gada deviņos mēnešos ir vērojama tendence budžeta tēriņiem kāpt straujāk – par 6,7%, nekā ieņēmumiem, kas auga par 4,3%.
Kopbudžeta nodokļu ieņēmumu, kas ir ieņēmumu lielākā daļa, kāpums ir stabilizējies praktiski visos nodokļu veidos un šā gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar 2012. gada atbilstošo periodu, bija 6,8%. Šādu nodokļu ieņēmumu attīstību atbilstoši ekonomikas izaugsmes tempam Finanšu ministrija (FM) jau prognozēja iepriekš. Lielākais ieņēmumu pieaugums attiecībā pret iepriekšējā gada pārskata periodu bija vērojams darbaspēka nodokļu ieņēmumos, kur sociālās apdrošināšanas iemaksas palielinājās par 8,8% un iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi bija par 6,8% augstāki. Tāpat, atspoguļojot noturīgu iekšējā patēriņa dinamiku, pozitīvas tendences bija vērojamas arī pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumos, kas šā gada pirmajos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada atbilstošo periodu bija ar negatīvu pieauguma tempu, savukārt šā gada deviņos mēnešos pieaugot par 6,3%.
Kopbudžeta izdevumi šā gada deviņos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada atbilstošo periodu ir palielinājušies par 6,7%, taču 2012. gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar 2011. gada attiecīgo periodu, izdevumu pieauguma temps bija 2,1%. Kopbudžetā izdevumu kāpums galvenokārt bija vērojams tieši pamatfunkciju izdevumos, nevis ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu izdevumos, kam varētu sagaidīt atbilstošu ieņēmumu segumu. Valsts budžeta izdevumu kāpums bija ievērojami mērenāks – par 5,8% nekā izdevumu kāpums pašvaldību budžetos, kas auga par 9,9%.
Lai gan šā gada deviņos mēnešos pašvaldību budžetā izveidojās pārpalikums 15,3 miljonu latu apmērā, tas bija mazāks nekā 2012. gada deviņos mēnešos, kad tas bija 35,4 miljoni latu.