Vai tas sākas ar maģiskajiem vārdiem – Ziemassvētki nāk! vai ar Jaunā gada cerību žilbinājumu, taču ziemai raksturīgais sevis lutināšanas, mājokļa uzpošanas un uzlabošanas dzinulis ir tik spēcīgs, ka tam nav iespējams pretoties.
Un šim fenomenam ir loģisks izskaidrojums: tumsa, garie aukstuma un lietus periodi, ko uz dažām dienām pāršķeļ svētku drudzis, nogurdinoši un nomācoši iedarbojas uz cilvēku psihi. Tāpēc teju kā glābšanas salmiņi tiek meklēti aizvien jauni laimes hormonu, siltuma un mīlestības avoti. Dizaineri gluži kā psihologi un dzīves stila treneri iesaistās šai spēlē, piedāvājot vēlmju un sapņu piepildījuma objektus «perfektai» ziemai un svētkiem.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Gluži kā skaistumkopšanas un modes industrijā, arī Ziemassvētku un Jaunā gada dizains tiek klasificēts saskaņā ar jaunākajām tendencēm, iezīmējot trendīgās krāsas, stilus, dekorācijas. Šī gada svētku svinēšanai nozares varenie izvēlējušies vairākas interjera dizaina pasakas. Pirmā ir mirdzošā, kas tiešā veidā sasaucas ar modes industriju un astoņdesmitajos populārajiem, šodienai pielāgotajiem vai atjauninātajiem spīguļojošiem motīviem. Gaismas, mirdzuma un starojošie elementi kļūst par svētku dvēseli, ieskaujot cilvēkus vizuļojošā pasaku un burvības atmosfērā.
Otrais ir balto Ziemassvētku dizains, kas cauri gadiem nemainīgi saglabā modernā stila līderpozīcijas. Baltās krāsas diskrētais šarms ir nepārspējams un nekļūdīgs, tradicionāls un svinīgs. Oriģināls aicinājums dumpiniekiem un tradīciju nogurdinātajiem – kāpēc gan nesvinēt Ziemassvētkus «ārpus tradīcijām», izmantojot melnus un glancētus dizaina akcentus, ko paspilgtina krāsainas gaismu un refleksiju spēles? Neraugoties uz to, ka šo svētku pamatā ir došanas un cilvēkmīlestības ideja, mīlestība uz zeltu bieži vien izrādās spēcīgāka. Tā stāv pāri visam, ieskaujot mājokli zelta, sudraba darinājumos un nebēdājot par to, kas notiek ārpus dārgi tērptās pasaules. Ar savu siltumu un dvēseliskumu priecē ziemeļu dizaina pasaka, ko raksturo dabīgi akcenti no masīvkoka vai līmētā saplākšņa, dzīvās uguns klātbūtne, linu un vilnas audumi, papīra rotājumi, vienkāršas formas gaismekļi un citi tradicionālie skandināvu stila izteiksmes līdzekļi.
Visu rakstu Siltuma un gaismas apkampienos lasiet piektdienas, 21.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!
#1/31
Piku, sirsnīgi kolekcijas “Meža zvēriņi” gaismas elementi - dekori bērniem, ko ar savām rokām no Latvijas bērza koksnes, izmantojot eko marķētas ūdens bāzes krāsas, rada jaunu entuziastu kolektīvs, diz. Adele Beltza.
#2/31
Pūres šokolādes ekskluzīvās trifeļu kolekcijas izlase, kurā sakombinētas dažādas dabīgās garšas un krāsas, kas sasildīs un dos enerģiju gan svētku brīžos, gan garos ziemas vakaros.
#3/31
Artek, dizaina klasika, lietussargu statīvs 115 lietainām ziemas dienām, ko dizainējis Alvars Ālto 1936.gadā un kas veidots no bērzkoka ar misiņa pamatnes pārklājumu atvieglotai kopšanai.
#4/31
Artek, daudzfunkcionāls mājas aksesuārs Kanto, izgatavots no liektas bērzkoka finiera plātnes, ko var izmantot gan malkas, gan avīžu/žurnālu sistematizēšanai, diz. Pancho Nikander.
#5/31
Calligaris, izteiksmīgs modinātājpulkstenis Senzatempo no šī gada Ziemassvētku kolekcijas (diz. Brogliato Traverso) ar sfērisku keramikas korpusu un zelta rādītājiem.
#6/31
IVV, spožs un glancēts Espiral šķīvis no šī gada Ziemassvētku kolekcijas aktuālajā tumšsarkanā burgundieša tonī ar hromētu spirāles dekorējuma motīvu.
#7/31
Karman, skulpturāls iekštelpu un āra gaismeklis Don’t touch (2018, diz. Matteo Ugolini), kas izgatavots no bļodas formas tehnopolimēra pamatnes ar tajā instalētām brīvstāvošām baltas krāsas stiegrām.
#8/31
Karman, sienas gaismeklis Notredame: a touch of Gold, kura gotiski grezno struktūru bagātina balta marmora pulveris zelta krāsas pārklājumā, diz. Luca De Bona & Dario De Meo.
#9/31
Carl Hansen&Son, eleganta polsterētā divvietīgā sofa CH72 divkrāsu audumu apdarē ar masīvkoka elementiem, ko dāņu dizaina klasiķis Hans J. Wegner pirmoreiz prezentēja 1952.gadā.
#10/31
Catellani&Smith, glamūrīgi krāšņa lustra Gold Moon no šīs sezonas kolekcijas, kas sastāv no satinēta metāla korpusa, zeltā/melnā klātiem ziedu elementiem, kā arī vara un niķeļa detaļām.
#11/31
Formitalia, masīvs un pretimnākošs atpūtas krēsls MIMI no Glamour kolekcijas ādas un auduma apdarē ar melniem lakotiem oša koka roku balstiem un dažādas formas un materiālu spilveniem.
#12/31
Gervasoni, ziemas noskaņas izsaucoša plauktu sistēma Brick, kuras spoguļdurvju virsmas dekoratīvo paternu iedvesmojuši aizsalušu logu motīvi, diz. Paola Navone.
#13/31
Kartell, interjera must have - kafijas galdiņi no kolekcijas Shanghai (2018, diz. Mario Bellini), kuru apaļā keramikas virsma balstās uz atstarojošos materiālos izgatavotām daudzšķautnainām kolonnām, kas atgādina garus, plisētus svārkus.
#14/31
LEGO, pilotprojekta Forma ietvaros radīts inovatīvs produkts pieaugušajiem (un bērniem) - spēļu modelis tiem, kuri vēlas attīstīt savu radošumu un pavadīt garos vakarus, trenējot prātu.
#15/31
Marioni, divās šīs sezonas krāsās tērpts keramikas papagailis – spilgts interjera aksesuārs, kas prezentē gan greznumu, gan eksotisku siltumu, diz. Marioni Lab.
#16/31
Mater, eksotiskā mango koka galdiņš Bowl, kas radīts, balstoties uz Indijas un Skandināvijas tradīcijām, ar apaļu norobežojošu sānu malu un metāla kājām, diz. Ayush Kasliwal.
#17/31
Mater, izteiksmīgs un klasiski cēls lietā tērauda trīsžuburu svečturis Spike, kas tapis Indijā no otrreiz izmantojamiem materiāliem, diz. Amanda Walther
#18/31
Nordica Extraflame, “platekrāna” iebūvējamais malkas kamīns Monoblocco 1000 Evo (jauda 10.0 kW, apsildes apjoms līdz 287 m³) ar ventilācijas, iekšējās degšanas u.c. funkcijām.
#19/31
Piku, lielais un izteiksmīgais burts A neitrālā krāsu gammā no atraktīvās gaismas burtu kolekcijas, ko ar savām rokām no Latvijas bērza finiera izgatavo jaunu entuziastu komanda, diz. Laima Gruzdiņa, Kristiāna Kupče.
#20/31
Diabla, pārnēsājams un uzlādējams gaismeklis Plisy, kas izgatavots no izturīga polietilēna un ar ko var izgaismot gan dārzu, gan māju, gan taciņu uz jūru, dodoties vēlā pastaigā, diz. Alejandra Gandía-Blasco Lloret.
#21/31
Poltrona Frau, zīdaini mīksts un krāšņs zīda/ kašmira pleds no kolekcijas Chamonix, kas gan sasildīs, gan izdaiļos interjeru ar dubultkrāsu saspēles efektu.
#22/31
Rīgas Krēslu fabrika, preču zīme Riga chair, bērnu rotaļu zirdziņš Roo no liekti līmētā saplākšņa, kas kalpos gan bērna aizrautīgajām aktivitātēm, gan kā izteiksmīgs interjera priekšmets, diz. Aldis Circenis.
#23/31
Missoni home by Richard Ginori, kvadrātisks porcelāna šķīvis no kolekcijas Flowers ar precīzām ģeometriskām dekorācijām, kura majestātiskums bagātinās gan svētku, gan ikdienas galda klājumu.
#24/31
Smania, polsterēts krēsls Gatsby, kura ekscentrisko raksturu uzsver gan samtainais audums gaišzilā krāsā, gan matētā niķeļa balstu sistēma.
#25/31
Normann Copenhagen, kolekcija Tivoli, pelēks griestu gaismeklis Bon ar zelta elementiem un sudraba krāsas spuldzi, kurā klasiskais šarms spilgtinās svētku noskaņas.
#26/31
Normann Copenhagen, kolekcija Tivoli, balta kafijas servīze ar elegantu zelta dekorējumu, kas lieliski izcels ziemas desertu bagātīgo krāsu gammu.
#27/31
aTubes, Eve – elektriskais sildītājs un noskaņas gaismeklis vienā, ko pārvieto, lai nodrošinātu siltuma un gaismas avotu sev blakus. Produkts ieguvis Vācijas dizaina balvu 2019, diz. Ludovica+Roberto Palomba.
#28/31
Vitra, svečturis Angel, ko 1953.gadā dizaina klasiķis Aleksandrs Žirārs radīja kā aksesuāru savai personīgajai mājai, kur tas allaž atradās uz ēdamgalda etnogrāfiskās mākslas un vāžu ielenkumā.
#29/31
Vitra, riekstkoka sienas pulkstenis Popsicle clock, ko 1957.gadā dizainēja maestro Georgs Nelsons un kas pieder viņa ikoniskajai sienas pulksteņu kolekcijai (1948- 60).
#30/31
Wästberg, gaismekļu kolekcija Holocene, gaismeklis No. 1 - eļļas lampa ar misiņa pamatni šķīvja formā, kuras iedvesmas avots ir ugunskurs no tiem laikiem, kad cilvēks nepazina elektrību, diz. Ilse Crawford.