Valdība atbalstījusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sagatavotās rekomendācijas Valsts policijai, Valsts robežsardzei un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldei korupcijas risku novēršanai.
KNAB sagatavotajā informatīvajā ziņojumā norādīts, ka tā izmeklētajās krimināllietās aptuveni 22% notiesāto ir tiesībsargājošo institūciju amatpersonas. Savukārt socioloģiskajās aptaujās noskaidrots, ka visbiežāk iedzīvotāji ir saskārušies ar korupciju ceļu policijā (20,1%), bet retāk – citās Valsts policijas struktūrvienībās (9,4%) un VID Muitas pārvaldē (6%).
Koruptīvas rīcības cēloņi ir saistīti ar amatpersonas personību un godprātību, ko ietekmē tādi aspekti kā audzināšana, socializācija, izglītība, dzīvesvieta un kultūra, skaidrots ziņojumā. Savukārt korupciju veicinošie faktori ir saistīti ar nepilnībām institūcijas iekšējā organizācijā, vāju iekšējo kontroli, nesamērīgi zemu atalgojumu un citiem aspektiem. Korupciju veicinošs apstāklis var būt ārējā vide, jo kukuļdevēju uzbāzība vai sabiedrības iecietība pret korupciju palielina korupcijas riskus un ļauj arī pašām amatpersonām attaisnot savas prettiesiskās darbības.
Līdz ar to KNAB izstrādājis kopumā 24 rekomendācijas Valsts policijai, Valsts robežsardzei un VID Muitas pārvaldei korupcijas risku novēršanai, piemēram, jaunu darbinieku atlasē veikt godprātības pārbaudi, nodrošināt darbinieku regulāru rotāciju, nostiprināt darbinieku izpratni par ētikas jautājumiem, kā arī motivēt darbiniekus, nodrošinot karjeras izaugsmi.
KNAB arī ierosina materiāli motivēt darbiniekus, kuri organizē koruptīvu pārkāpumu apkarošanu un novēršanu vai sniedz būtisku ieguldījumu korupcijas samazināšanā, kā arī pārskatīt atalgojuma politikas principus. Pēc KNAB uzskatiem, sensitīvajos amatos strādājošajiem darbiniekiem ir jānodrošina tāds atalgojums, lai darbinieki varētu uzturēt savu ģimeni un realizēt savas pamatvajadzības bez papildu ienākumu gūšanas.
Birojs rekomendē ieviest videonovērošanas iekārtas struktūrvienību telpās un to apkārtnē, kā arī nodrošināt darbam atbilstošu vidi.
KNAB uzsver, ka katrā reģionālajā struktūrvienībā ir jābūt vienam par korupcijas novēršanu atbildīgam darbiniekam, tāpat jānodrošina «četru acu» princips – sensitīvajos amatos strādājošie uzdevumus neveic vienatnē. Birojs rekomendē izstrādāt iekšējo normatīvo aktu par rīcību ar valsts finansēm un mantu, nosakot transportlīdzekļu, degvielas, tālruņu un citu resursu izmantošanas atskaitīšanās un kontroles mehānismu, kā arī regulējumu par publisko iepirkumu organizēšanu un nodalīt darbinieku atbildību publisko iepirkumu procedūras plānošanas, tehniskās specifikācijas izstrādes, pretendentu izvēles un līguma izpildes pieņemšanas posmos.
Lai uzlabotu pretkorupcijas pasākumu plānošanu un īstenošanu, būtu jāizveido arī koruptīvo incidentu reģistrs, apkopojot informāciju par visiem tiesībsargājošajā institūcijā iepriekš konstatētajiem koruptīvajiem pārkāpumiem.