„KNAB pilnvērtīgs un efektīvs darbs nav iedomājams bez pilnīgas sabiedrības uzticēšanās šai iestādei, taču cilvēki vairs netic, ka tiešām tiks izraudzīts labākais pretendents. Pašlaik sabiedrība ne vien pieļauj, bet daudzi par to ir pārliecināti, ka tiks izvēlēts vājš vai manipulējams KNAB vadītājs” uzsver S. Kalniete.
Viņa min šādus piemērus: KNAB priekšnieks Loskutovs tika atstādināts, pirms vēl naudas zādzības lieta bija izmeklēta līdz galam, VID Muitas kriminālpārvaldes vadītājam V. Vaškēvičam piemērots aizdomās turamā statuss, taču viņš valdības acīs turpina būt „nevainojamas reputācijas neatvietojams vadītājs”. Uzticību nevairo arī vēlme izveidot „81.panta surogātu” jeb izmaiņas Ministru Kabineta iekārtas likumā, ar kuru palīdzību valdība grib iegūt tiesības ar likumu regulēt visus jautājumus, kas nav noteikti likumdošanā.
Argumentējot Pilsoniskās savienības (PS) iesniegto likumprojektu Saeimā, S. Kalniete atgādina, ka pēc līdzšinējā biroja vadītāja A. Loskutova lielā steigā izdarītās atstādināšanas, valdošās koalīcijas deputāti un valdības locekļi mierināja satraukto sabiedrību: Ivars Godmanis, Andris Bērziņš, Māris Kučinskis solīja, ka vadītāju izvēlēsies konkursā, kura norisi vadīs valdības izveidota komisija. Tiklīdz A. Loskutovs bija atstādināts, tā valdība atteicās no atklāta konkursa rīkošanas.
Ceturtdien, 17. jūlijā Saeima noraidīja PS Saeimas frakcijas deputātu iesniegto likumprojektu „Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā”.
Grozījumus mērķis bija noteikt, ka Ministru kabinetam jāizsludina atklāts konkurss uz KNAB priekšnieka amatu un jāizveido amata pretendentu vērtēšanas komisija, kuras sastāvā ir ģenerālprokurors, Satversmes aizsardzības biroja direktors, Augstākās tiesas priekšsēdētājs, valsts kontrolieris, KNAB Sabiedriskās konsultatīvās padomes priekšsēdētājs. Komisija būtu jāvada ģenerālprokuroram.