SIA Silvanols pērn piedzīvojis izmaiņas gan dalībniekos, gan vadībā, savukārt šogad uzņēmums pieteicis sevi ar ambicioziem plāniem – gan otras maiņas ieviešanu ražošanā, gan eksporta horizontu paplašināšanā ar eksotiskām Austrumu valstīm, piemēram, Honkongu. Db.lv viesojās SIA Silvanols, lai skatītu, kā top uzņēmuma visvairāk tirgotais produkts – Faringospray.
Faringospray ietilpst medicīnas iekārtu grupā, un pašlaik veido aptuveni 30% jeb lielāko daļu no kopējā SIA Silvanols saražotā produktu apjoma. Gada laikā tiek saražoti aptuveni 400 tūkstoši Faringospray medicīnas iekārtu.
Kopumā Silvanols produktu portfelī ir aptuveni 50 produkti, bet ne visi produkti tiek aktīvi pārdoti Latvijā. Daži produkti Latvijā nav sasnieguši noteiktus apjomus, tādēļ tie tiek tikai eksportēti, Db.lv stāstīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Artjoms Borcovs.
Patlaban Faringospray tiek eksportēts uz septiņām valstīm, no kurām lielākais tirgus ir Polija, uz kuru tiek eksportēti teju 25% no visa produkta apgrozījuma. Otrs lielākais eksporta tirgus ir Lietuva, kurai seko Azerbaidžāna un Igaunija. Eksotiskākā eksporta valsts, uz kuru aizceļo Faringospray, šobrīd ir Gruzija, taču šī gada plānos ir mērķis iekarot Austrumu tirgu – Honkongu, Ķīnu un blakus esošās valstis, atklāja A. Borcovs.
Faringospray var uzskatīt par sezonālu produktu, un sezona ir laikā no septembra līdz martam, bet gada siltākajos mēnešos produkta pārdošanas apjomi vidēji sarūk par 60%.
Faringospray formulu izstrādāja SIA Silvanols pētniecības vadītājs un viņa komanda. Izstrādes process ilga divus gadus un pirmā produkta sērija tirdzniecībā nonāca 2005. gadā. Kopš tā laika produkts ir attīstījies, un savu pašreizējo izskatu Faringospray ieguva 2008. gadā. Medicīnas ierīce ieguvusi arī apbalvojumus, piemēram, 2010. gadā tas tika atzīts par labāko importa aizstājējproduktu.
Runājot par nākotnes plāniem, A. Borcovs norāda, ka uzņēmums patlaban «strauji attīstās», un drīzumā pašreizējā SIA Silvanols ražošanas kapacitāte varētu kļūt par mazu. Ražošanas paplašināšanās plāni gaidāmi pēc gada, pusotra.
Jau rakstīts, ka pērnā gada vasaras sākumā Silvanols kontrolpaketi ieguva Latvijas zāļu ražotājs Olainfarm, kuram patlaban pieder 70,88% Silvanols akciju. Pērn oktobrī par SIA Silvanols valdes priekšsēdētāju tika iecelts Artjoms Borcovs. 2012. gadā uzņēmums apgrozīja 1,99 miljonus Ls, un gads noslēgts ar vairāk nekā 135,7 tūkstošu Ls peļņu. Vidēji uzņēmumā 2012. gadā strādāja 44 cilvēki.
#1/32
Portāla Db.lv iknedēļas rubrikā piedāvājam aplūkot, kā tiek ražots līdzeklis pret kakla sāpēm -Faringospray. Aerosols top Rīgas centrā, Kurbada ielā 2A, kur atrodas gan Silvanola birojs, gan ražošanas telpas.
#2/32
Pēc Labās ražošanas prakses - GMP (Good Manufacturing Practice) - standartiem Silvanols ražošanas telpās tiek ievērota D klases gaisa tīrība. Tas nozīmē, ka mikronu daudzums gaisa kvalitātē tiek kontrolēts, piemēram, izmantojot gaisa pārspiedienu. Tāpat notiek dažādu daļiņu un mikronu monitorings.
#3/32
Faringospray ražošana sākas ar sastāvdaļu pieņemšanu, kuras tiek padotas svēršanai. Svēršana notiek speciālos traukos un šajā procesā pārsvarā piedalās trīs cilvēki. Divi darbinieki sver izejvielas un veic pierakstus, bet trešais palīdz padod izejvielas. Faringospray svēršana pārsvarā ilgst aptuveni pusstundu. Sevišķi svarīgi šajā procesā ir veikt dubulto kontroli, lai neieviestos kļūdas izejvielu daudzumā. Šāda neuzmanība varētu izmainīt produkta īpašības.
#4/32
Tāpat svēršanas telpā tiek uzglabātas 20 mililitru pudelītes, kas tiek iegādātas Čehijā.
#5/32
Ārkārtīgi svarīgi ražošanas procesā ir sekot iepriekš noteiktajam reglamentam, uzsver Silvanola ražošanas vadītājs Jevgēnijs Zainapovs, kurš kopā ar tehnologu Ģirtu Praudi portālam Db.lv izrādīja ražošanas procesu. J. Zainapovs norāda, ka noteikta kārtība jāievēro pat tik šķietami vienkāršā procedūrā kā trauku mazgāšana.
#7/32
Šie trauki tiek izmantoti, piemēram, produktu sastāvdaļu svēršanā.
#8/32
Uz traukiem pēc mazgāšanas tiek uzlīmēta norāde ar mazgāšanas laiku. Tas ir nepieciešams, lai ievērotu tīrību - ja trauks netiek izmantots ilgāku laiku, tas vēlreiz pirms lietošanas ir jānomazgā, jo uz tā var uzkrāties neredzami netīrumi.
#9/32
Ražošanā visām virsmām ir jābūt intertām, proti, lai tās nereaģētu savā starpā. Tādējādi visi trauki ir no nerūsējošā tērauda vai plastmasas.
#11/32
Pirms Faringospray pildīšanas tiek sagatavotas 20 mililitru pudelītes. Tām virsū ir jāuzlīmē etiķete, kā arī jānorāda pildīšanas datums un derīguma termiņš.
#12/32
Faringospray derīguma termiņš ir trīs gadi, kas tiek norādīts arī uz katras pudelītes. Šajā telpā stikla pudelītēm tiek uzlīmētas etiķetes, derīguma termiņš, kā arī sērijas numurs, pēc kura var izsekot, kad un kas ir veicis produkta ražošanu.
#13/32
Vienas sērijas apjomi ir 200 kilogrami. Vienā darba dienā, kas ilgst astoņas stundas, etiķetes tiek uzlīmētas 10,5 tūkstošiem stikla pudelīšu.
#14/32
Lai saražotu vienu sēriju Faringospray, ir nepieciešamas divas dienas. Pirmajā dienā stikla pudelītēm tiek uzlīmētas etiķetes un sākta līdzekļa pildīšana, savukārt otrajā dienā tā turpinās, līdz tiek pabeigta. Ražošana, atkarībā no pieprasījuma, notiek vienu vai divas reizes nedēļā, ierasti divas vai četras dienas nedēļā.
#16/32
Etiķešu uzlīmēšanas process ir automatizēts, un tajā nepieciešams divu cilvēku darbs. Viens darbinieks pudelītes uzliek uz līnijas, bet otrs ņem nost, vienlaikus kontrolējot kvalitāti - vai etiķete uzlīmēta pareizi un vai uz tās redzams precīzs sērijas numurs.
#19/32
Tieši sērijas numura un deŗiguma termiņa norādīšanu var uzskatīt par vienu no svarīgākajiem ražošanas procesiem, uzskata tehnologs Ģ. Praude. Ja kļūdas tiek pieļautas šajā posmā, var uzskatīt, ka visa sērija ir nederīga tirdzniecībai. Tieši šī iemesla dēļ process tiek kontrolēts vairākkārt.
#20/32
Ražošanas protokolā tiek dokumentētas ražošanas darbības un laiki, kā arī pašreizējais telpas statuss.
#21/32
Faringospary receptes pamatā ir četras dabīgas izejvielas - bergamota eļļa, kliņģerīšu eļļa, smiltsērkšķu eļļa un augu eļļa. Visas sastāvdaļas noteiktā secībā un daudzumā nonāk šajā reaktorā, kura tilpums ir 300 kilogrami. Sastāvdaļas tiek maisītas vienu stundu. Pēc tam laboratorijas darbinieki analīzēm no reaktora ņem produkta paraugu. Tādējādi tiek noteikts, vai produktu drīkst padot fasēšanai. No sastāvdaļām par vissvarīgāko var uzskatīt tieši smiltsērkšķu eļļu, kura satur lielu daudzumu antiseptisku vielu. Sastāvdaļu proporcijas gan ir Silvanola «firmas noslēpums».
#22/32
Kad labarotorijas darbinieki produktam ir devuši pozitīvu vērtējumu un atļāvuši tā fasēšanu, no maisīšanas reaktora Faringospray tiek padots pildīšanas iekārtai.
#23/32
Faringospray pildīšana notiek, izmantojot roku darbu. Darbiniece dozē produktu iepriekš sagatavotajās 20 ml stikla pudelītēs, spiežot ar kāju speciālu pedāli, kas nodrošina šķidrā produkta plūsmu par cauruli. Produkts tiek pildīts stikla pudelītēs, kurām jau ir uzlīmētas etiķetes ar sērijas numuru.
#24/32
Pēc tam pudelītēm virsū tiek skrūvēti pulverizatori, kas iegādāti no Eiropas Savienības uzņēmuma.
#25/32
Dabas vielas, kas tiek izmantotas dažādu līdzekļu ražošanā, var salīdzināt ar vīnogām, no kurām ražo vīnu, paskaidro Silvanols ražošanas vadītājs Jevgēnijs Zainapovs. Katrai izejvielai, kas tiek izmantota ražošanā, ir savas prasības, tādēļ ražotājs raugās, kuras izejvielas no piedāvāto klāsta atbilst šai specifikācijai. Dabas vielu īpašības var ietekmēt vairāki faktori, piemēram, tas, vai smiltsērkšķi augot ir saņēmuši pietiekami daudz saulesgaismas. «Arī Latvijā aug smiltsērkšķi, taču, Faringospray ražošanā tiek izmantota eļļa, kas iegūta no Krievijas federācijas Altaja reģiona smiltsērkšķiem. Ražošanā no dabas vielām sevišķi svarīga ir augu izcelsmes valsts,» stāstīja J. Zainapovs. Dabas vielu īpatnība ir tā, ka ik gadu augs var dot citus augļus, var mainīties tā īpašības. Taču dažādu līdzekļu un zāļu ražotājiem jāpanāk, ka pircējs ik gadu saņem vienu un to pašu produktu. Latvijā tiek ražota, piemēram, Faringospray ražošanā izmantotā augu eļļa, kā arī kliņģerīšu eļļa. Bergamota eļļa tiek iepirkta ārvalstīs.
#26/32
Kopumā produkta pildīšanas procesā piedalās četri Silvanols darbinieki.
#27/32
Arī fasēšanas procesā notiek kvalitātes kontrole, kuras laikā pudelītes tiek pārbaudītas, lai noliktavā nenonāktu brāķi. Uz 10,5 tūkstošiem saražoto Faringospray pudelīšu vidēji 20 - 50 ir brāķi, zināja stāstīt tehnologs Ģ. Praude.
#29/32
Vienā dienā Silvanols darbinieces var sapildīt aptuveni piecus tūkstošus pudelīšu. Pildīšana notiek divas darba dienas.
#30/32
Kad pudelītes tiek safasētas, tās nonāk īpašā telpā, no kuras tās tiks nogādātas noliktavā. Starpposms jāievēro higiēnas prasību dēļ.
#31/32
Telpu platība, kurā notiek Faringospray ražošana, ir 300 kvadrātmetri.