Šajā piektdienā portāls db.lv ciemojas Salaspīlī, AS Roga-Agro ceptuvē, kur top plaucēta rudzu rupjmaize.
Uzņēmums dibināts 1992.gadā, kura sākusi saimniekot tā saucamajos pārmaiņu gados būvētā nelielā maizes ceptuvē, kas līdz tam piederēja agrofirmai Salaspils.
Sākotnēji šajā ceptuvē tika izgatavota rudzu rupjmaize un saldskābmaize. Pakāpeniski ceptuve sākusi izgatavot arī baltmaizi un konditorejas izstrādājumus.
Uzņēmums produkciju tirgo gan sev piederošajos veikalos Salaspilī, gan Stockmann, gan citos lielveikalu tīklos, tāpat maizi piegādā arī bērnudārziem, skolām un slimnīcām, jo tā saņēmusi Zaļās karotītes kvalitātes zīmi.
Kompānijā strādā aptuveni 90 darbinieku, un pērn uzņēmuma apgrozījums sasniedza 3 miljonus eiro.
«Ceptuvē tiek izgatavoti aptuveni 40 dažādi maizes veidi. Kaut arī regulāri izstrādājam dažādas jaunas maizes šķirnes, pirktākā aizvien ir tradicionālā rudzu maize – cilvēki vēlas klasisko garšu,» stāsta uzņēmuma pārstāve Oņega Circene.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kā tiek izgatavota rudzu rupjmaize!
#3/30
Miltus uz ceptuvi atved speciāla automašīna, kas iesūknē izejvielu speciālos uzglabāšanas bunkuros.
#4/30
Miltus pa īpašām caurulēm aiztransportē uz cehu, kur tiek jaukta mīkla. Pirms tam datorā speciālā programmā ievada nepieciešamos parametrus.
#5/30
Plaucējumu ieplaucē iepriekšējā dienā, jo tam jāstāv 24 stundas. Tajā ietilpst iesals, milti, ķimenes un no rīta pievieno ieraugu.
#7/30
Dabīgais ieraugs - to ceptuve gatavo katru dienu. Ik pa četrām stundām tam pievieno klāt miltus un ūdeni, tad tas uzrūgst, un to dara četras reizes. No rīta ieraugs ir pilns katls, tad to pievieno plaucējumam un atkal raudzē.
#10/30
Maisītājs griežas un plaucējumam vairākas reizes pievieno miltus. Uzreiz visu miltu apjomu pievienot nevar, jo tie ir smagi, nogulst trauka apakšā un tur pielīp, tādēļ tas jādara pakāpeniski.
#13/30
Kad mīkla samaisīta, to pārvieto uz siltu telpu, kur tā rūgst.
#15/30
Kad mīkla uzrūgusi, ceptuves darbinieks to pārvieto uz speciālu iekārtu, ar kuras palīdzību mīkla iekrīt tvertnē.
#17/30
Dalītājs sadala mīklu noteikta izmēra gabaliņos. Agrāk šis darbs tika veikts ar rokām, taču prasīja lielu piepūli, tādēļ iegādāta dalīšanas iekārta.
#23/30
Katru kukulīti ievieto īpašā trauciņā, kas no iekšpuses izklāts ar lina drāniņu, lai mīkla nepieliptu pie tā sāniem.
#25/30
Pirms cepšanas maizes kukulīši vēl tiek ievietoti speciālā maizes raudzēšanas skapī, kur 33 līdz 35 grādu temperatūrā pavada 40 minūtes.
#26/30
Lielākā daļa darbinieku uzņēmumā ir vietējie, salaspilieši, stāsta O. Circene, uzsverot, ka nav novērojusi problēmas saistībā ar darbinieku trūkumu. Viņa norāda, ka ir būtiski pret darbiniekiem izturēties labi un piedāvāt konkurētspējīgu atalgojumu, tad problēmas ar to atrašanu nebūs.
#28/30
Gatavā maize tiek salikta kastēs un nogādāta tirdzniecības vietās.
#29/30
Uzņēmums ražo maizītes arī dažādiem mazumtirdzniecības tīkliem, piemēram, Narvesen.