Vasarā visvairāk pieprasīts ir pretniezes gels, jo tad cilvēkiem lielas problēmas sagādā alerģijas un insektu kodumu izraisītā nieze, stāsta farmaceitisko produktu ražošanas uzņēmuma LMP farmaceits Kārlis Pleiko.
Savukārt ziemā lielākais pieprasījums ir pēc Mentosila gela un Virogela 3 mg/10 mg/g gela, kuri paredzēti elpošanas ceļu aizsardzībai pret deguna vīrusu un gripas vīrusu infekcijām.
Uzņēmums dibināts 1992. gadā un patlaban ražo gatavās zāļu formas ārīgai lietošanai – šķīdumus, krēmus, gelus un ziedes.
Pašlaik SIA LMP strādā 17 darbinieki, uzņēmumā veicot zāļu ražošanu, kvalitātes kontroli, zāļu reģistrāciju, kā arī jaunu produktu izstrādi. Pērn pirmo reizi kopš uzņēmuma dibināšanas tam ir izdevies pārsniegt viena miljona eiro apgrozījumu gadā.
Daļa no uzņēmuma produktiem tiek realizēta Latvijā, bet vairāk nekā 70% no ražotās produkcijas tiek eksportēta kopumā uz 13 valstīm – Lietuvu, Baltkrieviju, Armēniju, Azerbaidžānu, Čehiju, Slovākiju, Gruziju, Kazahstānu, Tadžikistānu, Turkmenistānu, Ukrainu, Turciju un Uzbekistānu.
Pašlaik uzņēmumā pieprasītākie ir permetrīnu saturošie produkti, kuri paredzēti kašķa un pedikulozes ārstēšanai – Permetrīna LMP 40 mg/g gels, Permetrīna LMP 50 mg/g gels ar baktericīdu, Pedeks 5 mg/g šķīdums ārīgai lietošanai, Pedeks 5 mg/g gels un stomatoloģijā izmantojamās zāles – Sanagels 30 mg/ 20 mg/g gels un Stomagels 5 mg/ 20 mg/g gels, stāsta K. Pleiko.
#1/35
Uzņēmums orientējas uz patentbrīvajiem jeb ģeneriskajiem medikamentiem. Jauna produkta ieviešana ir ilgs process, jo tam nepieciešami dažādi pētījumi, stāsta K. Pleiko. Lai ieviestu patentbrīvo produktu ražošanu, ko iespējams izdarīt visātrāk, kā minimums nepieciešami 2-3 gadi.
#2/35
Izstrādājot medikamentu, tiek izveidotas mazās sērijas – viena kilograma apmērā, jo ja tiek ražots produkts lielos daudzumos uzreiz, izejvielas, kas ir aktīvās vielas, maksā līdz 1000 eiro gramā, tādēļ, ja, piemēram, ir jāpievieno kilograms šīs vielas, ir nepieciešami lieli ieguldījumi. Lai maksimāli pietuvinātu apstākļus reālajai ražošanai, iegādāts mazs laboratorijas reaktors, kuram ir gan maisītājs, gan homogenizators, kas izveido viendabīgu masu, tam ir arī sildīšana un notiek visi nepieciešamie procesi.
#3/35
Ražošanai nepieciešamās izejvielas atrodas speciālā noliktavā.
#4/35
Katram produktam pamatmasā tiek izmantotas atšķirīgas vielas, piemēram, karbopols.
#5/35
Bāzes vielas uzņēmums gan neražo uz vietas - tās tiek iepirktas no Latvijas un ārzemju ražotājiem. Lielāko daļu vielu uzņēmums importē.
#6/35
Ražošana ir tā noslogota, ka notiek visas dienas laikā un visu gadu.
#7/35
Pirms ražošanas visas izejvielas tiek ievietotas materiālu slūžās, kuru durvis slēdzas tikai no ārpuses, lai nebūtu iespējams ražošanas telpā ieiet, neuzvelkot halātu un tādējādi neienestu tajās piesārņojumu.
#8/35
Izejvielu sajaukšanai tiek izmantoti divu veidu reaktori.
#9/35
Dienā saražotais apjoms ir atkarīgs no pasūtījumu daudzuma.
#10/35
300 kilogramu reaktors tiek izmantots lielajām partijām un 100 kilogramu reaktors – mazākām partijām vai jaunu produktu izstrādei, kuriem nepieciešams saražot eksperimentālās partijas.
#11/35
Savukārt 100 kilogramu reaktors paredzēts mazāku partiju ražošanai vai jaunu produktu izstrādei, kuriem nepieciešams saražot eksperimentālās partijas.
#13/35
Pēc tam, kad izejvielas ir sajauktas, tās tiek iepildītas tūbiņās.
#14/35
Kopumā uzņēmums ražo 13 produktus, kuri iekļauti Zāļu reģistrā un 12 produktus, kuri iekļauti LATMED datu bāzē un tiek izmantoti kā palīglīdzekļi slimību ārstēšanai un profilaksei.
#15/35
Uzņēmumam ir viens produkts – Stomagels, kas izstrādāts uzņēmumā - tas netiek nekur citur ražots, jo ir kombinācija no divām dažādām aktīvajām vielām. Tādā kombinācijā citi uzņēmumi to neražo.
#16/35
Gels domāts stomatīta gadījumos, lai veicinātu dažādu brūču dzīšanu, un to iepērk arī Latvijas stomatologi, bet arī tiek eksportēts.
#20/35
Spiediena mērītājs – ražošanas telpās jābūt lielākam spiedienam, lai brīdī, kad atver durvis, gaiss iet ārā, nevis iet iekšā tīrajās ražošanas telpās.
#21/35
Pirms un pēc ražošanas jāfiksē rādījumi, lai var pierādīt, ka spiediens bijis pareizais un ik pēc sešiem mēnešiem tiek veikti mikrobioloģijas testi, lai pārbaudītu, ka ražošana notiek tīrās telpās.
#24/35
Lai pierādītu, ka derīguma termiņš, kas ir norādīts uz kastītes, ir patiess, nepieciešamas stabilitātes pārbaudes. Tādējādi, ja tiek izstrādāts jauns medikaments, no izstrādes beigām vismaz gadu nepieciešams veikt stabilitātes pētījumus, lai pārliecinātos, vai zāļu forma ir stabila un nesadalās frakcijās un aktīvās vielas daudzums joprojām ir noteiktajās robežās, kā arī jāveic mikrobioloģijas pētījumi.
#27/35
Katrā kastītē tiek ievietota tūbiņa kopā ar lietošanas instrukciju.
#29/35
Pievienot zālēm lietošanas instrukciju ir ļoti būtiski, jo, ja kādā kastītē tā nav pievienota, tad ir jāatsauc visa sērija, kas rada liekus izdevumus uzņēmumam – tie ir zaudēti materiāli. – pagaidām gan šādi starpgadījumi kompānijā nav bijuši, stāsta K. Pleiko.
#30/35
Gatavā produkcija. Gela sastāvā ir tādas vielas kā lidokaīna hidrohlorīds, karbomērs, etilspirts, trometamols, metilparahidrokibenzoāts un attīrīts ūdens.
#31/35
Īstermiņa stabilitātes pētījumu telpa – 40 grādi un 75% relatīvais gaisa mitrums.
#32/35
Otrā telpā tiek uzturēti 25 grādi un 65% relatīvais gaisa mitrums.
#33/35
No katra produkta tiek paņemti paraugi un veiktas analīzes, vai atbilst aktīvās vielas daudzums normai. Tāpat tiek veiktas mikrobioloģijas analīzes – tās gan netiek veiktas uzņēmumā uz vietas, bet tiek pasūtīts kā ārpakalpojums.