Šajā piektdienā portāls db.lv viesojas apģērbu ražošanas uzņēmumā SIA Guntē, kur top dažādu Latvijā populāru zīmolu apģērbi.
Uzņēmums atrodas bijušajās Rīgas šūšanas fabrikas telpās, Braslas ielā. «Šajā ēkā strādāju jau kopš 1978.gada. 2009.gada rudenī fabriku likvidēja un visus darbiniekus atlaida, nesamaksājot ne algas, ne kompensācijas,» atminas kompānijas īpašniece Gunta Kravale. Tolaik rūpnīcā strādāja gan G. Kravales meita, gan vīrs, un viņa citu profesiju nebija apguvusi, tādēļ bija jādomā, ko darīt turpmāk. «Sākotnēji iestājos bezdarbniekos un pēc tam aptuveni pusgadu pastrādāju citos uzņēmumos, taču secināju, ka jāveido uzņēmums pašai. No draugiem aizņēmos naudu un aptuveni astoņus mēnešus vēlāk izveidoju ražotni. Tajā laikā apmeklēju dažādus kursus – apguvu grāmatvedību, biznesa zinības un citus».
Vienbrīd ziedu laikos Rīgas šūšanas fabrikā strādāja vairāk nekā 1000 darbinieku, bet, kad to likvidēja, skaits bija sarucis līdz 200 darbiniekiem. «Kamēr atvēru jauno ražotni, daudzas no šuvējām bija jau atradušas citu darbu, taču pamatā uzņēmumā šuj bijušie fabrikas darbinieki,» viņa uzsver.
Pasūtījumu netrūkst un varētu darīt vairāk, jo patlaban daļa šujmašīnu stāv nenodarbinātas, un nav kas šuj, piebilst SIA Guntē īpašniece.
«Tagad ražotnē strādā 17 cilvēki, un darba roku trūkst,» atzīst G. Kravale. Ja ir jāatrod jauni darbinieki, situācija ir katastrofāla, jo neviena skola šādu profesiju nemāca. «Ja esošie darbinieki aizies pensijā, vispār vairs nebūs, kas strādā,» viņa saka. Ir bijuši vairāki gadījumi, kad darbiniece atnāk, pastrādā un kad saņem algu, uz laiku pazūd. Tad atkal atrodas līdz algas izmaksas dienai un atkal nozūd. «Ilgi šādi nevar turpināt, jo pasūtījums ir jāizpilda un klienti ar mums rēķinās,» saka G. Kravale.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kā top apģērbi SIA Guntē!
#1/32
Uzņēmums ražo apģērbus pēc ārzemju uzņēmumu un Latvijas dizaineru pasūtījuma. SIA Guntē klienti ir kāds Dānijas uzņēmums, kā arī Latvijas kompānijas Amoralle, Velo Sock, Latvijas lins un dizaineres, piemēram, Indra Salceviča un Keita Gūtmane.
#2/32
Dānijas uzņēmums sākotnēji savā birojā izgatavo piegrieztnes – speciālisti izveido skices, konstrukcijas un modeļus, bet mēs izpildām šūšanas darbu.
#4/32
Ar piegriešanu SIA Guntē nenodarbojas, jo tas veido papildus izmaksas. Tāpat kompānija nepieņem individuālus pasūtījumus.
#5/32
Detaļas sanumurē, lai šuvēja zinātu, kuras detaļas ir jāšuj, un nekas nesajuktu.
#6/32
Dažkārt pat vienā rullī audumam var būt dažāds tonis, tādēļ jānumurē precīzi.
#9/32
Lai spētu samaksāt algas darbiniekiem, dienā jāsaražo aptuveni 180-200 apģērbu gabalu, jo vienas vienības cena, pārdodot to pasūtītājam, ir pāris eiro.
#15/32
Savukārt sportisti apģērba gabalus uzdrukā uz speciāla materiāla un atved uz uzņēmumu.
#16/32
Tad kompānijas darbiniece katru gabalu izgriež un sašuj kopā. Šis darbs ir laikietilpīgs, jo katra detaļa ir jāgriež atsevišķi, nevar salikt vairākas kopā, uzsver G. Kravale.
#18/32
Uzņēmumā ir vairākas speciālās šujmašīnas, ar kurām var izgatavot konkrēta tipa apģērbus, piemēram, žaketes.
#21/32
Šajā sezonā vērojama tendence, ka uzņēmumi pasūta mazāk viena veida apģērbus – ir vairāk modeļu, bet mazāk eksemplāru, skaidro G. Kravale. Tādēļ darbs veicas lēnāk, jo, šujot piemēram, 200 eksemplārus, šuvējas jau ir ietrenējušas roku un process virzās raitāk.
#25/32
Pēc tam, kad visas detaļas sašūtas, darbiniece apģērbu sagludina.