Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties AS «Latvijas Maiznieks» ražotnē, lai redzētu kā top rudzu maize.
«Latvijas Maiznieks» ceptuve atrodas Daugavpilī un nepārtraukti darbojas jau kopš 1968. gada. Laika gaitā tā piedzīvojusi vairākas pārmaiņas, un, mērot pēc apgrozījuma, kas pērn sasniedza 28,72 miljonus eiro, tā ir lielākā maizes ražotne valstī. Savukārt uzņēmuma peļņa bija 680 000 eiro.
Uzņēmumā strādā vairāk nekā 270 darbinieki.
Jau ziņots, ka, saskaņā ar «Latvijas maiznieks» valdes locekļa Māra Daudes teikto, pēdējos desmit gados uzņēmumam ikviens gads ir aizvadīts ar apgrozījuma pieaugumu un arī uz 2019.gadu «Latvijas maiznieks» raugās pozitīvi.
Uzņēmuma maizes meistari – tehnologi – seko līdzi dažādiem jauninājumiem, ceptuvē ieviešot tehnoloģijas, taču vienlaikus saglabājot latviešu maizes cepšanas tradīcijas un ierasto garšu. Jaunums ir diedzētu graudu iekļaušana starp izejvielām - tos izmanto jaunās maizes sērijas «Latvijas Graudu maize» ražošanā, kuras sastāvā, pateicoties šiem īpaši fermentētajiem graudiem, ir samazināts cukura daudzums.
«Sekojam pieprasījumam un ieviešam dažādus jauninājumus produktu klāstā. Pašlaik esam vienīgais maizes ražotājs valstī, kas pagatavo produktu no diedzētiem graudiem,» stāsta «Latvijas Maiznieks» valdes loceklis Māris Daude.
«Latvijas maiznieks» pamatkapitāls ir 895 629 eiro, un tās lielākais īpašnieks ir Igaunijas kompānija «Maral Invest». Uzņēmums ražo dažādu veidu maizi, kā arī konditorejas izstrādājumus. Zināmākie zīmoli ir maizes sērija «Zeltene», «Vita!», «Melnā», «Īstenā rudzu maize».
#4/18
Rudzu maizes ražošanai nepieciešami dažādu veidu rudzu un kviešu milti, dzeramais ūdens, ieraugs. Savukārt rudzu maizei ar graudiem pievieno līdz pat septiņu veidu sēklas un diedzētus graudus.
#5/18
Lai panāktu iecienīto maizes garšu, rudzu maizei ar graudiem tiek pievienotas dažādas sēklas un diedzēti, fermentēti rudzu un kviešu graudi.
#6/18
Graudu diedzēšana ir īpašs fermentācijas process: kad grauds sadīgst, tas tiek piesātināts ar lielu skaitu bioloģiski aktīvo vielu.
#7/18
Diedzēti graudi (brūnā krāsā) ir bagāti ar A un B grupas vitamīniem, minerālvielām, aminoskābēm, šķiedrvielām, enzīmiem un citām vielām. Sadīguši graudi fermentācijas laikā iegūst brūnu krāsu, izteiktu saldu iesala garšu un aromātu.
#8/18
Diedzēti graudi maizes ražošanas procesā ļauj ievērojami samazināt izmantotā cukura daudzumu.
#11/18
Rudzu maizes mīkla tiek maisīta intensīvi: sākumā lēnā režīmā, kamēr sastāvdaļas sajaucas, bet pēdējās minūtēs mašīna pārslēdzas uz ātro režīmu. Tad mīkla tiek sadalīta noteiktā svarā, un tālāk ir raudzēšanas process un maizes cepšana.
#13/18
Rudzu maizes gatavošana ir ļoti laikietilpīgs process: tās gatavošanā tradicionāli izmanto plaucējumu un ieraugu, un maize tiek gatavota pēc klasiskās tehnoloģijas. Plaucējuma un ierauga gatavošana ir vissvarīgākais rudzu maizes cepšanas posms. Rudzu maizes galvenās sastāvdaļas ir milti, ūdens, sēklas un graudi. Mīklas maisīšanai tiek izmantota speciāla mīklas maisīšanas mašīna. Pēc mīklas pagatavošanas to atstāj rūgt – šajā procesā notiek mīklas irdināšana aptuveni 60 minūtes. Rudzu mīkla ir mitra un lipīga.
#14/18
Mīklu dala ar speciālu iekārtu - dalītāju. Rudzu mīklas sagatavei formu piedod, to nedaudz apstrādājot ar speciālu iekārtu. Tā veidojas iegareni ovālas formas kukulīši.
#15/18
Rudzu maizi cep augstā temperatūrā aptuveni 40 minūtes. Savukārt rudzu maizes atdzesēšanas laiks ir 3 stundas. Visu šo laiku maizes klaipi atrodas dzesēšanas plauktos.