Šajā piektdienā portāls db.lv ielūkojās AS Rīgas farmaceitiskā fabrika ražotnē, kur top medikamenti un zāļu tējas.
Uzņēmums savu darbību sāka 1950. gadā kā zāļu līdzekļu fasēšanas iecirknis. Farmaceitiskās fabrikas statusu uzņēmums ieguva 1957.gadā, bet 1963. gadā Rīgas farmaceitiskā fabrika tika pārcelta uz telpām Duntes ielā, kur tā atrodas arī patlaban.
1966. gadā atvēra Stirnu ielā Acu pilienu ražošanas cehu. Acu pilienus izgatavoja rūpnieciski, ar to apgādāja visu Latviju.
1979. gadā Pērnavas ielā tika izveidota acu pilienu ražotne, kuru apvienoja un nosauca par Drogu un acu pilienu iecirkni.
Valsts Rīgas farmaceitiskā fabrika tika nodota privatizācijai 1997. gadā.
Pēc privatizācijas uz Duntes ielu pārnāca arī Drogu iecirknis, kur atrodas arī pašlaik.
Kā informē uzņēmuma pārstāvji, Ārstniecības līdzekļi, kuru receptūrā ietilpst ārstniecības augu drogas vai to pārstrādes rezultatā iegūtas vielas, veido ap 80% no fabrikas kopējā produkcijas apmēra. Kopumā AS Rīgas farmaceitiskā fabrika piedāvā vairāk nekā 90 nosaukumu drošu ārstniecības līdzekļu.
Galerijā augstāk iespējams ielūkoties kumelīšu tējas ražošanas procesā!
#1/27
Tik cik tas ir iespējams kumelītes ziedi tiek iepirkti no Latvijas ārstniecības augu audzētājiem. Diemžēl izaudzēto kumelīšu apjoms ir nepietiekams un tāpēc papildus tās tiek iegādātas arī Vācijas un Polijas piegādātājiem. Viskvalitatīvākās kumelītes ir Ēģiptē audzētās, jo tās ir dabūjušas visvairāk sauli, stāsta uzņēmuma pārstāvji.
#2/27
Kumelītes uzņēmums vienā reizē cenšas iepirkt gadam. Kumelītei derīguma termiņš ir pāris gadi, tādēļ uzņēmums cenšas tās iepirkt tādā daudzumā, lai ne tikai paspētu visu apjomu safasēt, bet arī iztirgot. Sākotnēji kompānija pasūta paraugus, izanalizē to, un, ja apmierina tā kvalitāte, tad pasūta lielākos apjomos un vēlreiz analizē. Ir gadījumi, kad pasūtījums neatbilst paraugam - tad uzņēmuma speciālisti izvērtē, vai tos var izmantot vai jāsūta atpakaļ.
#3/27
Noliktavā glabājas dažādas izejvielas. Ražošanā uzņēmums izmanto aptuveni 70 dažādas drogas. Daļai izmanto vairākas sastāvdaļas, piemēram, vilkābelei ziedus, lapas un augļus, stāsta M. Strelča. Savukārt ehinācejai - vienai sugai izmanto saknes, otrai - lapas.
#4/27
Vislielākajos apjomos uzņēmums izmanto vilkābeli, baldriāni un māteri. Tās izmanto, piemēram, tinktūru ražošanai.
#5/27
Ja zāļu tējas derīguma termiņš ir beidzies un zāļu lieltirgotavas tās nav pārdevušas, tās tiek atgrieztas atpakaļ uzņēmumā. Šo tēju iznīcina.
#7/27
To sadala četrās daļās. Puse paliek arhīvam, bet otru pusi izmanto analīžu veikšanai. Arhīvā paraugs glabājas vienu gadu pēc derīguma termiņa beigām
#9/27
Ar speciālu aparātu nosaka ēterisko eļļu. Ierīcē ieliek drogu un veic destilāciju. Cirkulē ūdens tvaiks, kas iedarbojas uz drogu un izvelk ēterisko eļļu. Tas ilgst četras stundas.
#10/27
Ksilolā uzkrājas ēteriskā eļļa. Pēc tam laboratorijas speciāliste aplūko graduēto daļu un beigās izrēķina, cik liels īpatsvars ir ēteriskā eļļa. Jo vairāk kumelītes ziedu satur ēteriskās eļļas, jo tās ir vērtīgākas.
#13/27
Kumelītes tiek izmantotas arī dažādu tēju maisījumu ražošanā.
#16/27
Tās sadala pa porcijām un katra porcija pa lenti dodas uz svēršanu.
#17/27
Tās sabirst lielajā katlā un pēc svara tiek sadalītas pa kausiņiem.
#18/27
Kopējais vienā kausiņā esošais svars ir nedaudz vairāk kā 50 grami.
#20/27
Cehā fasē arī citas monotējas un maisījumus. Dienas laikā var fasēt arī citas tējas, piemēram, pēc kumelīšu tējas fasēšanas var fasēt arī maisījumus, kur ir kumelītes.
#22/27
Neskatoties, ka iekārta iepriekš kumelītes sasver nepieciešamajā daudzumā, pēc fasēšanas tās rūpnīcas darbiniece pārsver, lai viss būtu precīzi.
#23/27
Kumelītes safasē maisiņos un tālāk pārvieto uz telpu, kur tās tiks liktas kastītēs.
#24/27
Aktīvi strādājot, dienā iespējams safasēt 6000-7000 kumelīšu tējas iepakojumu. Katrai tējai ir sava specifika un fasēšana notiek ar rokām, tādēļ no tā atkarīgs, cik daudz iepakojumu dienā var safasēt.
#26/27
Kad sērija sapakota, tiek paņemti paraugi, nesti uz laboratoriju un analizēti, kā arī pārsvērti. Uzņēmumam ir svarīgi ievērot dažādas normas.