Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties SIA Skrīveru pārtikas kombināts ražotnē, kur top konfektes Gotiņa.
Pirms dažiem gadiem senajā Skrīveru pārtikas kombināta ēkā, to atjaunojot, konfektes Gotiņas pēc klasiskās receptes sākuši uzņēmuma jaunie īpašnieki Aigars un Baiba Lūši. Pērn pārdoto gotiņu apmērs audzis un uzņēmums pamazām atgūst klientu loku.
Skrīveru pārtikas kombināts ir pirmā vieta Latvijā, kur pirms 60 gadiem sāka ražot gotiņas – tā pirmsākumi rodami 1957. gada janvārī, un šī vieta vienmēr ir bijusi saistīta ar ražošanu, jo pirms tam ēkā atradās brāļu Zaulu spirta brūzis, stāsta B. Lūse. Kara gados ēkas tika izdemolētas, taču 1956.gadā entuazistu grupa nolēmusi izveidot Ogres Augļu un dārzeņu pārstrādes rūpkombinātu, 1962. gadā uzņēmumu pārdēvējot par Skrīveru pārtikas kombinātu.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kā top konfektes Gotiņa, savukārt sīkāk par uzņēmumu iespējams izlasīt piektdienas, 12.februāra laikrakstā Dienas Bizness!
#2/28
Ražošanā tiek izmantots sviests, ko iepērk Lazdonā. Lielākais sviesta patēriņš ir dzesēšanas un tīšanas procesā.
#4/28
Agrāk iebiezināto pienu gotiņu ražošanai iepirka Rēzeknes piena kombinātā, taču tagad tas ir slēgts, tādēļ to iegādājas Lietuvā.
#5/28
Ražošanā izmanto īstu iebiezināto pienu. «Cilvēki mums ir teikuši – mēs arī Latvijā ražojam iebiezināto pienu, beigās sarunā atklājas, ka tas tiek ražots no piena pulvera, taču tādu mēs neizmantojam,» saka B. Lūse.
#6/28
Iebiezinātajam pienam pievieno cukuru, un masu ielej speciālā katlā.
#7/28
Gotiņu ražošanai ir arī savi knifiņi – jāzina pareizs ilgums, cik tās vārīt. Ja masu neizvāra līdz galam, tad konfektes nevar ietīt papīrā, bet ja pārvāra, tās kļūst cietas.
#9/28
Tajās masa tiek turēta aptuveni 40 minūtes, kamēr atdziest.
#10/28
Kad masa atdzisusi, to pārvieto uz telpu, kur to dala konfektēs.
#11/28
Gotiņu nedrīkst mīcīt un citādi veidot mīklu, tādēļ tik daudz tiek izmantots roku darbs, ātri ir jāiesaiņo, jo savādāk masa sacukurojas, skaidro B. Lūse.
#12/28
Tādēļ arī īsti nav izdomāta gotiņu ražošanas iekārta. «Padomju laikos pieprasījums bija milzīgs, cilvēki strādāja naktsmaiņās, varēja tīt un tīt un veda vagonos uz Krieviju un tāpat nepietika. Tad brauca inženieri un mēģināja izgatavot iekārtu, taču, lai ražotu rūpnieciski, ir jāmaina recepte un tad tā vairs nebūs senā gotiņa,» skaidro B. Lūse.
#17/28
Katrai gotiņu tinējai ir savs rokraksts, tāpat arī katram ražotājam ir savas gotiņas receptes – ja visu ražotāju konfektes noliks rindā, atšķirsies gotiņu krāsa un garša.
#18/28
Dienā viens darbinieks var satīt aptuveni 70 kilogramu gotiņu.
#20/28
Kad konfektes ir iesaiņotas, tās ievieto iepakojumā un nosver. Viena konfekte sver aptuveni 16-18 gramus.
#23/28
Skrīveru pārtikas kombinātā saglabājušās kastītes un konfekšu papīriņi no tā darbības pirmsākumiem.
#24/28
Ēkā ierīkota arī telpa, kur izvietoti priekšmeti no senākiem laikiem.