Šajā pirmssvētku piektdienā portāls db.lv ciemojas Ķeipenē, kur uzņēmumā IK Ķeipenieši top piparkūkas.
Piparkūku cepšana un garnēšana piparkūku cepējas Ilzes Andriksones ģimenē jau aizsākās tālajos 70. gados, kad to darīja viņas vecmāmiņa. Tālāk amatu pārmantoja I. Andriksones mamma Silvija un viņas māsa Maija. Piparkūkas tika ceptas un tirgotas piparkūkas gan Brīvdabas muzeja tirgos, gan citos lielos un mazos tirdziņos.
«Manas bērnības atmiņas ir saldas. Atceros, kā sāku garnēt piparkūku sirsniņas jau 5 – 6 gadu vecumā. Toreiz tā likās pati jaukākā un interesantākā nodarbošanās, tad vēl nenojaušot, ka tas būs mans darbs un bizness. Jau kā pusaugu meitene biju izgājusi īstu konditoru skolu savas tantes Maijas vadībā, sāku taisīt savus lielākos un nopietnākos darbiņus,» piebilst I. Andriksone.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kā top piparkūkas!
#2/47
Mīklu sajauc maisītājā. Piparkūku recepte ir ģimenes tradīcija, taču daļēji tā ir zināma, jo visas sastāvdaļas ir norādītas uz iepakojuma. Tiek izmantots cukura sīrups, margarīns, milti, garšvielas. Tiesa gan, būtiska nozīme ir, kādās proporcijās tās tiek pievienotas.
#7/47
Lai pagatavotu piparkūku mājiņu vai lādīti, sākotnēji nepieciešama piegrieztne, kuru pēc tam uzliek uz piparkūku mīklas.
#9/47
Esam cepēji ar lielām tradīcijām ģimenē. Tas ir darbs visa mūža garumā, tas jau ir dzīvesveids, saka I. Andriksone.
#16/47
Glazūra tiek izgatavota no olas baltuma, citrona sulas un pūdercukura.
#18/47
Glazūra tiek gatavota no dabīgiem materiāliem, piemēram, zaļā krāsa – no spinātiem, tāpat arī citām krāsām izmanto mellenes, upenes un citas izejvielas.
#22/47
Ir eksperimentēts ar visām pieejamām ēdamām dabas krāsvielām. «Atradām tikai vienu veidu, kā zaļu dabūt. Spēlējamies ar pieejamo. Galvenais ir zināt, ko pievienot. Glazūrai svarīga ir konsistence,» skaidro Ilze.
#27/47
Piparkūkas I. Andriksone cep visu gadu. Piparkūkas pārdod dažādos gadatirgos, arī Rimi Klēts stendos un iesaistās dažādos pasākumos.
#29/47
Atkal mīklu izrullē. Ikdienā I. Andriksone piparkūkas cep divatā ar māsu, taču, kad tuvojas aktīvākais periods - Ziemassvētki, tiek piesaistīti papildspēki.
#30/47
Darbs ir milzīgs, ne visi to saprot, atzīst I. Andriksone.
#32/47
Pieprasījuma ziņā tukšākais mēnesis ir janvāris, taču iepriekš ir bijis tik daudz darba, ka šajā mēnesī var nedaudz atpūsties. Februāris jau ir aktīvāks mēnesis - tad ir Valentīndiena un izstāde Balttour. Ņemot vērā, ka piparkūkas tirgo Rimi Klētī, tad pieprasījums pēc tām ir visu gadu.
#34/47
Pirms Ziemassvētkiem darba apjoms pieckāršojas. Oktobrī I. Andriksone jau sāk pieņemt pasūtījumus un plānot darbus.
#35/47
Pirms svētkiem nākas atteikt speciālos pasūtījumus, jo darba ir ļoti daudz, viņa saka.
#36/47
Pārdošanas apjomus veido gan individuālie pasūtījumi, gan standarta piparkūkas.
#37/47
I. Andriksone pati gatavo pasūtījumus, bet māsa – piparkūkas tirdzniecībai.
#38/47
Senos laikos piparkūkas tika tirgotas aptiekās, piemēram, Francijā, jo to sastāvdaļas, ir veselīgas, piemēram, krustnagliņas pret zobu sāpēm, pipari iznīcina baktērijas, ingvers – pret saaukstēšanos. Tādēļ secinājums – jāēd piparkūkas, tad būsi vesels, smej I. Andriksone.
#41/47
Piparkūkas tiek veidotas gan liela izmēra, gan mazākas, tāpat arī dažādiem dzīves gadījumiem.