#Šajā piektdienā portāls db.lv piedāvā ieskatīties rapšu eļļas tapšanas procesā uzņēmumā SIA Iecavnieks&Co.
Šajā piektdienā portāls db.lv piedāvā ieskatīties rapšu eļļas tapšanas procesā uzņēmumā SIA Iecavnieks&Co.
SIA Iecavnieks&Co ir viens no lielākajiem nerafinētās eļļas ražotājiem Baltijā, kas pārstrādā rapšu, linu un kaņepju sēklas no kurām iegūst nerafinētās pārtikas eļļas, kā arī eļļu lopbarībai un tehniskajām vajadzībām, izmantojot auksto spiešanas tehnoloģiju.
Eļļas ražošanas procesā tiek saražoti lopbarības rauši, kas ir vērtīgs proteīna avots.
Uzņēmuma «zaļo domāšanu» apliecina izmantotā augstvērtīgā tehnoloģija, kas ļauj iegūt dabīgus produktus, nepievienojot nekādas pārtikas piedevas, un neradot atkritumus ražošanas procesā, informē uzņēmuma ražotnes vadītāja Sanita Celitane.
Eļļas vērtīgumu un pielietojumu raksturo tajā esošo taukskābju sastāvs.Taukskābju satura ziņā nerafinēta rapšu eļļa ir ļoti līdzīga olīveļļai un tautā tiek dēvēta par «Ziemeļu olīveļļu». Auksti spiestā rapšu eļļa ir bagāta ar vitamīnu E, kas ir dabīgs antioksidants un tiek dēvēts par jaunības eliksīru. Rapšu eļļā ir maz piesātināto jeb tā saukto slikto tauku - tikai 6%. Tā ir bagāta ar mononepiesātinātajām taukskābēm (omega 9), kuras ir stabilas pie termiskās apstrādes. Polinepiesātinātās taukskābes omega-3 un omega-6 rapšu eļļā ir ideālā, veselībai vēlamā proporcijā, norāda S.Celitane.
SIA Iecavnieks&CO nerafinētā rapšu eļļa ir piemērota arī cepšanai, ko apliecina veiktās analīzes. Lai saprastu, vai eļļa lietojama svaigā veidā, vai to drīkst arī karsēt, ir svarīgs tāds rādītājs kā eļļas dūmošanas punkts. Ja eļļas dūmošanas punkts ir mazāks par 180°C, eļļa nav piemērota cepšanai. Dūmošanas punkts ir atkarīgs gan no taukskābju sastāva eļļā, gan no eļļas kvalitātes, savukārt eļļas kvalitāte - no piemaisījumu daudzuma eļļā. Dūmošanas punkts mūsu ražotajai rapšu eļļai (227°C).
Rapšu eļļas tapšanas procesu skatiet galerijā!
#1/15
Iecavnieks & Co apsaimnieko apmēram 500 ha lauksaimniecības zemes, kur tiek izaudzēts eļļas rapsis (Brassicanapus 00 un 000),kā arī sadarbojoties ar Latvijas audzētājiem, iepērk nepieciešamo daudzumu izejvielas.
#3/15
Uzņēmuma laboratorija ir aprīkota ar mūsdienīgām iekārtām, lai kontrolētu katru ievesto izejvielas partiju. Katrai rapša kravai tiek noņemts paraugs, lai veiktu kvalitātes rādītāju noteikšanu. Svarīgi ir noteikt rapša sēklu mitrumu, eļļainību, piemaisījumu daudzumus, kā arī novērtēt izskatu un smaržu. Tālāk analīzes tiek veiktas akreditētā laboratorijā, kur nosaka nekaitīguma kritēriju rādītājus atbilstoši Latvijas likumdošanas prasībām (smagie metāli, aflatoksīnu summa, pesticīdu atliekvielas).
#4/15
Pirms sēklas piegādā uz eļļas ražošanu, tām veic attīrīšanas un kaltēšanas procesus, izmantojot mūsdienīgas tehnologijas , ar silta gaisa palīdzību.
Sagatavotās sēklas tiek uzglabātas noliktavās.
#5/15
Eļļas spiešanas procesā izmanto gliemežtipa preses, kuru darbības princips ir mehāniska spiešana. Neatņemama rapšu eļļas ražošanas procesa daļa ir mehānisko piemaisījumu filtrācija, jo ilgstoša to atrašanās eļļā, pazemina eļļas bioloģisko vērtību, pasliktina organoleptiskās īpašības. Veicot piemērotu filtrāciju, tiek aizkavēti oksidēšanās procesi eļļā (skābes skaitļa un peroksīdskaitļa paaugstināšanās), neveidojas specifiskā piegarša, eļļa iegūst dzidru krāsu. Visi šie priekšnosacījumi ļauj iegūt produktu, kurš noteikto uzglabāšanas laiku nemaina savas īpašības. Eļļas ražošanas process ir automatizēts, eļļas plūsmas notiek slēgtos cauruļvados.
#6/15
Eļļas spiešanas presē, sēklas apvalks tiek mehāniski pārspiests, tā iegūstot eļļu. Eļļa tiek aizsūknēta uz uzkrāšanas tvertni, no kuras tālāk uz rupjās attīrīšanas iekārtu, kur mehāniskas iedarbības rezultātā tiek atdalītas rapša sēklu daļiņas. Pēc rupjo piemaisījumu attīrīšanas veic papildus filtrācijas procesu, lai iegūtu dzidru un kvalitatīvu eļļu.
#7/15
Eļļas spiešanas process. Sēklas apvalks tiek mehāniski saspiests un iztek eļļa.
#8/15
Eļļas ražošanas procesā tiek iegūti arī rapšu sēklu rauši, ko izmanto lopbarībā, jo tas ir vērtīga proteīnu un enerģijas avots.
#9/15
Izfiltrēto eļļu pārsūknē uz eļļas uzglabāšanas tvertnēm. No konkrētās eļļas tvertnes pirmā spieduma filtrētā eļļa ar sūkņa palīdzību tiek padota uz pusautomātisko pudeļu pildīšanas iekārtu.