Šoreiz portāls db.lv apciemoja sliekkomposta jeb biohumusa BioEC ražotni Engures novada Smārdes pagastā!
Uzņēmums ir dibināts 2010. gadā. Pēc tam uzņēmuma dibinātāji uzrakstījuši divus Eiropas Savienību fondu projektus, kurus īstenojot tapa ražotne. Tad iegādāta tehnika un ražošanas licence Austrijā, stāsta kompānijas vadītājs Egils Laukmanis.
Kalifornijas sarkanās hibrīdsliekas ir pagājušā gadsimta 50. gados speciāli izveidots hibrīds, kas ir spējīgs diennakts laikā pārstrādāt organisko substrātu, kas līdzvērtīgs paša svaram un vairoties desmit reizes ātrāk nekā savvaļā mītošās sugas.
Tādējādi šīs sliekas tiek plaši izmantotas, lai pārstrādātu organiskos substrātus un iegūtu vermikompostu, kas ir augstvērtīgs bioloģiskais mēslojums augu kultūrām un veicina augsnes auglību, skaidro BioEC pārstāvis.
Pieaugušas sliekas svars ir vidēji aptuveni 0,50 grami.
Kā top sliekkomposts uzņēmumā BioEC, skatieties galerijā augstāk!
#2/18
Traktoram pievienots barotājs, ar kuru sliekām tiek dota barība.
#3/18
Slieku barība tiek rūpīgi izvēlēta un speciāli gatavota. Uzņēmums ir viens no nedaudzajiem sliekkomposta ražotājiem, kas atzīts kā drošs un reģistrēts Pārtikas un veterinārajā dienestā, stāsta E. Laukmanis.
#4/18
Sliekas tiek barotas ar liellopu kūtsmēslu un zāles zaļās masas kompostu, stāsta E. Laukmanis. «Eiropā jebkurš pircējs uzreiz jautās: ar ko jūs barojiet sliekas? Ja es viņam teikšu, ka barībā ir, piemēram, pārtikas atkritumi, rodas jautājums, kurš vēlēsies iegādāties un likt tādu produktu uz tomāta savā dārzā?» jautā E. Laukmanis.
#5/18
Liellopu kūtsmēsli sākotnēji iziet speciālu kārstās kompostēšanās procesu, kas ir ļoti būtisks, lai ietu bojā sliktās baktērijas, piemēram, salmonellas, kā arī nezāļu sēklas.
#7/18
Pēc tam miljoniem slieku pārvērš iepriekš sagatavoto izejvielu maisījumu sliekkompostā. Dienā ražotnē var iegūt aptuveni vienu kubikmetru gatavās produkcijas.
#9/18
Apakšpusē veidojas galaprodukts, no kura tiek nogriezts apakšējais slānis, kas pēc tam sabirst uz grīdas.
#10/18
Tad sabirušais materiāls tiek pārvietots uz vienu ražotnes galu un savākts.
#11/18
Pēc savākšanas materiāls tiek vests uz sijātavu, kas atrodas ražotnes otrā galā.
#14/18
Pagaidām kompānijai nav savas ražošanas līnijas, taču par to tiek domāts. Tāpat ir nepieciešama vēl viena ēka gatavajai produkcijai, norāda E. Laukmanis.
#15/18
Uzņēmums savu produkciju arī eksportē, pērn sliekkomposts vests uz Maroku un patlaban intensīvi tiek strādāts arī ar Skandināvijas tirgiem - vēlamies sameklēt kādu sadarbības partneri Dānijā, stāsta E. Laukmanis. Sarunas notiek arī ar Zviedrijas un Somijas, kā arī Kataras potenciālajiem partneriem.
#16/18
Beigās sliekkomposts tiek fasēts dažādu izmēru iepakojumos.
#17/18
Sliekkomposts tiek fasēts 5 litru, 20 litru, 50 litru un viena kubikmetra iepakojumos.
#18/18
Kā stāsta E. Laukmanis, pašlaik pieprasītākie ir 20 un 50 litru iepakojumi - ražotnē vairāk klienti brauc iegādāties sliekkompostu 50 litru iepakojumos, bet mazumtirdzniecībā vairāk pieprasīti ir 20 litru iepakojumi. Lielie klienti, kam pašiem ir siltumnīcas, pērn sliekkompostu kubikmetra iepakojumā.