Šajā piektdienā portāls db.lv ciemojas uzņēmumā Baltic 3D.eu, kurā ar 3D printeru palīdzību top dažādi priekšmeti.
«Uzņēmums darbību sāka 2013.gadā, kad bijām veikuši gandrīz gadu ilgu izpēti par to, kāda ir pareizā tehnoloģija un nopirkām savu pirmo printeri,» stāsta Baltic3D.eu vadītājs Jānis Jātnieks.
«Sākotnēji bija doma, ka to novietosim kaut kur birojā un tas pats savā nodabā strādās, taču ātri vien sapratām, ka printējumu apjoms un klientu ieinteresētība liecina, ka par darbību ir vērts domāt plašāk,» viņš norāda. «Sākām slēgt līgumus ar starptautiskajiem uzņēmumiem, lai veidotu tehnoloģisko nodrošinājumu bāzi. Katrai vajadzībai ir savs printeris, līdz ar to mēs nevaram ar vienu printeri visiem klientiem nodrošināt viņu vajadzības, tādēļ sākotnēji noslēdzām līgumu ar kādu uzņēmumu, un par izdevīgiem nosacījumiem sūtījām klientus pie tā. Šādi darbojoties gandrīz gadu sapratām, kuras ir iekārtas, kuras klientiem nepieciešamas visvairāk un šīs iekārtas nopirkām.»
Tirgus gan, pēc viņa teiktā pagaidām ir mazs, jo Latvija šo tehnoloģiju pielietojumā un attīstībā ir iepalikusi par 3-5 gadiem no citām Eiropas valstīm, līdz ar to nākas šīs valstis panākt.
«Mūsu klientus var dalīt vairākās grupās. Ir tādi, kuri plāno sākt ražot kādu detaļu. Viņi sākotnēji iedod mums izprintēt, un tad, iespējams, secina, ka detaļā ir jāizlabo kāda nianse. Tad to printē vēlreiz un tā līdz brīdim, kad uzņēmumu galarezultāts apmierina. Ir bijuši gadījumi, kad klients printē līdz pat 20 vai vairāk printējumiem, katru reizi ko pamainot, lai iegūtu nepieciešamo rezultātu un detaļu varētu sākt ražot. Otra klientu grupa ir tādi, kuriem ražojam galaproduktus. Un trešā klientu grupa ir īpašo vajadzību grupa – kuriem nepieciešamas tādas lietas, kuras nevar izgatavot ar tradicionālām metodēm. Viens no piemēriem ir galvaskauss, kas tiktu izmantots sejas rekonstrukcijas operācijai. Viena no pēdējām lietām, ko esam sākuši printēt, ir zobu printējumi ortodontijai, implantoloģijai, zobu kronīšu prototipi,» skaidro uzņēmuma pārstāvis.
Nesen LIAA administrētā Norvēģijas finanšu instrumenta projekta ietvaros uzņēmums atvēris jaunu ražotni. Piesaistot bankas Citadele aizdevumu, uzņēmums jaunajā ražotnē ieguldījis vairāk nekā 500 000 eiro, no kuriem 173 523,60 eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzekļi.
«Mēs gribam kļūt aizvien lielāki un nodrošināt visu nepieciešamo vajadzību klāstu klientiem. Ņemot vērā mūsu izaugsmi un klientu interesi, neredzu iemeslu, kādēļ mēs nevarētu tuvāko pāris gadu laikā dubultot ražošanas apjomus. Pateicoties saņemtajam finansējumam, varam konkurēt ar ārvalstu uzņēmumiem. Lielākais klientu loks ir ražotāji (elektronika, patēriņa preču ražošana), medicīnas iestādes, savukārt nākotnes plānos ir arī vairāk strādāt ar arhitektiem.» Viens no pēdējiem produktiem, ko uzņēmums ir printējis, ir Daugavas stadiona makets.
«Pie mums nāk arī ārzemju klienti, kas šo tehnoloģiju pazīst, piemēram, Vācijas, Somijas, Polijas un Anglijas uzņēmumi,» skaidro J. Jātnieks.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kā top priekšmeti ar 3D printera palīdzību!
#2/22
Sākumā klients uzņēmumā vēršas ar kādu ideju par detaļu vai jauna dizaina ideju, kuru viņš grib realizēt plastmasā vai kādā citā materiālā ar 3D printēšanas palīdzību. Cenšamies klientus apmācīt par konkrētiem materiāliem un tehnoloģijām. Jebko ir iespējams izprintēt, jautājums ir tikai par to, vai tas būs noderīgs klientam un vai tas izpilda viņa vajadzības, piebilst J. Jātnieks. Vispirms uzņēmums cenšas noskaidrot, vai klientam jau ir skaidra ideja, ko viņš grib izdarīt vai tādas nav.
#3/22
Viens no būtiskākajiem soļiem 3D printēšanā ir digitālā faila izgatavošana.
#4/22
Lielākajai daļai klientu, kas kompānijā vēršas, uzņēmumā ir cilvēki, kas māk modelēt 3D. Tad uzņēmuma speciālists ņem klientu sagatavoto failu, aprēķina pakalpojuma cenu, izvērtē failu un izlabo kļūdas, pārbauda izmērus, vai to var dabūt printerī. Ja klientam nav savu speciālistu, to dara uz vietas Baltic 3D, skaidro J. Jātnieks.
#5/22
Uzņēmumam ir dažādas speciālas ierīces, modelēšanai, piemēram, programmatūra, kas palīdz ar matemātiskiem aprēķiniem, arī digitālo mālu veidošana vai heptiskās ierīces, kas ļauj kontrolēt pašu modeli, ar kuras palīdzību var apstrādāt modeli digitālā veidā.
#6/22
Tāpat nereti klientiem nepieciešams pasūtīt jaunas detaļas salūzušu detaļu vietā.
#7/22
Šajā gadījumā klients atnesa salūzušu detaļu, lai dublētu to.
#8/22
Kad fails ir gatavs, to padod uz printera programmatūru, kur sagatavo printēšanai.
#9/22
Printerī ievieto lielu daudzumu materiāla, kas ievietots nodalījumos, kas līdzīgi kārtridžiem. Printēšanas laikā materiālu var arī mainīt. Ilgākais laiks, ko esam uz šī printera printējuši, ir 110 stundas bez apstājas, vairākkārt mainot materiālos. Iespējams strādāt ar 14 dažādiem termoplastikātiem, sākot no vienkārša ABS termoplastikāta un beidzot ar plastmasu, kas ir sertificēta, lai ražotu detaļas lidmašīnām.
#10/22
Detaļas tiek izgatavotas no industriālas kvalitātes termoplastikāta, kuru var stieplītes veidā kausēt un veidot detaļu. Otrs tips ir gaismjūtīgi materiāli, ar kuru palīdzību iespējams panākt ievērojami augstāku precizitāti, kas ir 16-30 mikroni. Ja nepieciešams printēt priekšmetu ar pārkarēm vai caurumiem, tajos ieprintē želejveidīgu atbalsta materiālu, kuru pēc tam ķīmiski vai mehāniski izmazgā ārā.
#11/22
Printeris ņem termoplastikāta stieplīti, padod uz karstu printēšanas galviņu, lēnām to spiežot ārā, tas tiek kārtots slānī, izveidojot detaļu. Katru reizi printējot, tiek izmantoti divi materiāli –modeļmateriāls un atbalsta materiāls, kas atbalsta visas virsmas ar negatīviem leņķiem, piemēram, caurumus, dobumus un beigās izveido detaļu.
#12/22
Otra tehnoloģija darbojas līdzīgi kā tintes printeris. Ar tā palīdzību printē augstas precizitātes detaļas. Printera galviņa staigā no vienas puses uz otru, atstāj uz pamata konkrēta biezuma šķidra materiāla slānīti un veido detaļu. Tad ar divu spēcīgu ultravioletas gaismas lampu palīdzību materiāls sacietē. Tad būvēšanas platforma pabrauc par konkrētu slāņa biezumu uz leju un tiek likts nākamais slānis. Printeris var strādāt vienlaicīgi ar četriem materiāliem.
#13/22
Uz šī printera tiek veidotas ļoti sarežģītas detaļas droniem, medicīnai un tehniski precīziem prototipiem
#15/22
«Parasti mēs printējam pa nakti – nevienam tas netraucē, printerim klāt nav jāstāv, un atnāc no rīta – printējums jau ir gatavs, skaidro J. Jātnieks. Nereti mums ir klienti, kuri vakarā veic pasūtījumu un no rīta jau saņem produktu – alternatīvas tik ātri saražot kaut ko nav,» viņš piebilst.
#16/22
Beigās atbalsta materiālu ar ķīmiskas vielas palīdzību noņem un paliek gatavā detaļa. Precīzajā tehnoloģijā modeļiem apkārt ir želejveida atbalsta materiāls, ko nolauž un nomazgā nost ar augstspiediena mazgātāju. Speciālā iekārtā ievieto detaļu un zem spiediena ar ūdeni nomazgā.
#17/22
Otra ir ķīmiskās noņemšanas iekārta. Tajā ir silts ūdens ar nātrija hidroksīdu, kas lēnām noēd atbalsta materiālu nost.
#18/22
Tāpat uzņēmumam ir arī ultraskaņas mazgāšanas ierīce.