Eksperti

Kā darba devējiem veicināt darbinieku digitālo prasmju attīstību?

Elvīra Zaltāne, “Riga TechGirls” operacionālā vadītāja un projektu direktore,17.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nepieciešamība apgūt digitālās prasmes jau pārsniegusi tehnoloģiju nozares robežas. Mūsdienu pasaulē digitālā pratība kļūst tikpat nozīmīga kā lasītprasme un rēķināšana, un tā ir nepieciešama un noderīga ikvienam - no skolotājiem un ārstiem līdz mazo uzņēmumu īpašniekiem un pensionāriem.

Spēja efektīvi izmantot tehnoloģijas palielina produktivitāti un nodrošina konkurētspēju mainīgajā pasaulē, tāpēc arī darba devēji var motivēt un palīdzēt saviem darbiniekiem pilnveidot digitālās prasmes.

Digitālo prasmju apguve Latvijā

Pēdējais Eiropas Komisijas ziņojums par digitālajām prasmēm Latvijā atklāj satraucošu ainu – 2023. gadā tikai 45,3% Latvijas iedzīvotāju bija vismaz pamata digitālās prasmes. Tas ir ievērojami zemāks rādītājs nekā Eiropas Savienības vidējais (55,6%). Digitalizācija ir kļuvusi par neatņemamu uzņēmumu un valsts pārvaldes attīstības sastāvdaļu, šobrīd vairāk nekā 91% publiskā sektora pakalpojumu Latvijā ir pieejami tiešsaistē. Tomēr, ja ievērojama sabiedrības daļa joprojām neprot tos pilnvērtīgi izmantot, tas veicina digitālo nevienlīdzību.

Latvijas mērķis ir līdz 2027. gadam palielināt šo rādītāju līdz 70%, taču tas prasīs mērķtiecīgus un koordinētus pasākumus. Viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir kvalitatīvas izglītības un mūžizglītības iespēju nodrošināšana visiem sabiedrības locekļiem. Nepieciešamas valsts un privātā sektora sadarbības programmas, kas veicinātu digitālo prasmju apguvi, īpaši sociāli mazāk aizsargātām grupām. Arī darba devējiem ir būtiska loma – viņiem jāveicina darbinieku digitālo prasmju attīstīšana, piedāvājot apmācības un resursus. Papildus tam, ir svarīgi popularizēt digitālās pratības nozīmi, un mazināt tehnoloģiju lietošanas barjeras, lai veidotu iekļaujošāku un attīstītāku sabiedrību.

Digitālās prasmes – ikvienam

Lai sasniegtu izvirzīto digitālās pratības rādītāju, nepieciešamā reāla rīcība. Sabiedrībai jānodrošina iespējas apgūt jaunas prasmes un zināšanas, jo bez to pilnveidošanas būs grūti sekot līdzi straujajai tehnoloģiju attīstībai. Par laimi, jau šobrīd ir pieejamas dažādas izglītības programmas, kas palīdz cilvēkiem attīstīt digitālās prasmes un iepazīt tehnoloģiju pasauli. Viena no šādām programmām ir biedrības “Riga TechGirls” īstenotā programma “Iepazīsti tehnoloģijas”, kurā šobrīd ir iespējams pieteikties. Tie ir bezmaksas kursi, kas sniedz visaptverošu ieskatu IT nozarē un ir pieejami ikvienam interesantam. Šādas iniciatīvas ir būtiskas ne tikai tāpēc, ka nodrošina tehniskās zināšanas, bet arī motivē cilvēkus turpināt mācīties un izzināt jaunās tehnoloģijas. Tehnoloģiju izglītība ne tikai paplašina profesionālās iespējas, bet arī palīdz labāk izprast digitālo vidi, kas kļūst arvien nozīmīgāka mūsu ikdienā.

No ikdienas līdz darba tirgum

Digitālo prasmju apgūšana ne tikai veicina konkurētspēju darba tirgū, bet arī paplašina cilvēka iespējas kopumā. Tā ir neatņemama prasme gan profesionālajā vidē, gan ikdienas dzīvē. Bieži vien digitālā pratība tiek saistīta tikai ar IT nozari, taču tās nozīmīgums sniedzas daudz tālāk. Attīstoties tehnoloģijām, ir mainījusies darba vide un hibrīddarbs vai strādāšana attālināti daudzās profesijās ir kļuvusi par normu. Tādi tiešsaistes rīki kā Zoom vai Google Workspace ir kļuvuši par pamata prasību daudziem darba devējiem. Pat darba meklēšana mūsdienās prasa noteiktas digitālās prasmes – no CV sagatavošanas un sūtīšanas līdz pieteikumu aizpildīšanai dažādās tiešsaistes platformās. Tie, kuri apgūst šīs prasmes, iegūst plašākas iespējas, ne tikai konkurējot darba tirgū, bet arī efektīvāk pārvaldot savu ikdienu digitālajā pasaulē. Digitālā pratība nav tikai papildu prasme – tā ir pamats veiksmīgai integrācijai mūsdienu sabiedrībā. Tāpēc ikvienam ir vērts veltīt laiku un enerģiju šo prasmju apguvē, jo tās ir ieguldījums nākotnē, kas atmaksāsies gan personīgajā, gan profesionālajā dzīvē.

Digitālo prasmju apguve ir būtiska ikvienam, kurš vēlas būt konkurētspējīgs darba tirgū. Mācības un pastāvīga sevis pilnveidošana ir atslēga uz izaugsmi, un ikviens, kurš spēj izkāpt no savas komforta zonas, var iegūt jaunas prasmes un iespējas. Tādēļ ir svarīgi izmantot pieejamās apmācību programmas un turpināt attīstīt savas digitālās kompetences, jo nākotne pieder tiem, kuri ir gatavi mācīties un pielāgoties jauniem izaicinājumiem.