Nākotnē gaidāmos iedzīvotāju skaita samazināšanās riskus ir iespējams «mīkstināt», palielinot ekonomisko izaugsmi līdz 5% gadā un būtiski samazinot ienākumu atšķirības starp Rīgu un novadiem
Par to, kā ekonomiskā politika ietekmē demogrāfiju, intervijā DB stāsta domnīcas Certus valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis.
Fragments no intervijas:
Kuri novadi iedzīvotāju krituma ziņā ir riska zonā?
Jo tālāk no Rīgas, jo lielāks apdraudējums.
Viena no Latvijas problēmām ir tā, ka Latvijas iedzīvotāji dzīvo ļoti izkliedēti, līdz ar to infrastruktūras uzturēšana ir dārga. Vai un kādu jūs redzat risinājumu?
Lauki nekļūs tukši, taču būs novadi, kur iedzīvotāju skaits būtiski samazināsies. Iespējams, šajās ļoti reti apzīvotajās vietās ar laiku būs mežs vai lauksaimniecības zemes. Tomēr, runājot plašāk par to, ka mēs dzīvojam samērā izkliedēti, jāteic, ka šāds modelis iespējams tikai pie finansiāli ļoti spēcīgas Rīgas, kas spēj to nofinansēt.
Vai jums ir atbilde, kāds ir minimālais iedzīvotāju skaits novadā, lai tas spētu pats sevi uzturēt un piesaistīt investīcijas?
Lauksaimniecība un mežsaimniecība, kā arī tūrisms neprasa lielu cilvēku koncentrāciju vienuviet. Taču ieņēmumi no strādājošajiem šajās darba vietās, visticamāk, nebūs tik lieli, lai novads spētu sevi uzturēt. Ja runājam par investīcijām apstrādes rūpniecībā, tad pašam novadam ir jāspēj un jāgrib tās piesaistīt.
Atcerēsimies, ka savulaik Ogres iedzīvotāji nobalsoja pret St Gobain rūpnīcas celtniecību, pasakot, ka investīcijas un darba vietas nav vajadzīgas. Jāuzsver, ka iedzīvotāju skaita sarukums ir ļoti ciešā korelācijā ar darba vietu pieejamību vai to trūkumu un atalgojumu. Tie ir risināmi jautājumi, taču ar nosacījumu, ka ir vēlme to darīt.
Visu interviju Jo tālāk no Rīgas, jo lielāks apdraudējums lasiet 5. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.