No eksperimentālajiem Latvijas naftas urbumiem nafta, iespējams, jau tiek sūknēta komerciālām vajadzībām, šodien raksta Dienas Bizness.
«Mums ir indikācijas, ka nafta no eksperimentālajiem urbumiem patiesībā tiek komerciālos nolūkos eksportēta,» pēc Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas sēdes DB sacīja Ekonomikas ministrijas (EM) Enerģētikas departamenta direktors Dins Merirands. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc EM virza grozījumus likumā Par zemes dzīlēm, kuros prasa iekļaut normu, ka no eksperimentālajiem urbumiem ogļūdeņražus var iegūt ne ilgāk kā 180 dienas. Pašlaik likums atļauj veikt ogļūdeņražu eksperimentālo ieguvi 10 gadus, tādējādi radot iespēju, ka eksperimentālie urbumi tiek izmantoti vairākkārt. Pret pastāvošo kārtību iebilst arī Latvijas ģeoloģijas savienības un vides aizsardzības pārstāvji, norādot, ka 10 gadu laikā caur eksperimentālajiem urbumiem var izsūknēt visu Latvijas naftu, turklāt šāda veida urbumiem netiek piemēroti tik stingri būvnormatīvi kā pastāvīgajiem urbumiem, kas rada vides piesārņojuma riskus.
Kā DB jau rakstīja, Baltic Oil Management (BOM) ir vienīgā kompānija, kas Latvijā pašlaik jau ir sākusi reālus ogļūdeņražu izpētes darbus Kuldīgas novada Gudeniekos. «Tās ir tikai spekulācijas, nekāda nelegāla naftas ieguve un eksports mums nenotiek. To, ko mēs izsūknējam, mēs, protams, eksportējam, bet visi rādītāji tiek nodoti statistikas pārvaldē,» DB sacīja BOM valdes locekle Sigita Poželaite. Viņa norādīja, ka iebilst pret EM ierosināto 180 dienu termiņu, jo 10 gadu laikā, kamēr tiek veikta izpēte, neesot iespējams pateikt, cik urbumu būs nepieciešams un ja urbums jau pēc 180 dienām ir jāaizver, tad tas nozīmējot, ka pēc pāris gadiem visi darbi ir jāsāk no gala un jāveic atkārtotas investīcijas, kas vienam urbumam ir aptuveni miljons latu.