Irbenes radioteleskopu kompleksā atklāts jaunās paaudzes antenu lauks Lofar-Latvia, reizē ar šo notikumu atzīmējot Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra (VSRC) 25 gadu jubileju.
Lofar ir lielākais radioastronomijas zemo frekvenču radioteleskops, ko veido vairākās valstīs izvietoti, savstarpēji saistīti Lofar antenu lauki, kuri strādā zemo frekvenču diapazonā no 10 līdz 240 MHz un izceļas ar savu revolucionāro dizainu. Lofar-Latvia būs būtisks papildinājums lielākajam radioteleskopu tīklam pasaulē, kas savienots ar centrālo staciju Nīderlandes ziemeļos, tā veidojot vairāk nekā divu tūkstošu kilometru garu tīklu.
Lofar stacijas izveide gan VSRC, gan Latvijai sniegs jaunas zinātniskas iespējas ne tikai radioastronomijas sfērā, bet arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijās, ģeofizikā, ģeodēzijā, vides inženierijā un bioekonomikā.
Atklāšanas pasākumā Irbenes radioteleskopu kompleksā pulcējās Ventspils Augstskolas un VSRC esošie un bijušie darbinieki, sadarbības partneri no Nīderlandes un citi viesi.
Nīderlandes radioastronomijas institūta Astron meitas uzņēmuma «AstroTec Holding B.V.» pārstāvji pasākumā izklāstīja Lofar radioteleskopu nozīmi pasaulē un Lofar-Latvia pienesumu lielākajam radioastronomijas zemo frekvenču radioteleskopam.
Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra direktors Valdis Avotiņš pasākumā uzsvēra radioastronomijas centra vērienīgo attīstību šajā laikā, kļūstot par pasaules mēroga zinātnes centru ar unikālu infrastruktūru.
Pasākuma noslēgumā Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš un zinātņu prorektore Indra Dedze pasniedza pateicības esošajiem un bijušajiem VSRC darbiniekiem un sadarbības partneriem par ieguldījumu centra attīstībā.