Visi gaida tālāku dolāra cenas kāpumu; jādomā, kā no tā nopelnīt, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Eiro cenas noturēšanās 1,10 ASV dolāru atzīmes tuvumā, šķiet, būs izrādījusies īslaicīga un pašlaik arvien skaidrāks ir tas, ka ASV valūta atkal ir gatava demonstrēt savus muskuļus. Vienā Atlantijas okeāna pusē domā par procentlikmju paaugstināšanu, bet otrā nodarbojas ar likviditātes drukāšanas pasākumiem. Daudzi valūtu analītiķi uzskata, ka šāda situācija agrāk vai vēlāk novedīs pie eiro un ASV dolāra paritātes (1 EUR = 1 USD).
Jāpiebilst, ka šo otrdien kopējās valūtas vērtība bija noslīdējusi līdz 1,056 ASV dolāru atzīmei, kas nozīmē, ka līdz jau pieminētajai paritātei īpaši daudz vairs arī nav palicis. Jāņem vērā, ka šo gadu eiro vērtība sāka pie 1,20 ASV dolāru līmeņa. Turklāt ne vien eiro attiecībās ar ASV dolāru zaudējis savas pozīcijas. Pēdējo mēnešu laikā ASV dolāros cena sarukusi lielākajai daļai pasaules valūtu, jo arī daudzu citu valstu centrālās bankas mēģinājušas stutēt savas ekonomikas, samazinot noteiktās procentlikmes vai īstenojot kādus kreatīvākus monetārās stimulēšanas eksperimentus. ASV dolāra indeksa vērtība (tā mēra ASV dolāra cenas izmaiņas pret pasaulē vispopulārākajām valūtām) kopš šā gada sākuma palielinājusies jau vairāk nekā par 20%.
Citi faktori
Pieejamā informācija liecina, ka ir arī vairāki citi faktori, kas varētu spēlēt par labu turpmākam ASV dolāra cenas pieaugumam. Piemēram, nesen publicētie Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) dati atklāja, ka pasaules centrālās bankas savās rezervēs turpina audzēt ASV dolāru īpatsvaru, un vēsture liecina, ka šāda tendence nemēdz strauji mainīties. Tādējādi tiek prognozēts liels pieprasījums pēc ASV dolāru aktīviem no pasaules monetārās stabilitātes sargu puses (šobrīd jau 63% centrālo banku kopējo rezervju nominētas ASV dolāros). Tāpat, visticamāk, liels pieprasījums pēc ASV finanšu aktīviem saglabāsies no dažādu investoru puses, piemēram, ASV valdības obligāciju ienesīgums šobrīd ir daudz pievilcīgāks, nekā tas ir, piemēram, lielākajai daļai Eiropas valstu.
Pieejamie dati arī liecina, ka valstis un kompānijas (ārpus ASV) dolāros šobrīd ir aizņēmušas līdzekļus kopumā aptuveni deviņu triljonu apmērā, kas ir lielākā summa vēsturē (2008. gada beigās tie bija seši triljoni USD).
Visu rakstu Dolārs paver peļņas iespējas lasiet 15. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.