Salīdzinot ar citām ieguldījumu iespējām, akcijas joprojām pievilcīgas, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Situācija industriāli attīstītajās valstīs joprojām ir uzskatāma par visai stabilu, kas kādus straujākus akciju izpārdošanas viļņus liek vērtēt kā pārspīlētus. Tādējādi vēlreiz jāsecina, ka aktuālais akciju cenu kritums varētu būt bijis labs brīdis, lai daudzus vērtspapīrus iegādātos lētāk.
«Tirgus dalībnieku viedoklis par notikumiem pasaulē mēdz krasi atšķirties. Pavasarī šķita, ka notikumi lielākoties attīstās pareizajā virzienā, un tas nodrošināja akciju cenu kāpumu. Tomēr vasarā novērotie pavērsieni, proti, Grieķijas krīze un Ķīnas burbuļa pārsprāgšana, satrauca investorus, un tirgū strauji pieauga nenoteiktība. Daļa raižu ir pamatotas, bet daļa — pārspīlētas,» norāda Nordea Private Banking Ieguldījumu pārvaldes vadītājs Atis Krūmiņš.
Izaugsme apmierinoša
Eksperts piebilst, ka, aplūkojot tendences pasaules lielākajās ekonomikās, redzams, ka ASV ir uz stabilas izaugsmes ceļa, un šīs valsts ekonomikas dati neliecina par būtisku situācijas pasliktināšanos tuvākajā nākotnē. Lai gan izskanot aicinājumi panākt vēl straujāku izaugsmi, pašreizējo situāciju var uzskatīt par apmierinošu. Šādam raksturojumam atbilstot arī izaugsme Eiropā un Japānā, lai gan atšķirības starp eirozonas valstīm esot samērā lielas. «Eirozonai un Japānai nepieciešams papildu stimuls to iekšējos tirgos, jo ekonomikas atveseļošanās nevar balstīties tikai uz eksportu. Ekonomikas tendences liecina, ka arī uzņēmumu ieņēmumi un dividendes saglabāsies pieņemamā līmenī. Kopumā lielāko tautsaimniecību attīstības virziens vasarā nav mainījies. Šīs ekonomikas atrodas uz izaugsmes ceļa, lai gan to attīstības temps ir nedaudz lēnāks, kā varētu vēlēties. Lielu tautsaimniecību izaugsmes pēkšņu palēninājumu varētu izraisīt tikai ārkārtējs un gana būtisks notikums, kā, piemēram, finanšu krīze 2008. gadā vai centrālo banku pārmērīgi agresīvi monetārie ierobežojumi. Rūpnieciski attīstītajās valstīs šādus ārkārtējus apdraudējumus pašlaik nevar saskatīt,» lēš A. Krūmiņš.
Turklāt daudzās Rietumvalstīs joprojām centrālās bankas īsteno bezprecedenta ekonomikas balstīšanas pasākumus. Jāatceras, ka liela daļa attīstīto valstu ir arī izejvielu importētājas. Tas nozīmē, ka pēc šīs vienkāršās matemātikas šim apstāklim ar laiku būtu jānāk par labu šo valstu tautsaimniecībām.
Protams, ir vairāki nezināmie.
Plašāk lasiet rakstā Akcijas būtu jāpērk ceturtdienas, 10. septembra, laikrakstā Dienas Bizness (9. lpp.)!