No kopējā 7,65 miljardu eiro lielā 2016. gada valsts budžeta izdevumu portfeļa 1,41 miljards eiro jeb gandrīz piektdaļa tiks izlietota investīcijām, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Lai arī kopumā šī un nākamā gadu griezumā plānotais investīciju apjoms ir stipri līdzīgs (salīdzinot tas pat varētu sarukt par apmēram 3%), skatot katru funkcionālo kategoriju atsevišķi, izmaiņas ir vērā ņemamas. Ievērojamākais samazinājums ir sociālai aizsardzībai, kur tiks investēts par 8,21 miljonu eiro jeb 88,8% mazāk nekā šogad. Līdzīgi ir ar vides aizsardzību, kur šī gada investīcijas ir par 84,3% lielākas, sasniedzot 127,53 miljonus eiro. Viena no retajām ministrijām, kas DB varēja paskaidrot FM uzrādītās acīmredzamās izmaiņas,– Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) – norāda, ka samazinājums saistīts ar faktu, ka 2015. gadā noslēdzas ES fondu plānošanas periods 2007.–2013. gadam, bet finansējums ES fondu līdzfinansēto un finansēto projektu un pasākumu īstenošanai jaunajā plānošanas periodā 2014.–2020. gadam vēl netiek atspoguļots resoru budžetos. Līdz ar to, visdrīzāk, investīciju apjoms pieaugs. Vēršoties pēc papildu skaidrojuma pie Ekonomikas ministrijas, tās pārstāve rakstiski atbildēja, ka «diemžēl mani kolēģi nemācēja teikt, kādas pozīcijas šajās sadaļās saskaitītas. EM programmās nav šādu summu, līdz ar to nevaram sniegt skaidrojumu par tām».
Sāp ES fondu pārrāvums
Pēc FM datiem jāsecina, ka arī investīciju apjoms prioritātēm, kas nākamgad ir veselība un izglītība, ievērojami sarūk – attiecīgi par 6,47 miljoniem eiro jeb 72,1% un 115,58 miljoniem eiro jeb 68,4%. Tukšus solījumus saklausījusi Latvijas Izglītības un zinātnes arodbiedrība (LIZDA). Tās vadītāja Inga Vanaga neslēpj sašutumu: «Izglītībai kā prioritātei tika solīts finansējums ar nosacījumu, ka notiks strukturālas reformas. Un tādas ir, bet naudu nedod.» Šādai pretrunai par piemēru var minēt zinātnisko institūtu integrāciju augstākās izglītības iestādēs. Ir virkne vēl citu reformu, par ko iestājas arī LIZDA, ja tās ilgtermiņā vērstas uz izglītības kvalitātes celšanu. I. Vanagas vērtējumā katastrofālākā situācija ar nepietiekamu budžetu ir augstākajā izglītībā un zinātnē. Tāpat pedagogu algām rezervētajiem 9 miljoniem eiro vēl būtu nepieciešami papildu 15 miljoni eiro, lai konstruktīvā dialogā ar sociālajiem partneriem ieviestu jauno pedagogu algu modeli.
Visu rakstu Investīcijām tērēs 1,4 miljardus eiro lasiet 25. novembra laikrakstā Dienas Bizness.