Polija un Vācija samazina pievienotās vērtības nodokli, savukārt Latvija sola 100% apmērā kompensēt elektrības sadales un obligātā iepirkuma komponentes maksājumus.
To rāda BDO pētījums. Dienas Bizness jau vairākkārt vēstījis, ka energoresursu sadārdzināšanās nozīmēs dārgākas preces veikalos un augstākas cenas pakalpojumiem, vienlaikus patērētāji par to pašu naudu varēs iegādāties mazāk preču un pakalpojumu. Pastāv arī risks, ka cilvēki ar mazākiem ienākumiem nespēs samaksāt pieaugušos siltumapgādes un elektroenerģijas rēķinus, tādējādi sāksies kārtējā parādu epidēmija. Tāpat augošas elektroenerģijas cenas pazeminās ne tikai Latvijas iedzīvotāju dzīves līmeni, bet arī Latvijas ražošanas konkurētspēju ārējā tirgū, kas var izraisīt daudzu uzņēmumu slēgšanu un bezdarba pieaugumu.
Pēc pirmā soļa jāseko nākamajam
Uzņēmēji pēdējo triju mēnešu laikā ir vairākkārt aicinājuši, lai elektroenerģijas augsto cenu slāpēšanā iesaistās Latvijas valdība. Ministru kabinets iepriekš nolēma, ka no 2021. gada 1. decembra līdz 2022. gada 30. aprīlim visiem elektroenerģijas lietotājiem par 50% tiek samazināta maksa par sistēmas pakalpojumiem. Vairāki aptaujātie uzņēmumu vadītāji uzskata, ka Latvijas valsts nebūt nav izsmēlusi visus iespējamos risinājumus, proti, ir vēl iespēja papildu OIK maksājuma samazināšanai enerģētiku atbrīvot no CO2 izmešu kvotu iegādes izmaksām, tāpat atteikties no valstij piederošā energokoncerna dividenžu iemaksām valsts budžetā un pat samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi no 21% līdz 5%. Tiesa, Saeimas vairākums noraidīja opozīcijas deputātu ideju par PVN likmes samazināšanu no 21% līdz 5% elektroenerģijai un tās piegādes pakalpojumiem, kā arī dabasgāzei un tās piegādēm uz laiku. Pagājušajā nedēļā valdību veidojošie politiskie spēki konceptuāli vienojušies par plašu atbalsta paketi iedzīvotājiem un uzņēmumiem saistībā ar strauji pieaugošajām energoresursu cenām. Valsts pilnībā kompensēs elektrības sadales tarifa un OIK izmaksas; tiks ieviests jauns 50 eiro mēneša pabalsts par katru bērnu, tai skaitā studējošiem līdz 24 gadu vecumam; tiks ieviestsjauns 20 eiro mēneša pabalsts visiem senioriem, neskatoties uz vakcinācijas faktu, un cilvēkiem ar invaliditāti; palielinātais mājokļa pabalsts tiks maksāts līdz šī gada beigām; valsts mājsaimniecībām kompensēs siltumapgādes un gāzes apkures izmaksu ekstremālo sadārdzinājumu. Jaunās atbalsta paketes kopējā summa ir aptuveni 250 miljoni eiro, norādīts valdības informācijā. Galīgo lēmumu par atbalsta paketi plānots pieņemt valdības sēdē otrdien, 25. janvārī.
Jāglābj bizness un cilvēki
“Situācija nebūt nav vienkārša, it īpaši, ja siltuma, elektrības un gāzes cenas ir pieaugušas nevis par kādu procentu vai pat 10%, bet gan vairākas reizes, tāpēc valdības daudzās valstīs cenšas būt par energoresursu hiperinflācijas ugunsgrēka dzēsējiem,” skaidro AS BDO Latvia partneris Jānis Zelmenis. Viņš atzīst, ka Eiropas Savienībā nav vienotas pieejas un katra valsts pēc savas izpratnes cenšas slāpēt energoresursu cenu lēcienu.
Revolūcija Polijā
“Kamēr Latvijas parlamentā jau kārtējo reizi tiek noraidīts priekšlikums par samazinātās PVN likmes 5% piemērošanu uz laiku (ziemas sezonā) apkurei, elektroenerģijai un dabasgāzei, tikmēr Polijā ir izstrādāta īpaša pretinflācijas programma, kura uz sešiem mēnešiem paredz ļoti radikālu risinājumu – pievienotās vērtības nodokļa 23% likmes samazināšanu līdz 8% siltumenerģijai, dabasgāzei, elektroenerģijai, degvielai, savukārt pārtikas produktiem, kuriem jau līdz šim bija 5% PVN likme, tā nolikta līdz 0%,” stāsta J. Zelmenis. Viņaprāt, Polija ar šādu lēmumu būtībā savu iedzīvotāju makos ļaus saglabāt milzīgas naudas summas un vienlaikus būtiski nepalielināt cilvēku parādus energokompānijām.
Vācija saglabā mazāku PVN
2020. gadā, sākoties Covid-19 pandēmijai, Vācija PVN pamatlikmi samazināja no 19% līdz 16%, savukārt restorānu ēdināšanas pakalpojumiem – no 19% uz 7%. “Šīs normas darbība ir pagarināta līdz 2022. gada 31. decembrim,” uzsver J. Zelmenis. Viņš norāda, ka līdz šā gada beigām arī Latvijas dienvidu kaimiņvalstī Lietuvā samazināta pievienotās vērtības nodokļa likme no 21% līdz 9% restorānu, kafejnīcu, sabiedriskās ēdināšanas, viesmīlības, sporta un kultūras pakalpojumiem.
Visu rakstu lasiet 25.janvāra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!