Finanšu tirgus dalībnieki arvien vairāk spriež par to, ka uzstājīgāk savu galvu gada beigās varētu pacelt tāda lieta kā inflācija. Finanšu eksperti norāda - inflācijas kāpums ir risks vieniem aktīviem, bet iespēja citiem.
“Bažas par inflācijas kāpumu izriet no novērojumiem par to, ka dažu preču, piemēram, pusvadītāju mikroshēmu vai dažādu izejvielu, piedāvājums jau ir nepietiekams. Šo deficītu var izskaidrot ar to, ka valdību finanšu atbalsts novērsa personisko ienākumu un pirktspējas samazināšanos pandēmijas laikā. Tāpēc, par spīti recesijai, pieprasījums pēc noteiktu veidu precēm joprojām ir liels. Savukārt pārvietošanās ierobežojumi daļēji ietekmē pieejamo piedāvājumu un ražošanas jaudas. Turklāt esošo inflācijas spiedienu var pastiprināt vēl lielākas bažas par to, ka pēc pārvietošanās ierobežojumu atcelšanas pieprasījums pēc precēm un pakalpojumiem, kuri ierobežojumu dēļ nebija pieejami, kāps tiks strauji, ka to cenas nekavējoties dramatiski pieaugs. Piemēram, kad valstis atkal atvērs savas robežas un pilnībā atjaunosies gaisa satiksme, cilvēki būs tik ļoti noilgojušies pēc brīvdienām ārzemēs, ka visiem gribētājiem aviobiļešu nepietiks un viņi būs gatavi maksāt par tām vairāk. Un šis ir tikai viens no daudziem piemēriem par to, kā var izpausties straujš inflācijas pieaugums,” teic Luminor Ieguldījumu stratēģis Vitālijs Siļvestrovs.
Viņš norāda, ka tie, kas iegulda obligācijās, ar katru mēnesi aizvien vairāk sāk raizēties par to, ka inflācijas kāpuma gaidu iespaidā ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) un citas centrālās bankas var apsvērt iespēju mainīt savu monetāro politiku, padarot to stingrāku daudz ātrāk. No vēsturiskās perspektīvas raugoties, obligāciju ienesīgums pasaulē joprojām esot tuvu rekordzemajiem „nulles” līmeņiem (Eiropas valstu obligāciju gadījumā - pat negatīvs). Savukārt, ja inflācijas bažas ar laiku patiešām liks centrālajām bankām celt likmes, šādai rīcībai būšot ilgstoša un ļoti izteikta negatīva ietekme uz obligāciju - it īpaši uz ilgāka termiņa obligāciju – cenu. “Minētais patiesībā ir viens no iemesliem, kāpēc mūsu portfeļos jau labu laiku stāv liekas naudas rezerves, kuras nevēlamies pilnībā ieguldīt obligāciju īpatsvara palielināšanā. Šāda stratēģija beidzot attaisnoja sevi, kad 2021. gadā obligāciju cenas sāka rukt. Savukārt brīvie naudas līdzekļi ļaus mums pakāpeniski atjaunot ieguldījumus dažās obligāciju kategorijās, kad tās kļūs lētākas un ieguldīt tajās būs izdevīgāk,” klāsta Luminor eksperts.
Runājot par akciju tirgiem, V. Siļvestrovs skaidro, ka iepriekšējā mēnesī investori pārvērtēja daudzus tā saucamos “izaugsmes” uzņēmumus, kas pārsvarā darbojas IT un plaša patēriņa preču ražošanas nozarē. Piemēram, visai spēji zemāk pēdējā laikā planējusi Tesla un arī Apple akcijas cena.
Šajā pašā laikā kopējais tirgus sniegums tāpat bija ar plusa zīmi. “Obligāciju ienesīguma pieaugumam, kas negatīvi iespaido izaugsmes uzņēmumu akciju cenas, parasti ir pozitīva ietekme uz lētākajām “potenciāli vērtīgo” (value) uzņēmumu akcijām. Šādu uzņēmumu sniegums bieži ir atkarīgs no konkrētā ekonomikas cikla, un tie mēdz darboties sekmīgāk, ja inflācija ir augstāka, bet ekonomikā ir atsākusies stabila izaugsme kā tas prognozējami notiks tad, kad valstis beidzot atcels visus pārvietošanās ierobežojumus. Piemēram, enerģētikas un finanšu pakalpojumu sektoros akciju cenu pieaugums februārī bija attiecīgi 12% un 7,5% apmērā. Īpaši labus rezultātus uzrādīja aviosabiedrību un kruīza kuģu kompāniju akcijas. Pasaules akciju indeksos gan izaugsmes sektori, piemēram, IT un sakaru nozare joprojām ir plaši pārstāvēti. Tāpēc, turpinoties obligāciju ienesīguma pieaugumam, indeksu kopējā vērtība tomēr var kristies. No otras puses, ja centrālās bankas spēs stabilizēt obligāciju tirgus, izaugsmes uzņēmumu akcijas atkal var strauji pieaugt,” uzskata Luminor finanšu procesu vērotājs.
Viņš piebilst, ka visspēcīgākā ietekme uz notikumiem finanšu tirgū aizvien būs ASV likumam par jauniem fiskāliem stimuliem 1,9 triljonu ASV dolāru apmērā, kuri veicināšot gan tēriņus, gan uzkrājumu veidošanu. Daļa no uzkrājumiem arī nonākšot finanšu tirgos, radot paaugstinātu pieprasījumu pēc riskantiem aktīviem. Savukārt, ja notikumi obligāciju tirgū sāks radīt bažas, FRS, visticamāk, iejaukšoties, lai stabilizētu valsts vērtspapīru ienesīguma kāpumu, nosakot tam augšējo robežu. “To var apgalvot, jo, ņemot vērā milzīgo budžeta deficītu, ASV varas iestādes diez vai pieļaus būtisku valsts parāda apkalpošanas izmaksu palielināšanos – vismaz pagaidām, kamēr faktiskā inflācija vēl nav kļuvusi pārmērīgi augsta. Visbeidzot, ir sākusies vakcinācija pret Covid-19, un pašlaik vīrusa izplatības samazinājums šķiet ļoti iepriecinošs. Tāpēc var cerēt, ka pārvietošanās ierobežojumi tiks atcelti jau pavisam drīz,” lēš V. Siļvestrovs.