2021.gada ceturtajā ceturksnī koksnes granulu cenas, salīdzinājumā ar 2020.gada nogali, pieaugušas divkārt, liecina Meža nozares informācijas centra publiskotā informācija.
"Tomēr, kaut gan uz citu energonesēju fona mērens, arī enerģētiskās koksnes produktu cenu kāpums patērētājiem ir jūtams. Baltijas jūras reģiona galvenajās tirdzniecības vietās (CIF ARA, Amsterdam, Rotterdam, Antwerp) 2021. gada ceturtajā ceturksnī industriālo koksnes granulu cenas pieauga par 30% salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, sasniedzot 200 EUR/t CIF ARA. Līdz ar to industriālo granulu SPOT darījumu cenas šobrīd ir palikušās divreiz augstākas nekā 2020. gada beigās".
Sekojot augšupejošai cenu dinamikai novembrī, kopumā malkas cenas decembrī palielinājušās par diviem eiro kubikmetrā, vidēji sasniedzot 30-31 eiro par vienu ciešo kubikmetru.
Pēc centra datiem, Latvijā izteiktāks pieaugums, cenām tuvojoties 34 eiro par kubikmetru, vērojams Latgales reģionā, kas saskāries ar piegāžu kritumu no Baltkrievijas un pieaugošu konkurenci no Lietuvas pircēju puses. 2022.gada sākumā šī tendence, pēc centra ekspertu prognozētā, visticamāk, turpināsies.
Informācijas centra eksperti min, ka kopējo malkas cenu kāpumu Latvijā pašlaik ietekmē divi būtiski faktori - malkas un šķeldu uzkrājumu sezonālais samazinājums granulu rūpnīcas, kā arī kopējās energoresursu cenu izmaiņas Eiropas un Āzijas reģionos, kas kopš septembra iezīmē ļoti stāvu augšupejošu vektoru.
Vienlaikus enerģētiskās koksnes resursu cenas, atšķirībā no dabas gāzes un elektrības, nav pieaugušas vairākas reizes - koksnes produktu tirdzniecībā netiek izmantoti biržu mehānismi un piegādes notiek uz ilgtermiņā līgumu bāzes. Tomēr, kā uzsver MNIC, kaut gan uz citu energonesēju fona mērens, arī enerģētiskās koksnes produktu cenu kāpums patērētājiem ir jūtams.
Tāpat augušas kurināmās šķeldas cenas. Pēc MNIC aplēsēm, kurināmo šķeldu cenas decembra beigās pietuvojās 12-13 par beramo kubikmetru, ar prognozi 2022.gada sākumā sasniegt 13-15 eiro līmeni.
Informācijas centra eksperti prognozē, ka 2022.gada janvārī un februārī enerģētiskās koksnes (malkas, šķledu) cenu dinamika būs ļoti atkarīga no laika apstākļiem Latvijā. Ja sala trūkums būs izteikts, iespējamas problēmas ar mežizstrādes darbiem un loģistiku, kas mazinās koksnes resursu piedāvājumu un var saasināt konkurenci to iepirkumos.
"Atzīmēsim, ka Lietuvā un Igaunijā malkas cenas jau pārsniedz Latvijas līmeni par 5-10 eiro kubikmetrā," piebilst MNIC.
Jau ziņots, ka kokmateriālu tirgū aizvien turpinās cenu kāpums.