Latvijas Universitātes darbinieku veidotais uzņēmums InCell pabeidzis inovatīva šūnu transplantācijas produkta sporta zirgu cīpslu un saišu traumu ārstēšanai izstrādi
SIA InCell līdzīpašniece Anna Ramata-Stunda stāsta, ka cīpslu un saišu traumas sporta zirgiem ir bieži sastopamas. Pēc tām ir līdz pat deviņu mēnešu garš atlabšanas periods, kura laikā jāatsakās no treniņiem un dalības sacensībās, turklāt pēc šādu traumu ārstēšanas bieži notiek atkārtoti cīpslu un saišu plīsumi. Gan laikietilpīgā ārstēšana, gan paaugstināts atkārtotu traumu risks būtiski samazina sporta zirgu spēju piedalīties sacensībās, rada ievērojamas dīkstāves izmaksas, samazina zirga tirgus vērtību. SIA InCell izstrādātais šūnu transplantācijas produkts ievērojami samazina cīpslu un saišu ārstēšanas laiku, turklāt veicina funkcionālu elastīgu audu atjaunošanos, kavē rētaudu veidošanos, samazinot atkārtotu traumu rašanās risku, viņa apgalvo.
Izstrādātais šūnu transplantācijas produkts satur definētu skaitu specifiski attīrītas zirgu šūnas. Produkts ir standartizēts un pieejams tūlītējai izmantošanai klīniskajā praksē, jo salīdzinājumā ar analogiem netiek izgatavots katram zirgam individuāli. Turklāt ir izstrādāts inovatīvs iepakojums, kas nodrošina drošu, labai klīniskajai prakse atbilstošu tā ievadīšanu arī ārpus specifiski aprīkotām klīnikām, piemēram, mobilajās klīnikās. Produkts izvērtēts veterinārārstu uzraudzībā Dānijā un Baltijas valstīs, sadarbībā ar vietējo uzņēmumu SIA Equus Anima un Dr. Niels Guss Andersen Equine Clinic veterinārmedicīnas klīniku Dānijā. «Iegūtie rezultāti apstiprina produkta spēju paātrināt traumēto audu reģenerāciju un sekmēt ātrāku sporta zirgu atgriešanos aktīvā treniņu un sacensību apritē. Šāds izvērtējums ir būtisks priekšnoteikums veiksmīgai uz pierādījumiem balstītai komunikācijai ar partneriem un klientiem, lai produktu virzītu eksporta tirgos,» norāda Mārtiņš Borodušķis, SIA InCell līdzīpašnieks.
SIA InCell ir LU zinātnieku 2014. gadā dibināts uzņēmums, kas nodarbojas ar reģeneratīvās veterinārmedicīnas produktu izstrādi, kā arī testēšanas pakalpojumu sniegšanu citiem šīs nozares uzņēmumiem jaunu produktu izstrādes vajadzībām.
Produkta izstrādei projekta Šūnu transplantācijas produkta zirgu cīpslu tendinopātijas ārstēšanai pilnveidošana un komercializēšana ietvaros saņemts 47 tūkstošu eiro atbalsts no Norvēģijas finanšu instrumenta programmas «Inovācijas «zaļās» ražošanas jomā», kā arī inkubācijas pakalpojumi Zaļo tehnoloģiju inkubatorā. Inkubators darbojas sadarbībā ar Ekonomikas ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Norvēģijas Inovāciju aģentūras un Norvēģijas valsts industriālās attīstības korporācijas (SIVA) nodibinātā SIA Green Industry Innovation Center atbalstu, kas darbojas Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Norvēģijas valsts industriālās attīstības korporācijas paspārnē.