Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass un ASV viceprezidents Maiks Penss ceturtdien Vašingtonā parakstījuši memorandu par 5G tīkla drošību, kas lielā mērā paredz atteikties no Ķīnas uzņēmuma «Huawei» ražojumu izmantošanas jaunākās paaudzes mobilo tīklu izveidē Igaunijā, piektdien vēstīja laikraksts «Postimees».
«Mēs jums apliecinām, ka ievērojam kopīgos principus 5G tīkla attīstībā. Uzticēšanās jaunajām tehnoloģijām ir Igaunijas galvenā prioritāte, bet ASV ir mūsu nozīmīgākais sabiedrotais drošības jomā. Ar ASV noslēgtā vienošanās ir spēcīgs apliecinājums, ka Igaunijas izpratne par 5G tīklu attīstības drošību ir tāda pati kā mūsu sabiedrotajiem,» pēc memoranda parakstīšanas sacīja Ratass.
Memorands ietver starptautiskos principus 5G tīkla drošai attīstībai, par kuriem pavasarī tika panākta vienošanās drošības konferencē Prāgā. Tajā norādīts, ka valstis 5G tīkla izbūvē īpaši ņems vērā politiskos un ekonomiskos apsvērumus.
«Postimees» rīcībā esošā informācija liecina, ka ar šo memorandu Igaunija apņemas rūpīgi pārbaudīt, lai aprīkojuma ražotājs nebūtu pakļauts savas valsts valdības ietekmei. Tieši šī iemesla dēļ Savienotajās Valstīs ir būtiski ierobežota «Huawei» ražota aprīkojuma izmantošanu un ASV kompānijām aizliegts piegādāt savus ražojumus Ķīnas uzņēmumam.
Igaunijas Ārējās izlūkošanas dienests pavasarī secināja, ka «Huawei» neatbilst šim kritērijam.
Igaunijā «Huawei» lielākais partneris ir mobilo sakaru operators «Elisa».
Iepriekš Igaunijas Ekonomikas un sakaru ministrija izstrādāja jauna regulējuma projektu par interneta tīkla tehnoloģiju drošību, raksta «Postimees».
Regulējuma projektā valstij nozīmīgo interneta pakalpojumu sniedzējiem paredzēts noteikt par pienākumu jauno tīkla tehnoloģiju ieviešanu koordinēt ar valsti. Tas nozīmē, ka interneta pakalpojuma sniedzējam pirms jaunu ierīču vai programmatūru instalēšanas ir jāvēršas ar iesniegumu Igaunijas Patērētāju aizsardzības un tehniskā regulējuma pārvaldē (TTJA). Šo iesniegumu izvērtēs Ārējās izlūkošanas dienests, Igaunijas Drošības policija un Informācijas sistēmu pārvalde.
Ja kaut viena no institūcijām neapstiprinās jauno tehnoloģiju, iesniegums tiks nosūtīts valdības nacionālas aizsardzības komitejas kiberdrošības padomei.
Polija kļuva par pirmo valsti, kas ar ASV parakstīja līdzīgu memorandu un arī izmanto līdzīgu individuālu pieeju katram jautājumam.
«Huawei» noliedz sadarbību ar Ķīnas valdību un uzsver, ka ievēro visus starptautiskos drošības standartus.
Vācija, Norvēģija, Somija un vairākas citas Eiropas valstis paziņojušas, ka neizslēdz iespējas izmantot «Huawei» tehnoloģijas savu 5G tīklu attīstībā.
ASV uzstāj, ka, izmantojot «Huawei» tehnoloģijas, Ķīnas valdība var izspiegot globālo sakaru plūsmu, un Vašingtona aicinājusi Eiropas valstis sekot ASV piemēram un atteikties no «Huawei» tehnoloģiju izmantošanas.