Pēdējā laikā Igaunijas nekustamā īpašuma tirgū vērojams zināms optimisms: pēdējos mēnešos tur ierodas vairāk ārvalstu investoru, jo īpaši no Skandināvijas valstīm, kuriem ir interese iegādāties īpašumu objektus, liecina Re&Solution grupas sagatavotais tirgus apskats.
Vēl pirms pusgada neviens investors neesot vēlējies pirkt īpašumus, kuri nesolītu peļņu mazāku par 10%, taču dažos nesen notikušajos darījumos ar biroju ēkām ienesīgums bija apmēram 8%, un pašlaik līdzīgā līmenī tiek plānoti vēl daži darījumi biroju un mazumtirdzniecības segmentos, norādījusi Nēringa Rastenīte, Re&Solution Baltijas Investīciju un izpētes nodaļas vadītāja.
Kompānija norāda, ka pēdējās īpašumu izsolēs, ko Igaunijā organizēja valsts vai tiesu izpildītāji, esot bijusi vērojama negaidīta un grūti izskaidrojama konkurence, un izsoles sākuma cenas tika pārsniegta vismaz par 20–30%. Bieži ar bankām saistītie uzņēmumi, kas specializējas īpašumu iegādē publiskajās izsolēs, nespēj pārsolīt citus optimistiskos solītājus, neraugoties uz mazākām kapitāla izmaksām un gandrīz neierobežoto naudas daudzumu.
Apskata veidotāji akcentē, ka parastos apstākļos šādi fakti liecinātu par tirgus stabilizēšanos un gaidāmo turpmāko izaugsmi. Taču patiesībā pašreizējo tirgus situāciju varot skaidrot vienkārši: galveno makroekonomikas rādītāju pasliktināšanās ir apstājusies, reģistrētais bezdarbs ir sācis mazināties, eksporta rādītāji liecina par stabilu pieaugumu un arī eiro valūta ir gandrīz ieviesta.
«Igaunija kā maza valsts joprojām ir ļoti atkarīga no situācijas globālajā tirgū, un to var viegli satricināt jebkuras izmaiņas lielāku valstu ekonomikās. Minētās pozitīvās izmaiņas lielā mērā ir veicinājis valsts sektors — valdību sniegtās garantijas, palīdzības piešķīrumi, sanācija un pat tieša privātā sektora finansēšana, piemēram, jauno automobiļu pircēju atbalsts Vācijā. Šo pasākumu mērķis ir atjaunot uzticību un tirgus likviditāti, un lielā mērā tie ir guvuši panākumus, nodrošinot arī Igaunijas eksporta pieaugumu,» uzskata Nēringa Rastenīte.