Fosilās enerģijas nodoklis kā netiešais nodoklis ļautu pārstrukturēt esošo Latvijas nodokļu režīmu par labu arī darbaspēkam
To ekspresintervijā DB saka Valsts prezidenta Enerģētikas drošības komisijas priekšsēdētājs Juris Ozoliņš, prezentējot tikko sagatavoto komisijas ziņojumu par Latvijas līdzšinējo enerģētikas politikas ietvaru, kurā ietvertas arī rekomendācijas procesa uzlabošanai.
Fragments no intervijas:
Kāds ir jaunā ziņojuma mērķis un galvenie secinājumi?
Latvijas enerģētikā ir vairākas lietas, ko vajadzētu uzlabot, lai gan mūsu līdzšinējie sasniegumi nav slikti. Esam tikuši pāri 36% vietējās izcelsmes energoresursu robežai, kas tiek izmantoti primārajā energoapgādē. Pārsteidzoši ir tas, ka mēs ļoti daudz vietējo energoresursu arī eksportējam, jāsaka gan – kā izejvielu, nevis ar augstāku pievienoto vērtību. Kopumā tas ir potenciāls, ar kuru varētu uzlabot mūsu enerģijas drošību. Mums ir arī samērā laba infrastruktūra, kas mūs savieno ar kaimiņiem. Mūsu kaimiņvalstis šajā ziņā ir izdarījušas daudz, izbūvējot elektrības starpsavienojumus un gāzes termināli Lietuvā, kas ir līdz šim revolucionārākais, kas ir noticis Baltijas gāzes apgādē, tādā veidā dodot mums pieeju pasaules gāzes tirgiem, kas vēl ir jānostiprina. Šajā ziņojumā mēs pievēršamies arī jautājumam, kādā veidā iekļauties globālajā kustībā par klimata pārmaiņām. Mēs kā OECD valsts nedrīkstam šajā lietā stāvēt malā, vienlaikus neizmantojot Latvijas ļoti izdevīgo ģeogrāfisko un klimatisko stāvokli. Baltijā zemes dzīlēs atrodas ļoti ierobežots daudzums energoresursu, taču mēs kā ne tik blīvi apdzīvota valsts iegūstam priekšrocības pret tām valstīm, kurās iedzīvotāju blīvums ir lielāks. Ir jāmēģina turēties pie šiem atklājumiem ekonomikā un tehnikā, vienlaikus ņemot vērā, ka tādas jaunās ekonomikas kā Ķīna un Indija ļoti strauji ienāk ar savām inovācijām.
Viena no galvenajām mūsu ziņojuma tēmām ir arī enerģijas nodokļi, ko mēs nosaucām par oglekļa nodokli. Otra – vai pašlaik spēkā esošais regulējums ir adekvāts attīstībai. Secinājumi – mums ir ļoti neliela oglekļa nodokļa intensitāte pret fosilo enerģiju. Ņemot vērā, ka šobrīd ļoti aktīvi tiek runāts par nodokļu režīmu, tad labāka momenta, manuprāt, nav, lai runātu par fosilās enerģijas nodokli. Tas vienlaikus ļautu palielināt valdības ieņēmumus kā netiešais nodoklis, no kura nevar izvairīties, kā arī ļautu pārstrukturēt nodokļu režīmu par labu, piemēram, darbaspēkam.
Visu interviju Ideāls brīdis fosilās enerģijas nodoklim lasiet 20. decembra laikrakstā Dienas Bizness.