Pagājis vairāk nekā gads kopš Saeima pieņēma strīdīgos grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas pieļauj dzīvnieku kaušanu bez iepriekšējas apdullināšanas. Jēkabpils uzņēmumam Viesuļi, kura interesēs steidzamības kārtā toreiz tika pieņemti šie likuma grozījumi, pasludināta maksātnespēja, un šobrīd šajā kautuvē saimnieko ārzonas firma, vēsta laikraksts Neatkarīgā.
Aizstāvot nepieciešamību grozīt Dzīvnieku aizsardzības likumu, pērnā gada septembrī SIA Viesuļi valdes priekšsēdētājs Normunds Teicāns uzsvēra, ka šie likuma grozījumi pavērtu iespēju mēneša laikā nokaut 2000 liellopu. Taču tik gludi, kā cerēts, bizness neesot veidojies. «Noņēmējs vairs nevarēja gaidīt, kamēr Latvijā tiek mainīta likumdošana, un bez likuma grozījumiem un attiecīgiem Ministru kabineta noteikumiem mēs nevarējām uzsākt ražošanu. Taču tā vietā esam atraduši citus halala gaļas noņēmējus Zviedrijā, Vācijā, Holandē,» šā gada februārī laikrakstam optimistiski teicis N. Teicāns. Taču jau vasaras vidū uzņēmumam pasludināja maksātnespēju un tas 3. augustā pārtrauca darbu. Jau nākamajā dienā kautuvē sāka saimniekot šā gada 17. jūnijā reģistrētā SIA Kebeco, kas pieder Belizā reģistrētai ārzonas firmai Beacon Shipping Ltd, informē izdevums.
Kebeco kautuve atrodoties Jēkabpils novada Zasas pagastā – bijušajā SIA Viesuļi kautuvē – un, pēc Pārtikas un veterinārā dienesta datu bāzē esošās informācijas, pagaidām tas ir vienīgais uzņēmums, kas saņēmis atļauju kaut dzīvniekus pēc musulmaņu reliģiskajām tradīcijām. Taču, visticamāk, drīzumā vēl viens uzņēmums Latvijā saņemšot līdzīgu atļauju.
SIA Kebeco valdes priekšsēdētājs Dainis Saukāns esot pārliecināts, ka halala gaļas bizness ir perspektīvs. Uzņēmums šobrīd eksportē aptuveni 80 tonnas gaļas mēnesī uz Zviedriju. Eksports plānots arī uz Turciju un citām valstīm.
«Tā kā bijām ieguldījuši līdzekļus SIA Viesuļi attīstībā, pasludinot tās maksātnespēju, bijām dilemmas priekšā: vai nu pazaudēt ieguldīto, vai pārņemt un saimniekot pašiem,» stāstījis D. Saukāns.