Lai arī ir pagājis visai ilgs laiks, kopš tika akceptēta ideja par auto nodokli, neviens uzņēmējiem un grāmatvežiem nespēj skaidri pateikt, kā pareizi aprēķināt nodokļus un uzrādīt degvielai iztērēto summu, kuru var iekļaut saimnieciskajos izdevumos, ja automašīna tiek izmantota arī privātajām vajadzībām, norāda Latvijas Grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju asociācijas (LGĀSA) valdes priekšsēdētāja Lienīte Caune.
Viņa arī uzsver, ka tas rada neizpratni uzņēmēju vidū, jo situācija izveidojusies absurda - likums ir ieviests, bet, kā to ievērot, neviens nezina, jo nav vienprātības atbildīgo institūciju vidū.
Līdz ar to LGĀSA lūdz atbildīgajām institūcijām precizēt vairākas ieviestās izmaiņas saistībā ar dienesta automašīnas izmantošanu personiskajām vajadzībām, kuras šobrīd rada neizpratni grāmatvežiem un uzņēmējiem.
LGĀSA lūdz valsts atbildīgās institūcijas apstiprināt, ja tiek veikta nodokļa nomaksa par privātām vajadzībām izmantoto automašīnu vai darbinieks kompensē gūto labumu, nav jāveic korekcijas izmaksu un nodokļu uzskaitē un jānodala atsevišķi izmaksas par privātajām un uzņēmuma vajadzībām izmantotajām dienesta automašīnām.
Tādējādi, ja darbinieks vai uzņēmums ir veicis MK noteikumos noteiktos maksājumus, korekcijas nav jāveic ne PVN (priekšnodokļa atskaitīšana), ne UIN gadījumā (nolietojums, ar saimniecisko darbību saistītie izdevumi), ne arī atsevišķi jāuzskaita privātajām un dienesta vajadzībām nobrauktais degvielas apmērs.
Tā kā likumdošanā noteiktās degvielas normas, kuras pēc tam jāapstiprina uzņēmuma vadītājam, lielākajā daļā gadījumu ir neatbilstošas faktiskajam patēriņam, jo to ietekmē dažādi ārēji faktori, LGĀSA aicina atcelt pieņemto normu vai arī noteikt, ka šādas normas ir nosakāmas un attiecināmas tikai uz to degvielas daļu, kura nobraukta privātām vajadzībām.
Asociācija arī uzsver, ka gadījumos, kad auto tiek izmantots tikai dienesta vajadzībām un papildu nodoklis netiek maksāts, uzņēmumam būtu iespējas pamatoti pierādīt, ka automašīnu neizmanto privātām vajadzībām. Tas nozīmē, ka ir nepieciešams izstrādāt un piedāvāt iespējamo paraugu ceļazīmei, kas kalpotu kā pietiekams pamatojums automašīnas lietošanai tikai dienesta vajadzībām.
LGĀSA ir arī izstrādājusi degvielas patēriņa uzskaites formas paraugu, kas precīzi definē to degvielas patēriņu apjomu, kādu uzņēmums ir izlietojis saimnieciskās darbības vajadzībām un kādu privātām. Šī uzskaites forma ir iesniegta Ekonomikas ministrijā, un tās akceptēšanas gadījumā uzņēmēji varēs vienkāršotā un saprotamā formā atskaitīties valstij par iztērēto degvielu, nerakstot ceļazīmes.