Pērn vidējā dabasgāzes tirdzniecības cena Latvijā bija par 2,60 EUR/MWh augstāka nekā 2016. gadā, eksperti prognozē, ka cena turpinās kāpt
Lai gan laika posmā no 2014. līdz 2016. gadam dabasgāze Latvijā un Eiropā kļuva lētāka, no 2017. gada atkal vērojams cenu kāpums, liecina Enefit apokopotā informācija. Vācijas Gaspool biržā dabasgāzes cena šā gada augustā bija par 5,20 EUR/MWh augstāka nekā 2017. gada janvārī, savukārt Nīderlandes Title Transfer Facility (TTF) biržā cena pieaugusi par 4,73 EUR/MWh. Tiek prognozēts, ka cenas Gaspool un TTF biržās turpinās kāpt, rudenī sasniedzot 25 EUR/MWh atzīmi, liecina Powernext 23. augusta cenu prognozes. Attiecīgi dabasgāze varētu kļūt dārgāka arī Latvijā.
Nākotnē dabasgāzes cenas ietekmēs daudzi savstarpēji saistīti faktori, tostarp dabasgāzes cenu svārstības biržās un ģeopolitiskie notikumi pasaulē, uzsver Geton Energy izpilddirektors Kristaps Muzikants. «Raugoties uz šā brīža situāciju pasaulē un Eiropā, jāsecina, ka dabasgāzes cenām nav pamata samazināties, līdz ar to tās, visticamāk, varētu pieaugt, bet pēc tam – stabilizēties,» prognozē K. Muzikants, uzsverot, ka Geton Energy regulāri seko līdzi dabasgāzes cenu izmaiņām un ar to saistītajiem procesiem, līdz ar to ir gatavi operatīvi pielāgoties tirgus situācijai. Arī enerģētikas eksperts Edgars Vīgants uzskata, ka šoruden gaidāms dabasgāzes cenu pieaugums.
«Parasti vasarā dabasgāzes cena samazinās, taču šovasar šāda tendence netika novērota. Tas liek domāt, ka rudenī gāzes cenu pieaugums būs mazāks, nekā tas vidēji ir bijis pēdējos gados, tomēr dabasgāzes cena būs augstāka nekā pērn,» domā eksperts, uzsverot faktu, ka pirms tirgus atvēršanas Latvijā dabasgāzes cenas bijušas būtiski augstākas nekā Gaspool un TTF biržās. «Pozitīvi, ka tirgus atvēršana ir noņēmusi arī slepenības plīvuru, kas patērētājiem nedeva pārliecību par monopola noteikto cenu pamatotību,» pauž E. Vīgants. To uzsver arī Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers. «Latvijas gadījumā situāciju dīvainu padarījis fakts, ka līdz tirgus atvēršanai dabasgāzes cenu aprēķina formula nebija publiski pieejama. Tādējādi uzņēmēji nekad precīzi nezināja esošā mēneša dabasgāzes cenas, un tās varēja uzzināt tikai esošā mēneša desmitajā datumā. Tas liedza iespēju skaidri plānot biznesa izdevumus un noteikt objektīvu produktu vai pakalpojumu cenu. Tieši prognozējamība un caurspīdīga cenu noteikšanas metodika ir lielākais ieguvums no tirgus atvēršanas, jo tagad uzņēmumi skaidri zina gan dabasgāzes cenu, gan iespējamās nākotnes izmaksas,» atklāj Enefit valdes priekšsēdētājs. 23. augusta prognozes parāda, ka dabasgāzes cena Gaspool biržā septembrī varētu sasniegt 25,05 EUR/MWh, bet decembrī jau 25,83 EUR/MWh, līdzīgs pieaugums paredzams arī TTF biržā – septembrī dabasgāze varētu maksāt 25,03 EUR/MWh, bet decembrī jau 25,8 EUR/MWh.
Visu rakstu Gāze varētu kļūt dārgāka lasiet 5. septembra laikrakstā Dienas Bizness.