2016. gada 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar 2015. gada 12 mēnešu vidējo (2016. gada vidējā inflācija), palielinājās par 0,1 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Savukārt 2016. gada decembrī, salīdzinot ar 2016. gada novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,6 %. Precēm cenas palielinājās par 0,5 %, bet pakalpojumiem – par 0,8 %.
Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā (2016. gada decembrī, salīdzinot ar 2015. gada decembri), palielinājās par 2,2 %. Precēm cenas pieauga par 1,7 % un pakalpojumiem – par 3,4 %.
Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2016. gada decembrī, salīdzinot ar 2015. gada decembri, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, sakaru grupai, veselības aprūpei, atpūtai un kultūrai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.
Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis 2016. gada decembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, palielinājās par 4,8 %. Cenas pieauga svaigiem dārzeņiem, cukuram, sieram un biezpienam, gaļai un gaļas izstrādājumiem, sviestam, pienam, kefīram, jogurtam, skābajam krējumam, svaigiem augļiem, konditorejas izstrādājumiem, bezalkoholiskajiem dzērieniem, svaigām vai atdzesētām zivīm, saldumiem, sālim un garšvielām, šokolādei, ievārījumam un medum. Savukārt lētāki kļuva kartupeļi, olas.
Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 5,2 %. Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,6 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums alum.
Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 0,7 %. Lētāka kļuva siltumenerģija, dabasgāze, cietais kurināmais. Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde.
Vidējais cenu līmenis veselības aprūpei palielinājās par 2,9 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem, zobārstniecības, kā arī ārstu speciālistu pakalpojumiem.
Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 3,0 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 6,7 %. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt cenas samazinājās pasažieru pārvadājumiem pa jūru, rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem.
Vidējais cenu līmenis telekomunikāciju pakalpojumiem palielinājās par 5,5 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums fiksēto un mobilo tālruņu pakalpojumiem. Lētāki bija interneta piekļuves pakalpojumi.
Kultūras pakalpojumi kļuva par 3,2 % dārgāki. Cenas pieauga arī daiļliteratūras grāmatām, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem. Cenas samazinājās audio un video iekārtām.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, finanšu pakalpojumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, savukārt cenas samazinājās īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm.
Administratīvi uzraugāmās un regulējamās cenas 2016. gadā samazinājās par 0,4 %, bet neregulējamās cenas palielinājās par 2,5 %.