Patēriņa cenas 2008. gadā pieauga par 10.5%, tai skaitā precēm – par 9.5%, bet pakalpojumiem - par 13.3%. 2007. gadā patēriņa cenas palielinājās par 14.1%.
Latvijas Centrālās statistikas pārvalde pērn janvārī prognozēja, ka 2008. gada vidējā inflācija būs 10%. Banku analītiķu gada 2008. gada sākumā izteiktās prognozes bija tuvākas patiesībai – robežās no 12 līdz 13 %.
12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 15.4%. 2007.gadā šis rādītājs bija 10.1%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pieaugumu 2008. gadā bija ar mājokļa uzturēšanu saistīto preču un pakalpojumu cenu kāpumam vidēji par 31.6%, veidojot vairāk kā 1/3 no kopējā cenu pieauguma. Strauji pieauga siltumenerģijas (+51.9%), elektroenerģijas (+39.2%), gāzes (+57.2%), ūdens apgādes (+21.3%), kanalizācijas (+20.5%), atkritumu savākšanas (+19.9%) un mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumu cenas (+32.4%).
Pieaugot nodokļu likmēm, pērn par 52.8% sadārdzinājās tabakas izstrādājumi.
Turpināja palielināties lielākās daļas pakalpojumu cenas. Transporta pakalpojumu cenas pieauga vidēji par 25.0%, tai skaitā sliežu ceļa transporta – par 27.2%, autotransporta –par 29.0%, gaisa transporta – par 11.1%. Par 25.6% dārgāki kļuva ambulatorie pakalpojumi, īpaši ārsta izsaukums mājās, ārstnieciskās procedūras un ārsta – speciālista konsultācijas. Cenas pieauga ēdināšanas, izglītības, apģērbu tīrīšanas un apavu labošanas, frizētavu un personīgās aprūpes iestāžu, transporta uzturēšanas un remonta, notāra, pasta, finanšu, atpūtas un kultūras pakalpojumiem. Cenu kāpuma temps pakalpojumiem bija straujāks gada sākumā, bet otrajā pusgadā tas ievērojami samazinājās.
2008. gadā krasas cenu svārstības tika reģistrētas degvielai, līdz gada vidum cenām palielinoties, bet kopš augusta strauji krītoties. Kopumā degviela gada laikā kļuva vidēji par 14.9% lētāka, dodot lielāko pazeminošo ietekmi uz vidējo patēriņa cenu līmeni. Pērn cenas samazinājās arī TV, audio un video tehnikai (-14.9%), datortehnikai (-20.1%), fototehnikai (-16.0%), telefoniem (-15.9%) un sadzīves aprīkojumam (-4.4%). Turpināja samazināties telekomunikāciju pakalpojumu cenas (-3,3%), īpaši mobilo sakaru priekšapmaksas tarifi. Cenas kritās arī sporta un atpūtas piederumiem, automobiļiem, apģērbiem, apaviem, mājsaimniecības tekstilizstrādājumiem, skaņas un attēla ieraksta līdzekļiem, viesnīcu un mājokļa remonta pakalpojumiem, kā arī atsevišķiem pārtikas produktiem (sieram, cukuram, atsevišķiem augļiem un dārzeņiem).
Administratīvi uzraugāmās un regulējamās cenas 2008.gadā pieauga par 34.6%. Administratīvi neregulējamo preču un pakalpojumu cenu vidējais līmenis palielinājās par 7.4%.
2008. gadā cenu kāpuma ietekme trīs patēriņa grupās: mājoklis, pārtika, bezalkoholiskie dzērieni un alkoholiskie dzērieni un tabakas izstrādājumi veidoja aptuveni 4/5 no kopējā preču un pakalpojumu cenu pieauguma.
Mājoklis: šajā grupā 60% no patēriņa īpatsvara veido preces un pakalpojumi ar administratīvi regulējamām cenām. Šo preču un pakalpojumu sadārdzināšanās bija visstraujākā. Cenas ievērojami pieauga lielākajai daļai ar mājokļa uzturēšanu saistītām precēm un pakalpojumiem (siltumenerģija, elektroenerģija, gāze, ūdens apgāde, atkritumu savākšana, īres maksa, privatizēto dzīvokļu apsaimniekošanas maksa). Mājokļa remonta materiāli sadārdzinājās par 4.2%, cietais kurināmais – par 4.4%, bet īres maksa brīvajā tirgū un mājokļa remonta pakalpojumi kļuva nedaudz lētāki.
Pārtika: gada pirmajā pusē turpināja strauji sadārdzināties lielākā daļa pārtikas produktu. Pirmajos sešos mēnešos vidējais pārtikas cenu līmenis pieauga par 9.4%. Gada otrajā pusē pārtikas preču cenas stabilizējās un pieauga vidēji par 0.6%. Nedaudz lētāki gada otrajā pusē kļuva atsevišķi piena produkti. Atšķirībā no kopējās tendences, zivju un zivju izstrādājumu cenas pieauga straujāk gada beigās.
Alkohols, tabaka: lielākā ietekme bija tabakas izstrādājumu cenu kāpumam, ko noteica akcīzes nodokļa palielināšana 2008.gada janvārī. Divu mēnešu laikā cigarešu cenas palielinājās vidēji par 52.2%. Alkoholisko dzērienu cenas gada laikā pieauga vidēji par 8.9%. Visvairāk cēlās alus cenas (+13.3%), bet mazākais cenu pieaugums bija vīniem (+4.9%).
12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 15.4%. 2007. gadā šis rādītājs bija 10.1%.
Decembris:
Decembrī, salīdzinot ar novembri, patēriņa cenas samazinājās par 0.5% (precēm tās saruka par 0.8%, bet pakalpojumiem – pieauga par 0.3%). 2007.gada decembrī, salīdzinot ar 2007.gada novembri, patēriņa cenas pieauga par 0.7%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kritumam degvielai, apģērbam un apaviem. Sezonas atlaižu ietekmē apģērbu cenas samazinājās par 3.1%, bet apavu cenas – par 4.9%.
Degvielas cenas kritās vidēji par 8.8%.
Akciju ietekmē cenas saruka graudaugu izstrādājumiem, piena produktiem un alkoholiskajiem dzērieniem, bet dārgāki kļuva dārzeņi, augļi, gaļa un gaļas izstrādājumi, kā arī sulas un atspirdzinošie dzērieni.
Cenas pieauga siltumenerģijai, ūdens piegādes un kanalizācijas pakalpojumiem, pasta pakalpojumiem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un ēdināšanas pakalpojumiem.
Dārgākas kļuva īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības preces, stikla izstrādājumi, galda piederumi, medikamenti, ziedi un mājdzīvnieku barība.
Samazinājās mājokļa īres maksa brīvajā tirgū, lētāka kļuva mājokļa uzturēšana un remonts, kā arī pakalpojumi privāttransportam un automašīnu iegāde. Cenas kritās sadzīves ierīcēm, mājsaimniecības tekstilizstrādājumiem, mēbelēm un grīdsegumiem, telefoniem, TV, video, audio un foto iekārtām.