Jau pie pašas ieejas apmeklētājus sveic Francijas nacionālais simbols Marianna, kas simbolizē brīvību. Lielais paviljons izstādē Astana Expo 2017 ir sadalīts vairākās mazākās izstāžu zālēs, kuras ir veltītas nozīmīgām franču vēstures personībām.
Fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā! Video skatāms zemāk.
Katra zāle ir ne tikai veltīta kādai vēsturiskai personībai, tās ir veidojušas Francijas lielās kompānijas un organizācijas. Uzreiz pēc ieejas lielajā Francijas paviljonā sākas kompānijas Total pārstāvniecība. Par galveno apskates objektu ir izvēlēts milzīgs Zemes globuss. Apkārt tam ir izvietoti vairāki interaktīvie paneļi – katrs no tiem ar stāstu par dažādajiem dabas enerģijas avotiem.
Otrā zāle ir veltīta cementam, jo tiešu franču inženieris Luiss Vikats (Louis Vicat) atklāja mākslīgā cementa īpatnības. Zālē ir izvietoti dažādi mākslas priekšmeti no cementa un parāda tā plašās izmantošanas iespējas. Vairāki mākslinieki pat ir izveidojuši atpūtas krēslu, kas izskatās kā mīkstā mēbele. Saprotams, ka kompānijas nosaukums VICAT ir aizgūts no izcilā inženiera. Viens no interesantākajiem cementa interjera produktiem ir apūdeņota siena, kurā var stādīt dažādus telpaugus, tādējādi veidojot «zaļo» sienu pilsētas betona džungļos.
TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ CITAS ZIŅAS NO ASTANA EXPO 2017
Izrādās, ka cements var būt arī daļēji caurspīdīgs. Šī īpašība ir ļāvusi izveidot interesantu interjera elementu – sienu, kas no aizmugures spēj projicēt dažādus attēlus, kas izgaismojas cauri cementam.
Trešā zāle ir veltīta mājokļa jautājumam un energoefektīvai mājokļa celšanai. Trijos stendos var pārbaudīt dažādu materiālu energoefektivitāti. Pret tiem ir novietota termokamera, kas uzskatāmi parāda katra izolējoša materiāla efektivitāti. Šo un nākamo zāli savieno «Akustiskais koridors», kurš veidots no skaņas absorbējoša materiāla.
Ceturtā zāle ir veltīta Francijas autobūves pārstāvim Peugeot. Tajā ir izstādīti vairāki elektrotransporta līdzekļi. Uz galvenās skatuves goda vietā ir novietots Peugeot Quartz koncepta hibrīdautomobilis. Tā necilais 1,6 litru dzinējs apvienojumā ar 6-pakāpju automātisko transmisiju spēj attīstīt ievērojamu jaudu – 500 zirgspēkus!
Nākamo zāli ir veidojusi starptautiskā organizācija ITER, kuru pārstāv 35 valstis, tai skaitā Eiropas Savienība, Indija, Japāna, Ķīna, Krievija, Dienvidkoreja un ASV. ITER mērķis ir radīt videi drošu kodolsintēzes reaktoru. Šobrīd Francijas dienvidu daļā tiek būvēts pasaulē lielākais centrs kodolsintēzes apguvei.
Nākotnes enerģija būs ne tikai lēta, bet arī ievērojami ekoloģiskāka. Lai saražotu 1 GW ar akmeņogļu elektrostaciju, ir nepieciešami 10 000 kilogrami ogļu. To pašu enerģijas apjomu kodolsintēzes reaktorā ir iespējams iegūt no 750 gramiem deitērija-tritija degvielas!
Tālāk izstādes apmeklētājs nonāk atkritumu šķirošanas un pārstrādes zālē, kur var sekot līdzi visiem atkritumu pārstrādes etapiem, tai skaitā arī smagajam šķirošanas roku darbam pie konveijera līnijas. Atkritumu pārstrāde Astanas Expo izstādē ieņem nozīmīgu lomu un par to stāsta daudzos valstu paviljonos.
Francijas paviljona pēdējā zāle ir veltīta sabiedriskajai aģentūrai, kas nodarbojas ar vides un enerģijas patēriņa projektiem. Aģentūra atbalsta ne tikai dažādus vides projektus, bet arī dažādas startup kompānijas, kas darbojas videi draudzīgajā nozarē.
Izstādē Astana Expo 2017 ir pārstāvētas vairāk nekā 120 valstis un galvenais vadmotīvs ir «Nākotnes enerģija».
Redakcijas piezīme: video skatāms angļu valodā.