Pēdējo desmit gadu laikā būtiski audzis Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja apmeklētāju skaits, pērn sasniedzot 14 tūkstošus. Šogad to plānots palielināt vēl par 5%.
Video skatāms raksta beigās!
Muzeja vadītāja Ina Lastovecka atklāj, ka Enerģētikas muzeja ekspozīcijas pašlaik aplūkojamas Ķegumā pie hidroelektrostacijas (HES) un Latvijas lielākajā elektroenergijas ražotnē - Pļaviņu HES. Savukārt, Andrejsalā blakus vēsturiskajai 1905. gadā iedarbinātajai Rīgas pilsētas centrālajai spēkstacijai izvietota Enerģētikas muzeja krātuve. Muzejs dibināts 2006. gadā, vienotā krājumā apvienojot gan Latvijas Elektroenerģētikas vēstures un Daugavas spēkstaciju vēstures muzeju kolekcijas, gan nozares entuziastu enerģētikas vēstures liecības.
I.Lastovecka stāsta, ka šā gada Muzeju nakts ietvaros Enerģētikas muzeja apmeklētājiem tiks atvērta modernizētā Pļaviņu HES vēstures ekspozīcija, kurā interesentiem būs iespēja ielūkoties gan Pļaviņu HES celtniecībā un vēsturē, gan izprast elektroenerģijas ražošanu.
Visu rakstu lasiet 16. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!
#1/20
Enerģētikas muzeja krātuve Andrejsalā ierīkota arhitekta Karla Felsko projektētajā ēkā, kur kādreiz mitinājās līdzās esošās 1905. gadā iedarbinātās Rīgas pilsētas centrālās elektrostacijas inženieri ar savām ģimenēm. Pārējās fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā!
#2/20
Viens no lielākajiem Enerģētikas muzeja dārgumiem, kas glabājas krātuvē, ir Latvijas skaņu kinohroniku aizsācēja, kinooperatora un fotogrāfa Eduarda Krauca stikla plašu fotonegatīvi, kas atspoguļo Ķeguma spēkstacijas celtniecību.
#3/20
Ķeguma spēkstacijas celtniecība norisinājās laika posmā no 1936. gada septembra līdz 1940. gada jūlijam. I.Lastovecka stāsta, ka Ķeguma HES iedarbināšana 1939. gadā bija valsts nozīmīgākais sasniegums tautsaimniecībā starpkaru periodā, kā rezultātā Latvijā radīta viena no modernākajām elektroenerģijas ražotnēm Eiropā. Ķeguma stacija ir latviešu inženieru sasniegums un tās celtniecībā iesaistījās tūkstošiem cilvēku no visas Latvijas.
#4/20
E.Krauca kolekcija iekļauta arī UNESCO programmas Pasaules atmiņa Latvijas nacionālajā reģistrā. Ar kolekciju var iepazīties izstādē Ķegumā, bet oriģinālus apskatīt Rīgā, muzeja krātuvē Andrejsalā.
#5/20
Andrejsalā iespējams apskatīt arī daudzveidīgus elektromontieru darbarīkus, kāpšļus, drošības jostas, ķiveres, elektroinstalāciju materiālus, kā arī dažādas mērierīces, tostarp elektroenerģijas skaitītāju kolekciju.
#6/20
Muzeja krājumā glabājas arī rūpnīcā VEF pirmais ražotais elektroenerģijas skaitītājs, kurš šobrīd eksponēts muzeja ekspozīcijā Ķegumā.
#9/20
Muzeja krājumā atrodama arī plaša izolatoru kolekcija, kurā iekļauti pat vairāk nekā 100 gadus veci Kuzņecova porcelāna fabrikā Rīgā ražotie augstsprieguma izolatori.