Aicinot cilvēkus aizdomāties par mediķu lomu sabiedrībā, otrdien pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Rīgā atklāta tēlnieka Aigara Bikšes izgatavota vērienīga skulptūra "Mediķi pasaulei".
Sešus metrus augstajā skulptūrā attēlota mediķe, kura izgājusi no procedūru telpas un aizvērtām acīm mazliet izstaipās, sagatavojoties nākamajam darba cēlienam. Objekts novietots tā, lai interesenti varētu pienākt pie skulptūras un, pastiepjoties uz augšu, pieskarties mediķes rokai. Tādējādi pieaugušie varēs uz mirkli sajusties kā mazi bērni, kad tie skatās uz saviem vecākiem - aprūpētājiem un dzīvības sargātājiem.
"Pandēmijas varoņi ir veselības aprūpes speciālisti, kuri riskēja ar savu dzīvību, rūpējoties par cilvēces veselību. Lai sabiedrība būtu vesela, nepieciešama kopīga, atbildīga rīcība. Tas nozīmē, ka cilvēki ievēro ārstu norādījumus - ietur distanci un mazgā rokas, un mediķi ārstē saslimušos. Man ir prieks, ka Latvijas sabiedrība apzinās šo atbildību un esmu patiesi gandarīta, ka cilvēki novērtējuši mūsu darbu," par skulptūras izveidošanu priecājas Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska.
Skulptūra ir veidota no putuplasta un pārklāta ar poliuretāna pārklājumu. Tādējādi mākslas darbs vienlaikus ir viegls, taču ciets un spējīgs ilgstoši izturēt svelmi, lietu, sniegu un citus dabas izaicinājumus.
"Šis bija ļoti neparasts projekts, un kārtējo reizi apliecināja, ka grūtos brīžos sabiedrība spēj saliedēties. Kad sāku stāstīt draugiem un paziņām par ideju pateikties mediķiem ar skulptūru, cilvēki sāka piedāvāt savu palīdzību. Lai kam es lūdzu atbalstu, neviens neatteica. Viens iedeva materiālus darbam, cits atbilstošus darbarīkus, vēl kāds iedeva telpas, naudu un pat fiziski palīdzēja darbu veikšanā," stāsta tēlnieks Aigars Bikše
Skulptūra aptuveni mēnesi tika izgatavota "YesWeCan" ražotnē Zaķumuižā, kur no Dobeles uzņēmuma "Tenapors" piešķirtajiem putuplasta blokiem ieguva mediķes aprises.
"Esam pagodināti būt partneri šajā projektā. Mūsu atbalsts ir pateicība visiem medicīnas darbiniekiem, kuri ikdienā atbildīgi un pašaizliedzīgi veic savu darbu," uzsver Bosch vadītājs Baltijas valstīs Kaspars Kalviškis.
"Kad Aigars izstāstīja ideju, ilgi nedomājām. Skulptūra ir mazākais, kā varam pateikties mediķiem par viņu ieguldījumu mūsu veselības un dzīvības sargāšanā gan koronavīrusa pandēmijas laikā, gan mierīgākos laikos. Manuprāt, veselības aprūpes darbinieki ir pelnījuši daudz lielāku atzinību un sabiedrības novērtējumu nekā saņem," uzskata radošo projektu ražotnes" YesWeCan" vadītājs Jānis Miķelsons.
"Tas, cik liela ir medicīnas personāla nozīme cīņā pret Covid-19 izplatīšanos, nav aprakstāms vārdos. Šie cilvēki pašaizliedzīgi strādāja garas stundas, lai parūpētos par sabiedrības drošību un arī mēs vēlamies, lai mediķi zina, ka sabiedrība to redz un novērtē," saka Roberts Samtiņš, "AJ Power" uzņēmumu grupas vadītājs.
Skulptūra ir sabiedrības iniciatīva, kuras realizēšanā pēc tēlnieka aicinājuma iesaistījās gandrīz 20 uzņēmumi, dāvinot materiālus, darbarīkus, piešķirot māksliniekam palīgus, telpas, vedot materiālus un pašu skulptūru, kā arī uzstādot to.