Arhitekte Brigita Bula ar komandu Pāvilostā radījusi dzīvojamo ēku ar visām tam nepieciešamajām funkcijām - Sāls māju. Nams ir arī viens no 11 pretendentiem uz gadskārtējo Latvijas Arhitektūras gada balvu, kuras ieguvēji tiks paziņoti 17.maijā.
Kā biznesa portālam Db.lv pastāsta B.Bula, tad Sāls māja atrodas Pāvilostas vēsturiskā centra malā perimetrālas apbūves situācijā, kur visas ielas, perpendikulāri krustojoties, ved uz jūru. Mājas apjoms ievilkts piejūras pļavā kā šaura gara līnija, atstājot minimālu pēdu, saglabājot reljefa un zemsedzes unikālo raksturu.
«Māja ir kā pirmā kāpa, kas uztver visu jūras vēja nesto sāli, tāpēc apdarē izvēlēts dabīgais kaļķa apmetuma tonis, kas strukturāli atgādina rupju sāli. Vienstāva apjoma šķērsgriezums kopēts no vecajām Pāvilostas pilsētas zvejnieku mājām, interjerā atveroties pilnā augstumā un platumā. Vaļējas telpas mijas ar slēgtām, radot mainīgu plašuma, caurredzamības un intimitātes situāciju. Māja ir kā vienkārša čaula, kas norobežo gabaliņu no apkārtnes, saglabājot autentisku un identiski mierīgu sajūtu gan ārtelpā, gan iekštelpā,» projekta ideju raksturo arhitekte.
Projekts izstrādāts laika posmā no 2012. līdz 2015. gadam, bet būvniecība ilga no 2015. līdz 2018. gadam. Kopējā dzīvojamās mājas platība ir 240 kvadrātmetri. To, kam un cik izmaksājis šis projekts arhitekte neatklāj.
Pāvilostā ir mērens klimats, bet spēcīgs vējš, tāpēc ēka būvēta no abpusēji ar kaļķi apmestiem bieziem monolītiem vēju necaurlaidīgiem blokiem bez papildus siltinājuma.
Būvniecībā un iekārtojumā maksimāli izmantoti vietēji, dabīgi materiāli un vietējais darbaspēks. Virsmas atstātas bez dekoratīvas apdares, tādējādi parādot izmantoto būvmateriālu būtību. «Iespējams vienkārši skaists gan ēkas novecošanas, gan atjaunošanas process - gan plaisa, gan rūsas pleķītis ir vietā, jo tāda ir lietu dabīgā kārtība,» norāda B.Bula.
Mājā ir gaisa rekuperācijas sistēma, kombinēta gaiss-ūdens siltumsūkņa un malkas apkures sistēma grīdā. Savukārt stiklotajām plaknēm izmantots pretsaules pārklājums. Tā kā kā rāmji visvairāk laiž cauri aukstumu, tad logi bez rāmjiem blīvi iestrādāti mūrī un tiem nav veramu daļu, dabīgo ventilāciju nodrošinot caur blīvām veramām un atgāžamām durvīm katrā telpā.
Pēc arhitektes domām, privātmāju būvniecība ir būtisks lielums būvniecības nozarē Latvijā, tāpēc ir vērts pievērst uzmanību rūpīgi detalizētiem vietējo kontekstu respektējošiem piemēriem.