Baltijas uzņēmumu pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu skaita ziņā 2015. gada ir bijis pozitīvs – novērots 6% liels pieaugums salīdzinot ar 2014. gadu, liecina Prudentia veidotais apskats.
Arī citur pasaulē 2015. gads tika pasludināts par M&A darījumu apjoma bagātāko gadu vēsturē, par 16,6% pārsniedzot pat 2007. gadā noslēgto darījumu apjomu.
Lielākais publiski izziņotais darījums Baltijas M&A tirgū 2015. gadā notika telekomunikācijas nozarē. Darījuma ietvaros Zviedrijas telekomunikācijas uzņēmums TeliaSonera paziņoja par divu Lietuvas meitas sabiedrību apvienošanu, tādējādi turpinot Baltijas telekomunikācijas tirgus konsolidāciju.
2015. gadā tika aktualizētas diskusijas arī par tuvākajos gados prognozējamo Latvijas telekomunikācijas nozares konsolidāciju Lattelecom un LMT iespējamās apvienošanās kontekstā.58% no visiem Baltijas valstīs notikušajiem
darījumiem bijuši šo valstu robežās.
2015.gadā nogalē ievērojami pieaudzis darījumu skaits, kuros kāds Baltijas uzņēmums veicis investīcijas citu valstu uzņēmumos. Kopā gada laikā notikuši 22 šādi darījumi - pārsvarā IT un tehnoloģiju pakalpojumu sektoros, no kuriem 14 notikuši gada pēdējā ceturksnī.
Līdzīgi kā 2014.gadā lielākais īpatsvars Baltijas darījumos 2015.gadā bijis ražošanas industrijai. Investoru interese par šo sektoru turpina augt, kas liecina, ka Baltijas ražošanas industrijā vēl joprojām ir atvērtas konsolidācijas iespējas. Piemēram, Latgran pārņemšanas darījums ir ļāvis Graanul Invest kļūt par lielāko koka palešu ražotāju Eiropā, kā arī ieņemt vadošās pozīcijas pasaules mērogā, kas nozīmē, ka, apvienojot Baltijas uzņēmumus, iespējams ievērojami uzlabot konkurētspēju globālajā tirgū.
Gaidāms, ka vairāku faktoru ietekmē 2016.gadā darījumu skaits saglabāsies esošajā līmenī vai būs vērojama neliela izaugsme. Pirmkārt, adaptējoties Krievijas ekonomikas ietekmei, uzņēmumi, visticamāk, uzrādīs labākus 2015.gada finanšu rezultātus, kas pastiprinās investoru interesi. Otrkārt, Baltijas tirgū pašlaik ir liela finansējuma pieejamība no dažādiem reģionāliem privātā kapitāla fondiem, kas ir ieinteresēti drīzumā veikt investīcijas. Visbeidzot, plānots, ka turpināsies sektoru konsolidācija ar mērķi uzlabot uzņēmumu konkurētspēju Baltijas un visas pasaules līmenī.
Jāatzīmē, ka Prudentia sarakstā iekļauj tikai darījumus, kuriem ir publiski pieejamas vērtības.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kuri pērn bijuši nozīmīgākie darījumi Baltijā!
#1/5
5. Iegādātais uzņēmums: Ventspils nafta (Latvija)
Investors: Euromin Holdings (Vitol Grupa) (Kipra)
Darījuma vērtība: 80+27 miljoni eiro
#2/5
4. Iegādātais uzņēmums: AS Kevelt (Igaunija)
Investors: Lipoxen Technologies Limited (Lielbritānija)
Darījuma vērtība: 98 miljoni eiro
#3/5
3. Iegādātais uzņēmums: Latgran (Latvija)
Investors: Graanul Invest (Igaunija)
Darījuma vērtība: 104 miljoni eiro
#4/5
2. Iegādātais uzņēmums: BPT Optima Baltijas un Polijas nekustamo īpašumu portfelis
Investors: Partners Group Holding (Šveice); Baltic Property Trust Asset Management (Dānija)
Darījuma vērtība: 163 miljoni eiro