Jau tuvākajos gados Latvija labvēlīgo nosacījumu dēļ varētu kļūt par Eiropas piena fermu līdzīgi kā Jaunzēlandi pazīst kā pasaules fermu, prognozēja a/s Rīgas piena kombināts (RPK) valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.
«Tā ir koncerna Food Union akcionāru un padomes vēlme un mana kā valdes priekšsēdētāja atbildība uzņēmumā - veicināt svaigpiena ražošanu un palikšanu Latvijā. Latvijā ir ideāli klimatiskie apstākļi un pietiekami daudz lauksaimniecības zemes, lai šo mērķi varētu īstenot,» sacīja N. Staņēvičs.
Viņš arī atzina, ka koncerna kapacitāte saražot gatavās produkcijas apjomus patlaban ir daudz lielāka nekā piena apjoms, ko Latvijas zemnieki spēj piegādāt.
«Skaidrs, ka Latvijas saimniecību kapacitāte ne tuvu nav sasniegta. Igaunija noteikusi mērķi saražot gadā vienu miljonu tonnu piena, kas ir par 30% vairāk nekā patlaban. Neredzu šķēršļus, kāpēc arī mūsu zemnieki nevarētu panākt līdzīgu izrāvienu. Izšķirošais šeit ir saimniecību darba rezultāts. Tas savukārt sākas ar cilvēku uzņēmību, izglītību, darba efektivitāti. Esam gatavi dalīties ar zemniekiem zināšanās pasaules pieredzē, kā palielināt ražību, radot priekšnosacījumus straujai saimniecību attīstībai. Pilnībā skaidrs, ka RPK kapacitāte saražot gatavās produkcijas apjomus ir daudz lielāka nekā piena apjoms, ko Latvijas zemnieki spēj piegādāt,» atzina uzņēmējs.
Viņš arī akcentēja, ka patlaban no Latvijas tiek izvestas vairāk nekā 700 tonnas piena dienā, līdz ar to koncerns gatavs darīt visu, lai tas tā nebūtu. «Tiksimies ar zemniekiem, runāsim, izteiksim piedāvājumu, sadarbosimies arī ar zinātniekiem, lai attīstītu inovatīvos procesus,» sacīja uzņēmuma vadītājs.
N. Staņēvičs RPK valdes priekšsēdētāja amatā tika iecelts 13.novembrī.
RPK apgrozījums pagājušajā finanšu gadā bija 32,47 miljoni latu, savukārt zaudējumi - 1,02 miljoni latu. RPK finanšu gads ilga no 2012. gada 1. jūlija līdz 2012. gada 31. decembrim.
RPK un a/s Valmieras piens apvienošanos vienotā koncernā Food Union Konkurences padome atļāva 2012. gada 9. maijā, piemērojot vairākus nosacījumus, kas ļaus aizsargāt zemnieku, kā arī mazāko tirgotāju intereses.
Food Union patlaban ir aptuveni 800 darbinieki, bet apvienotā uzņēmuma apgrozījums pērn pārsniedza 100 miljonus eiro (70 miljonus latu).