Finanšu ministrija (FM) šā gada februāra sākumā atjaunoja savas makroekonomisko rādītāju prognozes, kas paredz, ka ekonomikas izaugsme 2018. gadā būs 4,0%, bet 2019. gadā 3,4% apmērā. «ABLV Bank» darbības pārtraukšanas dēļ patlaban nav pamata pārskatīt Latvijas ekonomikas izaugsmes prognozi.
Šīs makroekonomisko rādītāju prognozes tika balstītas uz konservatīviem pieņēmumiem, izvērtējot riskus un jau sākotnēji pieļaujot, ka ekonomikas izaugsme reāli var izrādīties nedaudz zemāka, nekā norādīja tobrīd pieejamie makroekonomiskie dati un apsteidzošie indikatori. Tāpat kā pagājušajā gadā galvenie ekonomiskās izaugsmes nodrošinātāji arī 2018. gadā ir labvēlīgā situācija pasaules tirgos un spēcīgi augošais ārējais pieprasījums, nodrošinot spēcīgu apstrādes rūpniecības izaugsmi, kā arī investīciju un būvniecības aktivitātes atjaunošanās, ko pamatā veicina straujāka Eiropas Savienības fondu investīciju ieplūde.
«ABLV Bank» darbības pārtraukšana nemaina šo faktoru pozitīvo ietekmi uz Latvijas ekonomikas attīstību. Vienlaikus «ABLV Bank» darbības pārtraukšanas ietekme uz tautsaimniecības attīstību, potenciāli samazinoties kreditēšanas apjomiem, ir ļoti ierobežota, ņemot vērā bankas specializāciju nerezidentu apkalpošanā.
Šeit arī jānorāda, ka finanšu un apdrošināšanas nozare jau 2017. gadā piedzīvoja kritumu tuvu pie 10%, ko lielā mērā noteica nerezidentu biznesa apjoma samazināšanās Latvijā. Tomēr šim kritumam nebija būtiskas ietekmes uz Latvijas ekonomikas kopējo attīstību, un iekšzemes kopprodukts (IKP) sasniedza straujāko kāpumu kopš 2011. gada – provizoriski par 4,5%. Arī esošajās IKP pieauguma prognozēs 2018. gadam jau bija ņemta vērā prognozējamā nerezidentu biznesa tālākā samazināšanās.
Ņemot vērā iepriekš minēto, FM pašlaik nesaskata pamatu mainīt IKP pieauguma prognozes. Nākamās makroekonomisko rādītāju prognozes, kas būs par pamatu 2019. gada valsts budžeta projekta sagatavošanai, FM izstrādās šā gada jūnija sākumā, kad jau būs pieejama daudz plašāka informācija par «ABLV Bank» likvidācijas procesu un būs iespējams izvērtēt tā ietekmi uz kopējo ekonomikas attīstību. Attiecīgi nepieciešamības gadījumā kopējās Latvijas IKP pieauguma prognozes tiks koriģētas.