«Apmēram pirms gada esam sasnieguši līmeni, kur datu centru radīto oglekļa izmešu apjoms ir tikpat liels kā globālās aviācijas industrijas kopējais izmešu daudzums. Patlaban tas varētu būt jau lielāks,» intervijā laikrakstam Dienas Bizness saka Schneider Electric IT nodaļas viceprezidents Čārlijs Timmermans (Charlie Timmermann).
«Tas nozīmē, ka datu centru sakaršana un to dzesēšanai nepieciešamās elektroenerģijas ražošana pasaulē rada tikpat lielu ekoloģisko nospiedumu kā aviācija. Tāpēc datu centri tiešām ir kļuvuši par nozīmīgu industriju, kas saistībā ar nepieciešamību mazināt globālās sasilšanas efektu ir izvirzījusies klimata politikas dienaskārtības priekšējā rindā,» viņš paskaidro.
Eksperts arī stāsta, ka tendence ir jaunās jaudas izvietot aizvien vairāk ziemeļu reģionos: «Manā pārziņā ir Ziemeļvalstis un Baltija, un pēdējos divus trīs gadus šajā reģionā ir redzams ievērojams jaudu pieaugums tieši hiperlielajos mākoņdatu centros. Baltijā vēl ne tik daudz, bet Ziemeļvalstīs pilnīgi noteikti. Dānijā nostiprinās Facebook un Apple centri, Facebook centrs ir arī Zviedrijas ziemeļos, Google ir Somijā. Google nupat ir nopirkusi zemi arī Dānijā un Zviedrijā, un nav šaubu, ka tieši šādam mērķim. Amazon šogad Zviedrijā uzbūvēs trīs megadatu centrus.»
Jautāts, kādas ir Latvijas tirgus izredzes šādu centru piesaistē, Č. Timmermans atbild, ka Latvijas un Baltijas tirgus potenciāls ir labs. «Tā izaugsme gan nebūs tik daudz tiešsaistes gigantu ienākšanas un to hiperlielo datu centru dēļ, kuru jauda ir virs pieciem megavatiem, kā tas ir Ziemeļvalstīs. Šādus monstrus es pie jums neparedzu, bet jums pilnīgi noteikti ir tirgus iespēja banku pakalpojumu un telekomunikāciju datu centriem. Kā finanšu pakalpojumi, tā telekomunikācijas prasa apjomīgas datu apstrādes jaudas. Telekomunikācijās arī attīstās jauni biznesa modeļi saistībā ar lietu internetu, un tas var būt papildu stimuls arī datu centriem.»
Visu interviju Slikts laiks ir labs bizness lasiet 24. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.