Atšķirībā no amatpersonām, kas priecājas par mazkapitāla SIA skaita straujo pieaugumu, komerctiesību eksperti norāda uz riskiem to darbībā un aicina nogaidīt, piektdien raksta Neatkarīgā.
Divos ar pusi mēnešos, kopš SIA var nodibināt ar pamatkapitālu, kas ir mazāks par 2000 latiem, reģistrētas jau 902 mazkapitāla SIA, no kurām 345 – ar pamatkapitālu viens lats. Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) laikrakstam paudis viedokli, ka šī statistika apliecina valdības jaunieviesto atvieglojumu pareizību. Viņš prognozē, ka līdz gada beigām varētu tikt nodibinātas vēl aptuveni 1500 mazkapitāla SIA.
Tomēr laikraksta aptaujātie komerctiesību eksperti piesardzīgi vērtējuši mazkapitāla SIA regulējuma ieviešanu, norādot, ka vēl jāpagaida šo jaundibināto uzņēmumu darbības rādītāji.
Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes lektors Aigars Strupišs laikrakstam norādījis, ka secinājumus izdarīt ir pāragri, jo no svara būs tas, cik no mikrosabiedrībām paliks maksātspējīgas un spēs vismaz gada garumā izpildīt birokrātiskās prasības. «Komercsabiedrībā ir raksturīgs tas, ka naudas plūsmas problēmas vienā ķēdes posmā var radīt nopietnas problēmas visā ķēdē, tādēļ, ja riskanto posmu ir pietiekami daudz, problēmas var sākties visiem,» saka eksperts. A. Strupišs pieļauj, ka tirgus noreaģēs uz riskantajiem partneriem un ieviesīs attiecīgus mehānismus, piemēram, priekšapmaksu.
Savukārt LU Juridiskās fakultātes docents, zvērināts advokāts Aivars Lošmanis, kurš specializējas tieši komerctiesībās, laikrakstam norādījis uz būtisku risku pašiem mazkapitāla SIA dalībniekiem: ja mikrosabiedrība kļūs maksātnespējīga, tai, atbildot par savām saistībām, uzreiz būs jāsamaksā summa, kas līdzvērtīga starpībai starp 2000 latiem un apmaksātā pamatkapitāla lielumu.
Viņš arī uzsvēris, ka reģistrēto uzņēmumu skaits nevar būt pašmērķis. Neesot skaidrs, cik šādu viena lata SIA turpinās reālu darbību un, cik būs tādu, kas atradīsies uz maksātnespējas robežas. Tāpat, pirms izdarīts jelkādus secinājumus par reformas izdošanos, esot jāsagaida statistika, kā šīm mazkapitāla SIA veicas ar obligātās rezerves uzkrāšanu, lai tās kļūtu par normālām SIA, kādi ir to darbības finanšu rezultāti un, kāda ir administratīvā sloga ietekme uz to darbību.