Patēriņa cenu indekss ir iegājis pieauguma fāzē un šāda tendence saglabāsies, paredz SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.
Nav sagaidāms, ka cenas varētu sākt strauji celties. Ir prognozējama mērena inflācija. Tomēr tās gaitu koriģēs iekšējie un ārējie faktori. Liela ietekme uz cenu līmeni būs iespējamām izmaiņām nodokļos (PVN, akcīze), gaidāmais elektroenerģijas tarifu kāpums, kā arī iespējamai gāzes cenu pārskatīšanai. Tomēr ir paredzams, ka noturoties ekonomikas izaugsmei, tieksme celt cenas, neskatoties uz vājo pirktspēju, tikai pieaugs. Tāpat jārēķinās, ka liela daļa inflācijas tiks importēta. To noteiks globālās un reģiona ekonomikas attīstības tendences un valdošais noskaņojums, norāda eksperts.
Septembra inflācijas datos nebija pilnīgi nekādu pārsteigumu, uzsver Citadele Asset Management Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis. Patēriņa cenas Latvijā jau visu šo gadu mēnesi no mēneša mērķtiecīgi palielinās, galvenokārt dēļ ārēju faktoru izraisītajiem straujajiem kāpumiem atsevišķos pārtikas produktos un komunālo pakalpojumu cenās.
«Mēs sagaidām, ka arī nākamos mēnešos cenas turpinās lēnām kāpt, bet gada inflācijas līmenis gada beigās sasniegs aptuveni 2,5% līmeni,» norāda Z. Vaikulis. Energoresursu cenu sadārdzinājums, kas dzina augšā mūsu inflāciju caur gāzes, siltuma un citiem komunālajiem pakalpojumiem, lielāko daļu savas partijas jau ir nospēlējis. Ļoti iespējams, ka nākamajos mēnešos mēs izjutīsim iepriekšējā enerģijas kāpuma atbalsis, kas izpaudīsies caur nedaudz augstākām produktu un pakalpojumu ražošanas izmaksām un nedaudz dārgāku elektrību patērētājiem. Taču labā ziņa ir tā, ka ne gāzes, ne siltuma tarifu tālāks kāpums tuvāko ceturkšņu laikā nav gaidāms.
Visticamāk, ka turpmākajos mēnešos varētu turpināt sadārdzināties pārtika – bet arī šeit, cerams, iztiks bez ekscesiem un straujiem lēcieniem. Turklāt daudzās patēriņā groza grupās, kas ir mazāk saistīti ar ārējiem faktoriem, joprojām vērojams neliels spiediens uz cenu pazemināšanos.
Tad, kad tā saucamie bāzes efekti būs sevi izspēlējuši, gada inflācijas kāpums pie mums rimsies (tas varētu notikt nākamā gada sākumā pie 3-3,5%) un inflācija stabilizēsies zemos viencipara līmeņos, norāda Z. Vaikulis.
Tomēr mazliet uztrauc strauji pieaugošās patērētāju inflācijas gaidas – izskatās, ka skaļie paziņojumi par atsevišķu pārtikas produktu cenu pieaugumu liek iedzīvotājiem attiecināt cenu kāpumu arī uz citām precēm un pakalpojumiem, skaidro Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna.
Protams, daļēji prognozētais cenu kāpums, piem., pārtikas produktiem, ir izskaidrojams ar pasaules tendencēm (diezgan slikta raža, piem., graudiem) un sekojošo ražotāju cenu kāpumu. Tomēr pieaugošās patērētāju inflācijas gaidas uzņēmumiem ļauj vieglāk kāpināt cenas, neskatoties uz vēl arvien diezgan vājo patēriņu.
Swedbank patēriņa cenu prognoze šim gadam ir -1,2% (gadā vidēji). Nākamgad sagaidāma mērena inflācija, patēriņa cenām pieaugot vidēji par aptuveni 1,5%. Tomēr jāuzsver, ka šajās prognozēs ir pieņemts, ka pievienotās vērtības un akcīzes nodokļu likmes nemainīsies. Piemērām, ja tiks atceltas samazinātās PVN likmes, tas uzreiz palielinās patēriņu cenu izaugsmi par aptuveni 1 procentpunktu. Pastāv arī risks, ka algas kāps straujāk, nekā prognozēts, (pašlaik vidēji ap 3% 2011.gadā) darba tirgū pieaugošās nelīdzsvarotības dēļ – tas arī varētu veicināt lielāku inflāciju.